SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przeciętny Polak ogląda telewizję przez 4 godz. i 36 min dziennie

W okresie od stycznia do maja 2017 roku średni dobowy czas oglądania telewizji przez przeciętnego Polaka w wieku 4+ wyniósł 4 godziny i 36 minut - wynika z danych Nielsen Audience Measurement.

W porównaniu do analogicznego okresu 2016 roku czas ten wydłużył się o 2 minuty. W pierwszych pięciu miesiącach 2015 roku uśredniony ATV wynosił 4 godziny i 38 minut, 2014 roku - 4 godziny i 32 minut, a 2013 roku - 4 godziny i 24 minuty.

- Warto zauważyć pewną stabilizację w globalny ujęciu konsumpcji telewizji. Czas spędzany przed telewizorem średnio dziennie wynosi około 4 i poł godziny i zmienia się rok do roku zaledwie o kilka minut - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Michał Bakalarczyk, ekspert rynku telewizyjnego z MullenLowe MediaHub.

Analizując dane oglądalności miesiąc po miesiącu widzimy, że zarówno w 2017 roku jak i 2016 roku średni czas spędzany przed telewizorem spada. Strata ta jednak wynika z tego, że im dłuższy dzień i cieplejsza pogoda, tym coraz rzadziej oglądamy telewizję. Porównując każdy miesiąc rok po roku, wzrost ATV nastąpił w lutym, kwietniu i maju, a spadek - w styczniu i marcu.

Łączny ATV dla głównych kanałów Telewizji Polskiej (TVP1 i TVP2) w pierwszych miesiącach 2017 roku wyniósł 51 minut, a w okresie styczeń-maj 2016 było to 55 minut. Oznacza to spadek wynoszący 4 min.

Z 29 do 27 minut spadł również średni czas oglądania TVN. Z kolei wynik Polsatu zwiększył się o 1 min do 31 min.

- W szerokiej grupie 4+ (populacja) wśród dużych anten (TVP, Polsat, TVN) najlepiej poradził sobie Polsat. Regularne spadki notuje TVP, a trochę gorzej pierwsze pięć miesięcy tego roku będzie wspominał TVN - komentuje nam ekspert.

Dane dla głównych anten przedstawione w ujęciu miesięcznym.

Z kolei wśród kanałów tematycznych trzech głównych nadawców wzrosty zanotowały stacje Polsatu (z 48 do 52 min) oraz TVN (z 63 do 66 min), a wynik anten TVP się nie zmienił (w obu okresach wynosząc 28 min).

- Na uwagę zasługują stacje tematyczne (m.in. zarówno kanały niszowe TVN i Polsatu zanotowały wzrosty). To dzięki nim ciągle spędzamy przed telewizorem ponad 4 godziny dzienne. Czas spędzany dziennie na oglądaniu tychże stacji niejednokrotnie równa się czasowi poświęcanemu dużym antenom - analizuje Bakalarczyk.

Dane dla kanałów tematycznych TVP, Polsatu i TVN przedstawione w ujęciu miesięcznym.

 

Dołącz do dyskusji: Przeciętny Polak ogląda telewizję przez 4 godz. i 36 min dziennie

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
m
Cóż za bzdura! Przeciętny Polak ma 4 godz wolnego czasu poza obowiązkami zawodowymi... a gdzie pozostałe czynności?
Chyba, ze bezrobotny...
odpowiedź
User
KacY
Ufff
Nie zaliczam się do przeciętniaka heheh

Tyle telepudła to ja nawet przez tydzień nie obejrze,moim zamiennikiem jest muzyka.
odpowiedź
User
Mariola
Jestem nieprzeciętna. Od trzech lat nie oglądam telewizji - polskojęzycznej i zagranicznej. Wystarczą bzdury z internetu. Jestem z tego powodu zdrowsza i szczęśliwsza.
odpowiedź