SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prokuratura odmówiła śledztwa ws. założenia agencji Solvere przez Annę Plakwicz i Piotra Matczuka z kancelarii premiera

Warszawska prokuratura odmówiła podjęcia śledztwa w sprawie posiadania udziałów w agencji Solvere przez Annę Plakwicz i Piotra Matczuka, zajmujących się komunikacją w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Śledczy ustalili, że Plakwicz i Matczuk wpisali udziały w Solvere do swoich oświadczeń majątkowych.

Piotr Matczuk i Anna Plakwicz, fot. TVN24.plArticle

Anna Plakwicz i Piotr Matczuk byli zatrudnienia w kancelarii premiera do 22 maja ub.r. Plakwicz pełniła funkcję dyrektora departamentu obsługi medialnej, a Matczuk - dyrektora Centrum Informacyjnego Rządu.

Sześć dni przed odejściem z KPRM założyli agencję marketingową Solvere, mieli w niej po 50 proc. udziałów. Tymczasem zgodnie z przepisami urzędnicy nie mogą prowadzić działalności gospodarczej ani posiadać więcej niż 10 proc. udziałów w spółkach prawa handlowego.

W konsekwencji działania w tej sprawie przeprowadziło Centralne Biuro Antykorupcyjne. Ustaliło, że Plakwicz i Matczuk uzyskali zgodę swojego przełożonego, dyrektora generalnego kancelarii premiera. CBA ocenili, że rejestrując spółkę krótko przed odejściem z KPRM, naruszyli ustawę antykorupcyjną. Przy czym według przepisów za takie wykroczenie urzędnik ma zostać zwolniony z pracy, co Marczuka i Plakwicz nie mogło już dotyczyć.

W styczniu br. warszawska prokuratura podjęła postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych Piotra Matczuka i Anny Plakwicz. Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, śledczy właśnie zdecydowali o odmowie podjęcia właściwego śledztwa. Okazało się bowiem, że Matczuk i Plakwicz w swoich ostatnich oświadczeniach majątkowych uwzględnili udziały w Solvere.

Plakwicz i Matczuk wrócili niedawno do kancelarii premiera

O agencji Solvere głośno zrobiło się we wrześniu ub.r., gdy ujawniono się, że pracowała przy kampanii „Sprawiedliwe sądy” krytykującej nieprawidłowości w systemie sądowniczym. Akcję zaczęto przygotowywać po tym, jak prezydent Andrzej Duda w lipcu ub.r. zawetował przyjęte przez parlament nowej ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym. Organizująca ją Polska Fundacja Narodowa poinformowała, że firma Matczuka i Plakwicz otrzymała 240 tys. zł za swoje usługi.

Z oświadczenia Anny Plakwicz wynika, że zrealizowała też zlecenie dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Na początku br. Plakwicz i Matczuk sprzedali swoje udziały w Solvere, obecnie spółka jest w stanie likwidacji.

W marcu oboje wrócili do kancelarii premiera, obejmując funkcje, które pełnili do maja ub.r. Matczuk jako dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu zastąpił Sylwię Matusiak, natomiast ze stanowiska wicedyrektora CIR-u odwołano Mariusza Chłopika.

Dołącz do dyskusji: Prokuratura odmówiła śledztwa ws. założenia agencji Solvere przez Annę Plakwicz i Piotra Matczuka z kancelarii premiera

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
vcbsf
No i macie przykład PiSowskiej prokuratury "niezależnej"...
odpowiedź
User
Y
Ciekawe czy kogos to dziwi
odpowiedź
User
Marek
Pisowska sitwa.
odpowiedź