SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prowly.com: w 2017 r. wpływy wzrosły do 944 tys. zł, a strata do 2 mln zł

W 2017 roku spółka Prowly.com, oferująca platformę internetową do komunikacji public relations, zanotowała 943,9 tys. zł wpływów sprzedażowych, wobec 469,9 tys. zł rok wcześniej. Jednocześnie strata netto firmy zwiększyła się z 1,35 do 2 mln zł.

Joanna Drabent, prezes Prowly.com Article

W 2017 roku wszystkie przychody Prowly.com pochodziły ze sprzedaży krajowej. Firma oferuje internetową platformę do działań public relations, m.in. tworzenia i wysyłania informacji dla mediów oraz prowadzenie internetowych biur prasowych.

Obecnie dostępne są trzy warianty korzystania z Prowly: podstawowy (za 399 zł miesięcznie), pro (899 zł) i premium (1999 zł). Przy zakupie z góry na rok otrzymuje się 15 proc. zniżki.

Dużo więcej na rozwój i marketing

Po stronie kosztów w 2017 roku najbardziej wzrosły wydatki na usługi obce - z 955,4 tys. zł do 1,66 mln zł. W sprawozdaniu złożonym w KRS firma podała, że w ostatnim kwartale 2017 roku jej zespół developerski skupiał się na przygotowaniu nowej wersji platformy Prowly. - Początek 2018 roku to dla spółki okres związany z wdrożeniem nowej wersji aplikacji. Modernizacji ulegną nie tylko dostępne funkcje. Pojawi się nowy element statystyk, tak istotny dla naszych klientów, zmieni się znacząco szata graficzna. Program zostanie dostosowany również do zmieniających się przepisów o ochronie danych osobowych (RODO) i obowiązku zabezpieczenia danych osobowych. W związku przepisami GDPR, pojawi się również nowy moduł, ułatwiający zarządzanie klientom posiadanymi bazami danych oraz procesem pozyskiwania zgód - wyliczono.

Z kolei dział marketingu w październiku 2017 roku zaczął działania w celu pozyskiwania klientów z Hiszpanii (m.in. badanie zapotrzebowani i zwyczajów tamtejszych firm w zakresie PR, nawiązywanie relacji z lokalnymi agencjami). W grudniu podpisano pierwsze umowy z podmiotami hiszpańskimi.

Już na początku ub.r. do zespołu sprzedaży i obsługi klienta Prowly.com dołączyły trzy nowe osoby. Natomiast w sierpniu na stanowisku dyrektora marketingu Edyta Kowal zastąpiła Piotra Bożka.

W 2017 roku wydatki firmy na wynagrodzenia wyniosły 843,4 tys. zł (wobec 624,9 tys. zł rok wcześniej), a pozostałe koszty rodzajowe - 139,8 tys. zł (w 2016 roku było to 126,5 tys. zł).

Większościowym akcjonariuszem jest fundusz należący do PFR

W skali roku zmalała wartość środków, które Prowly.com miało na rachunkach - z 2,64 mln zł na koniec 2016 roku do 649,7 tys. zł rok później.

Natomiast kapitał zakładowy firmy zwiększono w 2017 roku z 2,84 do 4,8 mln zł.

Na koniec 2017 roku 54,7 proc. akcji Prowly miał Internet Ventures FIZ, 16,4 proc. - prezes spółki Joanna Drabent, 10 proc. - Nisidora Limited, 9 proc. - Sebastian Przyborowski, a 6,4 proc. - Ventures Hub.

Ventures Hub (z portfolio funduszu IQ Partners) został akcjonariuszem Prowly.com w 2013 roku. Natomiast na początku 2016 roku w spółkę zainwestowały Internet Ventures FIZ (należący do Krajowego Funduszu Kapitałowego wchodzącego w skład Polskiego Funduszu Rozwoju) oraz agencja marketingu internetowego Bluerank (poprzez spółkę Nisidora Limited). Zapowiedziano wtedy, że przekażą Prowly.com do 4,5 mln zł na ekspansję zagraniczną.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prowly.com: w 2017 r. wpływy wzrosły do 944 tys. zł, a strata do 2 mln zł

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Borixon
Kolejna spółka po Brand24, która ma zadziwia niskimi przychodami. Co to jest milion zł po 5 latach działalności?
22 8
odpowiedź
User
Berg
Złoty biznes :D
9 9
odpowiedź
User
Berta
Strata (koszty jeszcze szybciej) rośnie znacznie szybciej niz przychody - brzmi jak przepis na sukces.
10 8
odpowiedź
User
AdamB
Ich inwestycje ida w marketing a produkt był i jest słaby. Przed 15 laty to byłoby ok. Dzisiaj pudrowanie starych idei raczej nie jest właściwą drogą kiedy inni tworzą teraźniejszość. Przygotowanie Prowly do RODO też jest dyskusyjne i będzie ok. tylko do pierwszego "sprawdzam". W 2019 roku takiego "sprawdzam" należy się spodziewać. W każdym razie gdyby miarą sukcesy firmy wielkość kasy do przepalenia to zdecydowanie gratuluje!
13 9
odpowiedź
User
Greg
Kolejna spółka po Brand24, która ma zadziwia niskimi przychodami. Co to jest milion zł po 5 latach działalności?
. Brand24 z tego co słyszę od znajomych ma słaby produkt tyle że marka jest znana bo bryluje na salonach. Może to właśnie problem? Walka o dowiezienie wyniku inwestorowi to szansa na kolejną rundę finansowania i kontynuację działania firmy. W rezultacie to inwestor jest najważniejszy a nie firma która płaci za usługi.
13 11
odpowiedź