SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przedsiębiorcy zapłacili ZPAV 28,2 mln zł za odtwarzanie muzyki

W ub.r. Związek Producentów Audio Video (ZPAV) zebrał od przedsiębiorców z tytułu obowiązkowych opłat za odtwarzanie muzyki 28,2 mln zł. To 65 proc. całej kwoty, która powinna pojawić się w kasie tej organizacji, ale o 1 mln więcej niż rok wcześniej.

Article

Łącznie w roku 2014 ZPAV zebrał dla zrzeszonych w organizacji producentów kwotę 39,4 mln zł, a 28,2 mln to opłaty pobrane od ok. 28 tys. podmiotów odtwarzających muzykę przy okazji prowadzonej przez siebie działalności (między innymi sklepów, restauracji czy punktów usługowych).

Podczas konferencji podsumowującej działalność związku z ub.r. Bogusław Pluta, dyrektor generalny ZPAV przyznał, że wspomniana kwota to ok. 65 proc. wszystkich należnych opłat, bowiem nie wszyscy zobowiązani przepisami przedsiębiorcy płacą za odtwarzanie muzyki. Gdyby udawało się zbierać pełną pulę, wówczas wynosiłaby ona z górą 50 mln zł. Pomimo tego, jak zaznaczył szef ZPAV, w ub.r. organizacja zebrała na rzecz producentów o 1 mln zł więcej niż w roku 2013.

Pluta przypomniał, że od maja ub.r. obowiązuje nowa tabela stawek wynagrodzeń za odtwarzanie muzyki, która ma inną konstrukcję niż schemat, którym ZPAV posługiwał się wcześniej.

- Tabela została podzielona na kategorie praw. Zamiast poszczególnym Organizacjom Zbiorowego Zarządzania (OZZ) stawki są przypisane twórcom, artystom i producentom - wyjaśnił Bogusław Pluta. - Z kolei na wysokość opłat mają wpływ jasno określone parametry, takie jak wielkość lokalu, w którym przedsiębiorca prowadzi działalność, czy sytuacja ekonomiczna regionu, w którym funkcjonuje konkretna firma. W związku z tą zmianą wielu przedsiębiorców, szczególnie tych działających w mniejszych miejscowościach zapłaciło mniej niż w latach poprzednich.

Podczas konferencji przypomniano, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiada zmiany w sposobie pobierania opłat z tytułu praw pokrewnych. Według planu ma zostać powołana organizacja, która zajmie się ściąganiem opłat od przedsiębiorców, a zebrane środki będzie przekazywała poszczególnym OZZ, które z kolei wypłacą je uprawnionym. Zbieraniem opłat należnych twórcom z tytułu praw autorskich miałby się jednak nadal zajmować ZAiKS. Pierwotnie zakładano, że odpowiedni podmiot zostanie powołany do końca ub.r., jednak termin ten wydłużono do 30 czerwca br. w związku z brakiem porozumienia na linii resort kultury - OZZ.

Działalność Organizacji Zbiorowego Zarządzania i kwestie związane z gospodarowaniem przez nie pieniędzmi od dawna budzą kontrowersje. Jednym z ostatnich przejawów frustracji spowodowanej postępowaniem OZZ była kampania „Nie płacę za pałace” skierowana przeciwko opłacie reprograficznej i ZAiKS-owi (więcej na ten temat). W odpowiedzi na tę akcję ZAiKS starał się wyjaśnić cel opłaty reprograficznej i odpierał zarzuty wysuwane przez przedsiębiorców (zobacz szczegóły).

Dołącz do dyskusji: Przedsiębiorcy zapłacili ZPAV 28,2 mln zł za odtwarzanie muzyki

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
aj
1mln więcej niż w 2013 ale gdzie koszty zebrania tego miliona???
odpowiedź
User
texiss
wow niezle.. ale to prawda duze firmy musza zainwestowac w to bo jak inaczej? ja sama sie zastanawiam bo mam swoj salon i tez chyba powinnam zainteresowac sie taka offerta. znalazlam oferte netii na internet i muzyke wiec moze to bd spoko bo internet tez pewnie klientki beda zadowolone :>>>
odpowiedź