SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przekonania na temat zabaw i zabawek dzieci utrwalają stereotypy na temat płci

Szeroko rozpowszechnione przekonania na temat zabaw i zabawek dzieci przyczyniają się do utrwalania szkodliwych stereotypów na temat płci, ograniczając ich rozwój - wynika z międzynarodowego badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Lego.

fot. Flickr.comArticle

Badanie przeprowadziła organizacja non profit Geena Davis Institute on Gender in Media z udziałem ok. 7 tys. dzieci w wieku od 6 do 14 lat oraz ich rodziców z siedmiu krajów: Chin, Czech, Japonii, Polski, Rosji, Wielkiej Brytanii i USA. Miało ono na celu sprawdzenie, czy "rodzice i dzieci postrzegają kreatywność w sposób zależny od płci".

Z badania wynika np., że na skutek powielania stereotypów 71 proc. chłopców obawiało się, że staną się obiektem żartów rówieśników, jeśli będą się bawili zabawkami uznanymi za przeznaczone dla dziewczynek, a ok. 41 proc. dziewczynek obawiało się wyśmiania w przypadku zabawy zabawkami uznawanymi za "chłopięce".

"Rodzice bardziej się obawiają, że to synowie będą wyśmiewani za bawienie się zabawkami utożsamianymi z płcią przeciwną"

Postawę tę podzielali także rodzice. "Rodzice bardziej się obawiają, że to synowie, nie córki, będą wyśmiewani za bawienie się zabawkami utożsamianymi z płcią przeciwną" - powiedziała Madeline Di Nonno, jedna z autorek badania.

Ponadto rodzice częściej zachęcają synów do uprawiania sportów i zadań z elementami nauki, technologii, inżynierii i matematyki, podczas gdy córki zachęcają częściej do tańca i przebierania się czy pieczenia.

"Dziewczynki są gotowe na świat, ale społeczeństwo nie jest jeszcze gotowe do wspierania ich rozwoju przez zabawę" - wskazano w badaniu, cytowanym przez amerykańskie radio publiczne NPR. Na potwierdzenie tej tezy zauważono, że 76 proc. ankietowanych rodziców zadeklarowało, że zachęciłoby swoich synów do zabawy klockami Lego, podczas gdy tylko 24 proc. rodziców zachęciłoby do tego swoje córki.

Ok. 74 proc. chłopców i 62 proc. dziewczynek zgodziło się z poglądem, że niektóre zabawy są tylko dla chłopców, a niektóre tylko dla dziewczynek. Więcej dziewczynek niż chłopców (82 do 71 proc.) oceniło z kolei, że nie ma nic złego w tym, by dziewczynki grały w piłkę nożną, a chłopcy tańczyli w balecie.

Stereotypy na temat płci ograniczają rozwój kreatywności u dzieci

Badacze wskazują, że stereotypy na temat płci ograniczają rozwój kreatywności u dzieci i w dłuższej perspektywie mogą ograniczać je w wyborze kariery. W badaniu wskazano np., że rodzice kilkakrotnie częściej myśleli o naukowcach czy inżynierach jako o mężczyznach, a nie kobietach.

Ankiety opublikowano w poniedziałek, w ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Dziewczynek. Duński producent klocków zadeklarował, że "usunie ze swej oferty i reklam uprzedzenia i szkodliwe stereotypy związane z płcią" - pisze NPR. Stacja podaje, powołując się na rzecznika firmy, że podjęła ona już działania w tym zakresie, np. usuwając oznaczenie "dla dziewczynek" i "dla chłopców" na swoich zabawkach oraz zastępując kryterium płci przy wyszukiwaniu produktów na swojej stronie internetowej filtrami takimi jak wiek dziecka czy cena zabawki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Przekonania na temat zabaw i zabawek dzieci utrwalają stereotypy na temat płci

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Max
Jakie zlecenie, takie wyniki
odpowiedź
User
Yolo
Są dwie płcie. Żeńska i męska. Pozdrawiam
odpowiedź