SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prośba o podwyżkę? Przez stres kobietom jest o to trudniej niż mężczyznom

Ponad 75 proc. kobiet deklaruje, że lubi swoją pracę, ale już tylko 35 proc. jest zadowolona ze swoich zarobków. Jednocześnie panie odczuwają silniejszy niż u mężczyzn stres, kiedy muszą zawalczyć o podwyżkę - wynika z badania Kantar Polska.

fot. Shutterstock.com Article

Respondentki badania deklarują większe zadowolenie z pracy niż przepytani mężczyźni. Dla Polek ogólna rozmowa na temat pracy wiąże się ze zdecydowanie pozytywnymi emocjami. Sytuacja zmienia się po zadaniu szczegółowych pytań. Panie niżej niż panowie oceniają m.in. świadczenia pozapłacowe, atmosferę, możliwość awansu czy work-life balance w swojej firmie.

Kobiety mają bardziej krytyczną opinię także na temat możliwości pracy zdalnej czy elastycznych godzin, jakie oferuje im ich organizacja. Za to dużo bardziej niż mężczyźni doceniają relacje z przełożonym, samodzielność oraz poczucie sprawczości podczas wykonywania obowiązków zawodowych.

Panie zadowolone ze swojej pracy, rzadziej od mężczyzn rozważają zmianę

Niemal 40 proc. respondentek, opowiadając o pracy, którą wykonuje, czuje zadowolenie. 14 proc. kobiet deklaruje dumę, natomiast 9 proc. - podekscytowanie. Podobne emocje towarzyszą respondentkom podczas rozmów o firmach, dla których pracują.

Kobiety cenią stabilizację i rzadziej niż mężczyźni myślą o zmianie pracy. 42 proc. respondentek zadeklarowało, że nie rozważa takich zmian. Wśród mężczyzn ten odsetek wynosi 37 proc. Nie oznacza to jednak, że panie są w pełni zadowolone ze swoich zawodowych wyborów. Zaledwie 11 proc. respondentek zadeklarowało, że gdyby mogły jeszcze raz pokierować swoją karierą, nic by nie zmieniło. Natomiast 38 proc. twierdzi, że chciałoby zmienić wiele rzeczy.

Ponad 70 proc. badanych Polek uważa, że robi coś ważnego dla innych. Podobny odsetek uważa się za eksperta w swoim zawodzie. Jednocześnie kobiety wciąż częściej niż mężczyźni mają wrażenie, że nie są wystarczająco kompetentne, pomimo faktu, że są lepiej wykształcone.

Zarobki problemem dla kobiet, chcą jawności

Panie odczuwają również nierówności związane z wynagrodzeniem. Z jej wysokości zadowolonych jest tylko 35 proc. ankietowanych. Niewiele mniejszy odsetek respondentek uważa, że ich zarobki są niższe niż średnia dla danego stanowiska.

Jawność pensji w organizacji jest dla kobiet dużo ważniejsza niż dla mężczyzn. Niemal 1/3 z nich chciałaby znać widełki wynagrodzenia na swoim stanowisku. Wśród panów deklaruje tak 1/4. Z drugiej strony kobiety dużo częściej niż mężczyźni zaniżają oczekiwaną pensję podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a później rzadziej dostają także premie.

Polkom trudniej jest prosić o podwyżkę niż ich kolegom z pracy. 53 proc. z nich czuje stres, gdy ma rozmawiać na ten temat ze swoim przełożonym, pomimo deklaracji o dobrych relacjach z szefem. Wśród mężczyzn ten odsetek jest o 10 pkt. proc. niższy. Kobiety rzadziej dostają podwyżki, o które same wnioskują. Jednocześnie trochę częściej niż mężczyźni są doceniane z inicjatywy pracodawcy.

Badanie "Polacy w pracy" zostało przeprowadzone przez Kantar Polska na zlecenie Providenta w lutym 2019 r., metodą CAWI, na reprezentatywnej grupie osób zatrudnionych N=800 (z wyłączeniem działalności gospodarczych) w wieku 20-59 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prośba o podwyżkę? Przez stres kobietom jest o to trudniej niż mężczyznom

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl