SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PSL chce likwidacji abonamentu rtv. "To próba kasacji mediów publicznych"

Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło wczoraj w Sejmie własny projekt ustawy abonamentowej. Zakłada on likwidację abonamentu rtv i dotowanie mediów publicznych z subwencji budżetowych czy dobrowolnych wpłat. - To próba kasacji mediów publicznych - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Joanna Lichocka, członkini Rady Mediów Narodowych.

fot. Shutterstock.com Article

PSL proponuje, aby Telewizja Polska oraz Polskie Radio były utrzymywane m.in. z dotacji budżetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 750 mln zł, z dobrowolnych wpłat osób fizycznych, obrotu prawami do audycji oraz z reklam i audycji sponsorowanych. Projekt ludowców zakłada także abolicję dla osób, które zalegają z opłatami abonamentowymi.

Posłanka PiS Joanna Lichocka w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl oceniła krytycznie pomysł likwidacji abonamentu. - Platforma Obywatelska podobnie jak Polskie Stronnictwo Ludowe przez cały czas trwania swoich rządów robiły wszystko, żeby osłabić publiczną telewizję i radio, kosztem wzmocnienia nadawców prywatnych. Ten projekt to nic innego, jak próba kontynuacji tej polityki. Przecież nawet dziecko wie, że bez abonamentu telewizja się nie utrzyma, więc pomysł zniesienia obligatoryjnych opłat trzeba odczytywać jako próbę kasacji mediów publicznych w ogóle - komentuje zasiadająca w Radzie Mediów Narodowych Joanna Lichocka.

Dodaje też, że trzeba teraz skupić się na uchwaleniu projektu nowelizacji ustawy o abonamencie, przygotowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ubiegłym tygodniu minister Piotr Gliński, poinformował, że jego resort wprowadził pod obrady rządu projekt nowelizacji obecnej ustawy o opłatach abonamentowych. Zakłada ona trzy główne cele: wprowadzenie abolicji dla osób z zaległościami w płaceniu abonamentu, uproszczenie rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych oraz uprawnienie operatorów płatnej telewizji do przekazywania Poczcie Polskiej informacji o klientach ich usług telewizyjnych.

W 2016 roku wpływy z abonamentu radiowo telewizyjnego wyniosły 749,9 mln zł, a zapłaciło go 1,12 mln spośród 3,2 mln zobowiązanych do tego gospodarstw domowych. 365,5 mln zł otrzymała Telewizja Polska, 185,9 mln zł - Polskie Radio, a 170,6 mln zł - publiczne stacje regionalne. Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji prognozuje, że w br. przychody abonamentowe zmaleją do 635 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PSL chce likwidacji abonamentu rtv. "To próba kasacji mediów publicznych"

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
telewidz
Bardzo dobrze brawo PSL
36 16
odpowiedź
User
ŻenadaPSL
Tak teraz są mądrzy a jak 8 lat rządzili to było dobrze, jakoś im nie przeszkadzał.
Poparcie leci w dół to trzeba głosić propagandę za którą nie bierze się odpowiedzialności.
Żenada
23 19
odpowiedź
User
x
Mieli 8 lat, mogli zrobić dużo grożąc zerwaniem koalicji. Teraz to bicie piany. Polegną w samorządowych, to się skończą złote góry. PiS i PO robią/robili wałki na lewo i prawo, ale to PSL mierzi swoją bezczelnością przy wałkach.
18 16
odpowiedź
User
TeMa
Z jednej strony , sluchacz nie ma wplywu na to czego slucha tylko jazgot partii rzadzącej .Radio publiczne z abonamentem, powinno być bez polityki.
19 12
odpowiedź
User
ani grosza
Nie ma żadnych mediów publicznych, są partyjne żałosne media państwowe, które należy bezwzględnie zlikwidować- trochę odwagi, świat bez TVP się nie zawali
26 11
odpowiedź