SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przeciw włamywaczom internetowym

InterScan Web Security Suite v2.0 pozwala administratorom zabezpieczyć sieć komputerową przed wirusami i hakerami próbującymi wykraść poufne dane użytkowników

Firma Trend Micro wprowadza do sprzedaży zintegrowany program antyszpiegowski i antywirusowy. InterScan Web Security Suite v2.0 przeznaczony jest do ochrony ruchu HTTP i FTP. Oprogramowanie chroni użytkowników przed wirusami, fałszywymi stronami internetowymi udającymi witryny zaufanych instytucji oraz programami rejestrującymi operacje wykonywane przez użytkownika.

InterScan Web Security Suite v2.0 sprawdza, czy pobierane dane są bezpieczne dla komputera. Program rozpoznaje szkodliwe pliki w oparciu o wzorce programów szpiegowskich, które podobnie jak bazy wirusów i wzorce PhishTrap są na bieżąco aktualizowane. W ten sposób chronione są istotne dla firmy dane, hasła, adresy e-mail oraz wolne zasoby systemowe. Dodatkowo program można wyposażyć w opcjonalny moduł filtrowania URL, pozwalający administratorom ograniczyć dostęp do wybranych stron WWW.

Twórcy InterScana położyli nacisk na ochronę użytkowników przed próbami kradzieży loginów i haseł do kont w bankach internetowych. Od niedawna w sieci pojawiły się próby wyłudzenia takiej danych za pomocą fałszywych e-maili. Użytkownicy proszeni są o wejście na określone strony WWW do złudzenia przypominające strony internetowe banków i zalogowanie się. Uzyskane w ten sposób informacje o loginach i hasłach wysyłane są do hakerów, zwanych phisherami,  którzy mogą dostać się do kont bankowych użytkowników.

Według danych Anti-Phishing Working Group, organizacji zajmującej się śledzeniem tego typu zagrożeń, liczba ataków typu phishing rośnie lawinowo: w marcu 2004 zarejestrowano 400, natomiast w kwietniu już 1100 prób kradzieży danych. Firma badawcza Gartner szacuje, że około 57 milionów osób na całym świecie otrzymało e-maile zachęcające do odwiedzenia stron różnych "banków" i zalogowania się (Gartner First Take: "Phishing Attack Victims Likely Targets for Identity Theft". Maj 2004.).

Programy szpiegowskie (tzw. spyware) zwykle rejestrują i przesyłają informacje o internetowych nawykach użytkownika: najczęściej odwiedzanych stronach WWW, częstotliwości korzystania z sieci, itd. Programy te bywają jednak o wiele bardziej niebezpieczne: mogą instalować w systemie "tylne drzwi" umożliwiające hakerowi przejęcie kontroli nad komputerem a także rejestrować ciągi znaków wpisywanych przez użytkownika na klawiaturze wykradając w ten sposób dane, na przykład hasła do poszczególnych aplikacji.
Filtrowanie  URL
InterScan Web Security Suite można wyposażyć w opcjonalny moduł filtrowania URL. Umożliwia on jeszcze skuteczniejszą ochronę sieci poprzez ograniczenie dostępu do stron zawierających potencjalnie niebezpieczną zawartość. Strony mogą być blokowane w określonych godzinach oraz dniach tygodnia dla:
" wszystkich użytkowników
" wybranych użytkowników
" grup użytkowników
Blokowanie stron odbywa się w oparciu o kategorie (strony sklasyfikowane w kategorie przez producenta), adresy domen (zablokowaniu podlega cała domena), wyrazy w domenie lub dokładne adresy stron WWW. Zastosowanie modułu filtrowania URL pozwala podnieść efektywność wykorzystania internetu w przedsiębiorstwie.

-Internet stał się bardzo ważnym narzędziem biznesowym, ale jednocześnie źródłem zagrożeń związanych z bezpieczeństwem danych i odpowiedzialnością przedsiębiorstwa za wykonane z jego komputerów operacje - tłumaczy Peter Firstbrook, dyrektor w międzynarodowej firmie konsultingowej META Group. - W dużych organizacjach zintegrowanie wielu programów służących do wprowadzenia odpowiednich reguł zabezpieczeń i korzystania z sieci jest bardzo trudne. Dlatego coraz popularniejsze będą kompleksowe rozwiązania zapewniające jednocześnie ochronę antywirusową, antyszpiegowską i umożliwiające filtrowanie URL oraz kontrolę ruchu wewnątrz sieci.
 
Trend Micro InterScan Web Security Suite v2.0 jest dostępny w wersji dla systemów operacyjnych Windows 2000/2003 Server (wkrótce Solaris i Linux). Obecnie program oferowany jest w wersji angielskojęzycznej. Cena programu wynosi 450 € za licencję dla 25 użytkowników.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Przeciw włamywaczom internetowym

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl