SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przez 11 miesięcy roku aktywa funduszy inwestycyjnych wzrosły dwucyfrowo

Rok 2014 był dobrym czasem dla funduszy inwestycyjnych i ich klientów. Dla funduszy, bo wartość powierzonych im przez Polaków środków wzrosła. Dla klientów, bo większość funduszy dla nich zarobiła. Przez 11 miesięcy roku aktywa funduszy wzrosły o ponad 10 proc.

fot. Shutterstock.comArticle

Wartość środków powierzonych krajowym funduszom inwestycyjnym wzrosła tylko w listopadzie o 1,2 proc., osiągając poziom 205,8 mld zł – wynika ze wspólnego raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Analiz Online. Przez rok zasoby funduszy zwiększyły się o 12,6 proc. Autorzy raportu podają, że w listopadzie nadwyżka wpłat nad wypłatami wyniosła 1,9 mld zł. Zysk z zarządzania powiększył stan aktywów o blisko 0,4 mld zł.

– Mamy grudzień, patrzymy, co się działo przez 11 miesięcy, i widzimy, że aktywa funduszy wzrosły o 10 proc. – mówi Krzysztof Lewandowski, prezes Pioneer Pekao TFI. – Jest to dość istotny przyrost. Bierze się on z dwóch powodów. Pierwszy to oczywiście wzrost wartości papierów wartościowych, instrumentów, które są w funduszach inwestycyjnych, natomiast drugi to napływy, wpłaty klientów, one również są bardzo istotne.

Widoczny na rynku wzrost zainteresowania Polaków funduszami związany jest z wyjątkowo niskimi stopami procentowymi. Po obniżeniu przez Radę Polityki Pieniężnej stóp NBP do najniższego poziomu w historii, trudno jest znaleźć lokatę, która realnie daje więcej niż 2 proc. rocznie.

– Biorąc pod uwagę ten poziom obecnych stóp procentowych, to, co można zarobić na bezpiecznych depozytach, lokatach bankowych, to to, co oferuje rynek kapitałowy za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych, jest wystarczająco atrakcyjne, żeby przyciągać nowy kapitał do funduszy – ocenia Krzysztof Lewandowski. – Podsumowując, to był dobry rok i dla funduszy, i dla klientów.

Także w przyszłym roku sytuacja na rynku powinna zachęcać klientów do poszukiwania nowych, alternatywnych sposobów oszczędzania i inwestowania swoich środków.

– Myślę, że przynajmniej I połowa będzie z pewnością kontynuacją tego, co obserwowaliśmy w II połowie roku 2014, czyli napływu pieniędzy do funduszy – uważa prezes Pioneer Pekao TFI. – To wynika z tego dosyć niskiego otoczenia niskich stóp procentowych, a z tym będziemy mieli również do czynienia w 2015 roku.

Prezes Pioneera Pekao TFI liczy też na to, że dosyć dobre, choć nie spektakularne wyniki funduszy inwestycyjnych, skłonią część inwestorów do większego ryzyka. Na razie bowiem gros środków powierzanych funduszom inwestycyjnym trafia do bezpiecznych portfeli pieniężnych i dłużnych. Od początku roku aktywa zgromadzone w funduszach gotówkowych i pieniężnych zwiększyły się o 6,4 mld zł, zaś w funduszach dłużnych o 7,9 mld zł.

– W tej chwili obserwujemy, że dużo środków płynie do funduszy pieniężnych. Myślę jednak, że klienci zaznajamiają się z funduszami inwestycyjnymi – podkreśla Krzysztof Lewandowski z Pioneera Pekao TFI. – Niedługo zaczną wybierać inwestycje o wyższym stopniu ryzyka i wyższej potencjalnej stopie zwrotu, mówię tu o funduszach zrównoważonych, konserwatywnych czy tych z udziałem akcji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Przez 11 miesięcy roku aktywa funduszy inwestycyjnych wzrosły dwucyfrowo

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl