SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Przed zatrudnieniem nowego naczelnego, likwidator Radia Szczecin zmienił regulamin

Niedawno Radio Szczecin ogłosiło, że ma nowego redaktora naczelnego. Został nim Sebastian Wierciak z TOK FM. Kilkanaście dni wcześniej likwidator Robert Murawski zmienił regulamin wynagrodzeń, określający wykształcenie na poszczególnych stanowiskach. Bez tej korekty nie mógłby zatrudnić Wierciaka.

Sebastian Wierciak/ Fot. Maciej Papke (Radio Szczecin) Sebastian Wierciak/ Fot. Maciej Papke (Radio Szczecin)

Pod koniec 2023 r. minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz postawił rozgłośnie regionalne Polskiego Radia w stan likwidacji. Przestali nimi zarządzać dotychczasowi prezesi, a wyznaczony przez ministra likwidator Paweł Kusak, zaczął powoływać osobnych likwidatorów dla każdej spółki publicznego radia. Radiem Szczecin w stanie likwidacji zarządzać zaczął adwokat Robert Murawski.

Murawski już w styczniu wziął się za porządkowanie spraw po byłym redaktorze naczelnym Tomaszu Duklanowskim. Radio Szczecin zawiadomiło prokuraturę o podejrzeniu przywłaszczenia kilku urządzeń służbowych przez Duklanowskiego. 

22 stycznia na stronie internetowej stacji pojawił się komunikat: “Radio Szczecin przeprasza poseł Magdalenę Filiks i jej rodzinę”. Podpisał go Robert Murawski. Likwidator pożegnał się też z kilkoma pracownikami: Kamilem Nieradką, Grzegorzem Gibasem, Joanną Gralką, Andrzejem Kutysem i rozpoczął poszukiwania redaktora naczelnego.

W poniedziałek - 12 lutego, Radio Szczecin podało, że Sebastian Wierciak - były dziennikarz radia TOK FM i prezenter radia Złote Przeboje, Rock Radia i Radia Pogoda, został nowym redaktorem naczelnym.

Likwidator Robert Murawski zmienił regulamin przed zatrudnieniem redaktora naczelnego

Jeszcze pod koniec stycznia adwokat Robert Murawski wprowadził zmianę w jednym z dokumentów spółki: załączniku nr 2 do Regulaminu Wynagradzania Pracowników Polskiego Radia Szczecin SA. Polegała ona na usunięciu kolumny: „Minimalne wymagane wykształcenie” w „Tabeli stanowisk, kategorii zaszeregowania, maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz minimalnego wymaganego wykształcenia na danym stanowisku dla pracowników zatrudnionych w honoracyjnym systemie zatrudnienia”. W usuniętej kolumnie, była informacja, że redaktor naczelny powinien mieć wyższe wykształcenie. Zmiany uprawomocniły się tuż przed objęciem stanowiska przez nowego naczelnego.

Z Murawskim rozmawialiśmy jeszcze przed obsadzeniem tego stanowiska, pytając czy zmiany, które wprowadził w regulaminie, związane są z planami powierzenia funkcji redaktora naczelnego Sebastianowi Wierciakowi (był jedną z najczęściej wymienianych osób w środowisku dziennikarskim na to stanowisko), do pytania nie odniósł się. Usłyszeliśmy, że wykształcenie nie pokrywa się z umiejętnościami i kulturą osobistą, i że należy się zastanowić po co w regulaminie były wcześniej zapisy dotyczące wykształcenia.

Po ogłoszeniu informacji o nowym naczelnym w Radiu Szczecin dzwoniliśmy do likwidatora, ale nie udało nam się porozmawiać. Kolejnego dnia nie odebrał, na maila z pytaniem: czy celowo wprowadził zmianę w statucie, żeby zatrudnić Sebastiana Wierciaka, który nie ma wyższego wykształcenia, nie odpowiedział.

Nowy naczelny na pytanie, czy wiedział o wprowadzonej zmianie, która umożliwiła zatrudnienie go na stanowisku, mimo braku wyższego wykształcenia odpowiada: - Podczas procesu rekrutacji przedmiotem rozmów było moje 21-letnie doświadczenie w pracy w radiu. Nie znam ani powodów, ani historii zmian wewnętrznego regulaminu Radia Szczecin - mówi dla Wirtualnemedia.pl Sebastian Wierciak.

CZYTAJ TAKŻE: Komunikat Radia Szczecin o Tomaszu Duklanowskim usunięty. Prezes: niekoniecznie fortunny

W dniu przejścia Wierciaka do Radia Szczecin, nową kierowniczką redakcji informacji została Elżbieta Bielecka. Przez ostatnich sześć lat pracowała jako korespondentka Polskiej Agencji Prasowej w Szczecinie, wcześniej była związana ze stargardzkim Twoim Radiem, Radiem Szczecin, internetowym Radiem Szczecin Extra i TVP3 Szczecin.


 

Dołącz do dyskusji: Przed zatrudnieniem nowego naczelnego, likwidator Radia Szczecin zmienił regulamin

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sss
Jezu, jaka żenada...
15 0
odpowiedź
User
aNKA
Jezu, jaka żenada...


Wezmą za chwilę ćwoka po podstawówce.
10 0
odpowiedź
User
Szczecin
Wierciak bez wykształcenia wyższego redaktorem naczelnym Radia Szczecin?

Niemożliwe!

Wystarczy 21 lat doświadczenia. Żenada.

W Radiu Szczecin pracuje pan który ma 55 lat doświadczenia w Radiu.

Dajmy go do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

To po co ktokolwiek ma tam mieć wykształcenie wyższe!

Funkcjonariusze Gazety Wyborczej w RS ?

Niemożliwe?

Szkoda gadać.
15 1
odpowiedź