SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prześwietlenia laserem na lotniskach

Od czasu zamachów 11 września 2001 roku zintensyfikowano działania mające na celu poprawienie bezpieczeństwa lotów - przede wszystkim te związane z odprawą pasażerów.

Pozwalają one na sprawdzenie, czy pasażerowie nie mają przy sobie żadnej broni.

Firma Terahertz Microelectronics stworzyła pierwsze na świecie terahercowe urządzenie nadawczo-odbiorcze wielkości monety. Może ono być wykorzystywane do wykrywania niebezpiecznych materiałów, nawet tych ukrytych pod ubraniem. Technologia działania oparta jest na promieniowaniu terahercowym, które mieści się między mikrofalami, a falami podczerwonymi. Używana jest głównie przez radioastronomów i naukowców zajmujących się badaniem atmosfery. Technologia ta pozwala na identyfikację związków chemicznych w mgławicach i atmosferze.

Sandia National Laboratories, we współpracy z Massachusetts of Technology opracowuje terahercowy kwantowy laser kaskadowy. Takie urządzenia są bardzo małe i mogą generować promień lasera o mocy wyjściowej przekraczającej 100mW. Przy wykorzystaniu tej technologii można stworzyć przenośny skaner do prześwietlania podejrzanych pakunków.

Technologia może być wykorzystywana do wykrywania broni, materiałów wybuchowych, a także broni masowego rażenia. Obecnie brakuje jednak niezbędnej infrastruktury, koniecznej do przeniesienia technologii terahercowej z laboratorium do zastosowań praktycznych.
 
Źródło: Softpedia

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prześwietlenia laserem na lotniskach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl