SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PTC dla Politechniki Warszawskiej

22 czerwca 2006 r. oficjalnie rozpoczęła działalność Laboratorium Badań i Rozwoju Systemów i Aplikacji Mobilnych 'BRAMA'.

Jest wspólną inicjatywą Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o. (operatora sieci Era i Heyah) i Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Jest to pierwsze i jedyne w Polsce przedsięwzięcie tego typu. Laboratorium stanowi modelowy przykład współpracy uczelni z przemysłem, zwłaszcza w obszarze telekomunikacji i informatyki. Realizuje projekty wraz z ośrodkami naukowo-badawczymi w Polsce i za granicą, w tym - projekty finansowane z europejskich Programów Ramowych, a także z funduszy celowych i strukturalnych, podano w komunikacie prasowym.

O powodach i pomyśle powstania Laboratorium, wypowiadają się jego inicjatorzy
i pomysłodawcy:

„Laboratorium BRAMA jest miejscem spotkania świata nauki z biznesem, które oferują sobie wzajemnie to, co mają najlepszego i włączają się w prace nad nowymi technikami mobilnymi i ich zastosowaniami. Potencjał intelektualny, pasja poznawcza i gotowość do eksperymentowania, które charakteryzują środowisko naukowe, a z drugiej strony technologia, precyzja, koncentracja na wynikach i dyscyplina wnoszone przez praktyków gospodarki stanowią znakomitą podstawę dla takiej współpracy” – powiedział Wilhelm Stückemann, Dyrektor ds. Eksploatacji Sieci, Członek Zarządu PTC.

„Utworzenie Laboratorium Badań i Rozwoju Systemów i Aplikacji Mobilnych „BRAMA” jest ważnym wydarzeniem w życiu Wydziału i Uczelni. Stwarza doskonałe warunki do prac nad interaktywnymi aplikacjami, o solidnych podstawach naukowych i znaczących walorach praktycznych. Ta dwubiegunowość to wyzwanie dla naszych studentów i pracowników” – dodaje Prof. Józef Lubacz, Dziekan Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

„BRAMA” będzie wspierać opracowywanie nowych rozwiązań i zastosowań związanych
z technologiami mobilnymi (sprzęt, oprogramowanie, usługi, modele biznesowe).
W pracach Laboratorium będą uczestniczyć studenci, doktoranci i pracownicy Politechniki Warszawskiej. Oprócz badań, w ramach  działalności edukacyjnej Laboratorium jest planowana organizacja serii seminariów i wykładów, prowadzonych przez specjalistów  z Polskiej Telefonii Cyfrowej, poświęconych technologiom 3G, tworzeniu i dystrybucji aplikacji mobilnych i pokrewnych rozwiązań.

Laboratorium znajduje się w pomieszczeniach Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW. Jego prace, wyposażenie i sprzęt badawczy będą współfinansowane przez obu partnerów: PW i PTC. Laboratorium BRAMA jest nie tylko efektem długoletniej współpracy PTC z PW. Stanowi także owoc zrozumienia i doświadczeń partnerów wskazujących, że pełne wykorzystanie potencjału  technologii telefonii bezprzewodowej wymaga interdyscyplinarnego  podejścia specjalistów z różnych dziedzin, jak telekomunikacja, informatyka, edukacja, socjologia, psychologia, media i marketing. Z tego względu przy organizacji Laboratorium PTC i PW korzystały z doświadczeń Fundacji MOST (Mobile Open Society Through Wireless Technology) i z Europejskiej Platformy eMobility, której członkami są  zarówno Politechnika Warszawska, jak i Polska Telefonia Cyfrowa.

Fundacja MOST, powstała w 2001 r., koncentruje się na organizacji współpracy pomiędzy ośrodkami naukowymi a operatorami telefonii komórkowej i stacjonarnej w Polsce, w Niemczech i w innych krajach Europy środkowej. Jej założycielami są Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o. o., T-Mobile i Politechnika Warszawska. Jest ona pomyślana jako wspólnota osób i organizacji z Europy środkowej poszukujących sposobów ulepszania systemów edukacyjnych, wspierania działalności gospodarczej i samorządowej przez zastosowanie rozwiniętych technik informacyjnych, a zwłaszcza telefonii komórkowej.

eMobility (Europejska Platforma Technologii Mobilnej i Bezprzewodowej) jest platformą technologiczną wspieraną przez Komisję Europejską, skupiającą dostawców mobilnych rozwiązań telekomunikacyjnych, operatorów i instytucje badawcze. Jest pomocna w kształtowaniu strategii i polityki naukowo-badawczej, rozwoju technologii mobilnych w Europie i jej finansowania z funduszy Unii Europejskiej. Doświadczenia i inicjatywy PTC Sp. z o. o. w tym obszarze zostały uwieńczone w grudniu 2005 r. wyborem firmy do Komitetu Sterującego eMobility. PTC jest jedyną firmą pochodzącą z nowoprzyjętych krajów Unii Europejskiej, która znalazła się w Komitecie Sterującym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PTC dla Politechniki Warszawskiej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl