SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przemysław Czarnek: gdyby nie Radio Maryja, przejechałby nas walec laicyzacji jak na Zachodzie

Gdyby nie Radio Maryja, przejechałby nas walec laicyzacji jak na Zachodzie - powiedział w sobotę w Toruniu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że "Dziękczynienie w Rodzinie" to okazja do podziękowań całemu środowisku redemptorystów za 30 lat działalności rozgłośni.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek / fot. Radio MaryjaArticle

Mszą świętą rozpoczęło się w Toruniu w sobotnie południe doroczne "Dziękczynienie w Rodzinie" - spotkanie środowisk Radia Maryja i TV Trwam. Eucharystii przewodniczył bp toruński Wiesław Śmigiel.

W mszy świętej w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II uczestniczyli m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz oraz szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, a także parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych.

"Dziękujemy dziś za małżeństwa i rodziny, za rodzinę Radia Maryja. Niech to dzieło pomaga nam w drodze do Boga, rozbudza naszą miłość do Kościoła. Dziękujemy za modlitwę, za katechezy, za przybliżanie słów Pisma Świętego, za informacje z życia Kościoła. Jesteśmy wdzięczni za nieustanne przypominanie nauczania naszych pasterzy" - mówił w homilii bp Śmigiel.

Dodał, że trzeba także podziękować za lekcje historii i patriotyzmu oraz program edukacyjny i wychowawczy.

"Przyjmujemy ten dar z wdzięcznością, ale też zdajemy sobie sprawę, że dar to zadanie. Życzymy całej rodzinie Radia Maryja, aby jej dzieło było coraz lepsze, coraz piękniejsze i przynosiło błogosławione owoce" - mówił ordynariusz diecezji toruńskiej.

Szef resortu edukacji i nauki zwrócił uwagę na rolę Radia Maryja i Telewizji Trwam.

"Gdyby nie Radio Maryja walec laicyzacji przejechałby nas jak na Zachodzie"

"Co by było, gdyby nie Radio Maryja? Walec laicyzacji przejechałby nas jak na Zachodzie. Myśląc o przeszłości, dziękujemy za Radio Maryja, za biskupów takich jak bp Wiesław — wykształcony w KUL-u. Za KUL też dziękujemy. Dziękujemy także za wszystkich naszych wybitnych przodków, mężów stanu, dzięki którym dzisiaj tu jesteśmy — w wolnej Polsce" - mówił Czarnek.

Dodał, że on i jego żona (obecna na uroczystościach) czują się częścią rodziny Radia Maryja, rodziny, która "modli się za przyszłość Polski i Polaków, całego świata i za ludzkość". Dziękował także za 30 lat działalności rozgłośni nadającej z Torunia, założonej przez o. Tadeusza Rydzyka.

Podkreślił, że "na naszych oczach dzieje się historia". Przypomniał, że "za chwilkę" obchodzona będzie 30. rocznica powstania Radia Maryja, a za 8 dni odbędzie się beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego.

"Kardynała Stefana Wyszyńskiego wspomnę. Od 1 września w kanonie lektur uzupełniających jest książka +Ojciec wolnych ludzi+. Prosimy nauczycieli, żeby ją polecali i wymagali od uczniów jej czytania. W tej książce kardynał Wyszyński, wspominając swoich wybitnych przodków, mówił tak: +nie rozmyślam nadto o przeszłości, nie zanurzam się w marzenia o przyszłości — to boża sprawa. Jestem tu i teraz i tu działam.+ Taka jest rodzina Radia Maryja" - dodał.

Wiceszef MON Skurkiewicz podkreślił, że Polska jest w trudnym czasie, pokazującym, w jakiej części świata jest dziś "nasza ojczyzna".

"Zapewniam, że Polska jest bezpieczna. Te działania, które dziś podejmujemy razem z Wojskiem Polskim, są skupione na tym, aby zapewnić Polsce i Polakom bezpieczeństwo" - wskazał.

"Polska jest dziś w niebezpieczeństwie"

Założyciel Radia Maryja i Telewizji Trwam o. Rydzyk zaakcentował w swoim wystąpieniu, że Polska jest dziś w niebezpieczeństwie.

"Polska jest w niebezpieczeństwie. Nie ma żartów. Trzeba potężnej mobilizacji i jedności wszystkich Polaków. A nie targowicy" - mówił o. Rydzyk.

Po mszy świętej na terenie przyległym do sanktuarium zaplanowano koncerty w wykonaniu Bogdana Trojanka i zespołu Terne Roma, Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz Bayer Full. O godzinie 15.00 zaplanowana jest Koronka do Bożego Miłosierdzia, a dwie godziny później procesja różańcowa.

Dołącz do dyskusji: Przemysław Czarnek: gdyby nie Radio Maryja, przejechałby nas walec laicyzacji jak na Zachodzie

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
czarnkogrod
Dzieki takim oszolomom, rozjedzie ich walec laicyzacji, jak w Irlandii.
odpowiedź
User
Snowflake
III zasada dynamiki - i po katolicyzmie w Polsce
odpowiedź
User
PiSarro
Walcu, przybądź!
odpowiedź