SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przyszłość w multimediach i kolorze - Nokia .

Ponad połowa telefonów, które Nokia sprzeda w 2003 roku, będzie obsługiwać MMS.

"Nokia nadal korzysta na dobrej koniunkturze na telefony z kolorowym wyświetlaczem i zaawansowaną obsługą MMS" - powiedział we wtorek prezes i CEO firmy Nokia, Jorma Ollila, przemawiając podczas siódmej dorocznej konferencji Nokia Mobile Internet w Monachium. Wliczywszy nowe modele wprowadzone do sprzedaży w przededniu tego wydarzenia, Nokia ma obecnie w ofercie 15 telefonów z obsługą MMS.

Ollila poinformował obecnych na spotkaniu projektantów, dostawców treści i operatorów, że w roku 2003 ponad połowa telefonów sprzedawanych przez firmę Nokia będzie obsługiwała MMS.

"W przyszłym roku Nokia liczy na sprzedaż od 50 do 100 mln telefonów z kolorowym wyświetlaczem i otwartą platformą aplikacji. Spodziewamy się, że w tej liczbie znajdzie się ok. 10 mln telefonów na bazie modelu z serii 60. Pozostała ilość to modele bazujące na systemie operacyjnym firmy Nokia, wyposażone w standardowe usługi zgodne z wytycznymi Open Mobile Alliance, a więc MMS, Java i dostęp do Internetu. Telefonia komórkowa, wraz z jej ponad miliardem użytkowników, to bardzo duży potencjał dla projektantów oprogramowania i aplikacji - powiedział Ollila. - W najbliższych miesiącach zrobimy wiele, by wesprzeć projektantów w ich wysiłkach. Obniżymy koszty i uprościmy wdrażanie aplikacji w wielu modelach telefonów, które produkuje Nokia. Usprawnimy także kanały dystrybucji aplikacji na rynku. Pomoże nam w tym szeroka oferta naszych produktów i duża skala produkcji."

Ollila podkreślił, że droga postępu w telefonii komórkowej prowadzi przez otwarte standardy i szeroką współpracę. Rodzina technologii GSM/EDGE/WCDMA będzie nadal wyznaczała światowy standard.

Prawie rok temu Nokia poinformowała, że udostępni przemysłowi swoją najcenniejszą technologię oprogramowania w postaci platformy dla telefonów z serii 60. "Sukces platformy programowej Nokia Series 60 jest ewidentny - powiedział Ollila. - Dostępne są już setki aplikacji, podpisano także umowy licencyjne z wieloma producentami telefonów, co sprawia, że platforma objęła zasięgiem już ok. 60 procent rynku."

Wraz z potrzebą zaoferowania całkiem nowej kategorii usług w telefonii komórkowej odbywa się obecnie przejście do poziomu zaawansowanych usług. Ponad 60 operatorów sieci w Europie i Azji oferuje już przesyłanie wiadomości multimedialnych i liczba ta rośnie każdego tygodnia.

Istnieje duży popyt na telefony z obsługą MMS, w tym także na modele z wbudowaną kamerą. Nokia sprzedała już ponad milion sztuk modelu 7650, pierwszego w historii firmy aparatu z wbudowanym aparatem cyfrowym.

Z punktu widzenia technologii, ewolucja od standardu GSM do EDGE i WCDMA pozostaje najważniejszą ścieżką rozwoju telefonii komórkowej. Stosowne władze w wielu krajach wydały już ponad 100 licencji na nowe pasmo częstotliwości 2 GHz. Niemal wszyscy licencjobiorcy wybrali technologię WCDMA, zaś większość tych sieci jest w trakcie budowy. Patrząc w przyszłość można oczekiwać, że rodzina technologiczna GSM będzie obejmować 85% wszystkich użytkowników telefonów komórkowych do roku 2006.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Przyszłość w multimediach i kolorze - Nokia .

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl