SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Przychód z umorzenia pożyczki opodatkowany różnymi stawkami

Przychód, wynikający z umorzenia pożyczki udzielonej przedsiębiorcy, podlega opodatkowaniu. Stawka podatku w tym przypadku jest identyczna jak ta, którą przedsiębiorca wybrał do opodatkowania całej działalności. To oznacza, że w niektórych przypadkach stawka może wynieść zaledwie 3%.

Article

Pożyczka, udzielona osobie prowadzącej działalność gospodarczą, nie stanowi przychodu. Ale ten przychód się pojawia, kiedy dojdzie do umorzenia pożyczki. Czasem warto się więc zastanowić nad zmianą sposobu opodatkowania, aby od takiej pożyczki zapłacić niższy podatek.

Inwestor gotów zaryzykować
Taki problem miał przedsiębiorca, który prowadzi działalność od pewnego czasu. Zamierzał jednak poszerzyć skalę działalności i w tym celu udało mu się znaleźć inwestora, który zdecydował się wspomóc firmę pożyczką.
We wniosku o interpretację nie zostało to jasno opisane, ale można wywnioskować, że pożyczkodawca wziął na siebie część ryzyka związanego z rozwojem firmy. Mianowicie w razie niepowodzenia przedsięwzięcia zgodził się umorzyć pożyczkę.

Przedsiębiorca stwierdził, że zastanawia się też nad zmianą sposobu rozliczania działalności. Pod uwagę wziął on m.in. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Zadał pytanie izbie skarbowej, czy po przejściu na ryczałt podatek, jaki zapłaci od przychodów z umorzenia pożyczki, będzie wynosił 3%.

Najniższy możliwy podatek
Izba Skarbowa w Katowicach w wykładni z 31 maja tego roku (sygnatura IBPB-1-1/4511-213/16/WRz) przyznała rację podatnikowi. Urzędnicy potwierdzili, że przedsiębiorca ma prawo do wyboru sposobu opodatkowania, podobnie zresztą jak spółka cywilna osób fizycznych.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym mówi, że przychody m.in. z umorzonych wierzytelności podlegają stawce 3%. Tyle właśnie więc wyniesie opodatkowanie przychodu z umorzonej pożyczki.

Warto zwrócić uwagę, że gdyby podatnik rozliczał się na zasadach ogólnych, wówczas płaciłby podatek od dochodu, ale w znacznie wyższej stawce (18%). Z kolei gdyby inwestor zamiast pożyczki dał przedsiębiorcy darowiznę, opodatkowanie mogłoby wynieść nawet 20% (przy założeniu, że inwestor nie jest spokrewniony a wartość darowizny przekroczyłaby 20,5 tys. zł).
 Marek Siudaj, Tax Care
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Przychód z umorzenia pożyczki opodatkowany różnymi stawkami

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing