SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przedsiębiorcy przewidują wzrost zatrudnienia i płac w II kw. 2010 r.

Przedsiębiorcy, ankietowani w marcu 2010 r. przez Narodowy Bank Polski (NBP), oczekują w II kw. poprawy koniunktury, wynika z opublikowanego w czwartek raportu. Zdaniem NBP, przekłada się to na ich optymistyczne prognozy wzrostu zatrudnienia i wynagrodzeń na II kw. 2009 r., które poprawiają się nieprzerwanie od roku.

Przedsiębiorcy przewidują wzrost zatrudnienia i płac w II kw. 2010 r.

"Plany redukcji zatrudnienia są trochę częstsze niż wzrostu (11,1% wobec 8,8%, dane odsezonowane, dla danych surowych wskaźniki zrównały się). Wskaźnik prognoz zatrudnienia po korekcie sezonowej wzrósł o 3,8 pp. kw/kw. Było to skutkiem zarówno zmniejszenia się (kw/kw) udziału przedsiębiorstw przewidujących spadek zatrudnienia, jak i wzrostu odsetka firm planujących je zwiększyć. W relacji rocznej wskaźnik zatrudnienia wzrósł o 19,6 pp. r/r, jednak II kw. 2009 r. był okresem najsłabszych prognoz zatrudnienia" - podano w raporcie banku centralnego.

Poprawa sytuacji na rynku pracy powoli zaczyna sprzyjać, zdaniem NBP, podwyżkom. W ocenie NBP, w II kw. 2010 r. zasięg podwyżek płac zwiększy się w stosunku do II kw. 2009 r., który był jednak okresem najsłabszych prognoz. Niemniej w II kw. 2010 r. zdecydowanie więcej przedsiębiorstw zamierza podnosić płace niż je zmniejszać, w efekcie podwyżki obejmą wielokrotnie więcej pracowników niż obniżki.

"Podwyżki wynagrodzeń planuje 16,6% przedsiębiorstw (wskaźnik po korekcie sezonowej wynosi 12,4%, tzn. o 2,7 pp. więcej niż w poprzednim kwartale i 8,3 pp. niż rok wcześniej). Wzrost płac obejmie wyraźnie większą część ogółu zatrudnionych niż w poprzednim kwartale oraz w analogicznym kwartale rok wcześniej" - obliczył NBP.

Podstawą opracowania są wyniki Szybkiego Monitoringu NBP, przeprowadzonego w marcu 2010 r., w którym wzięły udział 1032 podmioty wybrane z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego, reprezentujące wszystkie sekcje PKD, poza rolnictwem, leśnictwem i rybołówstwem, oba sektory własności, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Przedsiębiorcy przewidują wzrost zatrudnienia i płac w II kw. 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl