SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W public relations zarabia się coraz lepiej. Prawie 18 tys. na dla dyrektorów

Wynagrodzenia pracowników sektora public relations wzrosły średnio o 8 proc. na poziomie płacy gwarantowanej w porównaniu z danymi z 2023 r., zaś stawki cennikowe agencji PR wzrosły przeciętnie o 7 proc. To główne wnioski z nowego raportu Związku Firm Public Relations. 

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

W tegorocznej edycji badania, zrealizowanej w lutym i marcu br., udział wzięło 26 agencji zrzeszonych w ZFPR. Uzyskane metodą kwestionariuszową dane ponad 700 osób zostały opracowane i zweryfikowane przez firmę WTW Consulting.

– W tym roku wynagrodzenia brutto pracowników agencji PR na poszczególnych stanowiskach są średnio o 8 proc. wyższe niż w roku ubiegłym. Na tę sytuację w dużej mierze wpłynął wzrost płacy minimalnej, który znacząco podniósł uposażenie oferowane na początkowych szczeblach kariery. Stawki cennikowe dla klientów wzrosły analogicznie – średnio 7 proc. w stosunku do ubiegłego roku i o ok. 21 proc. w stosunku do roku 2022 r. co zważywszy na poziom inflacji oraz wzrost kosztów operacyjnych jest sytuacją naturalną – podsumowuje Daria Tworek, wiceprezeska ZFPR.

Zobacz: Nowy zarząd ZFPR: public relations wzmacnia biznes, chcemy o tym głośno mówić 

Praca w PR atrakcyjna dla młodych

Badanie ZFPR pokazało, że praca w public relations jest atrakcyjna dla zaczynających zawodową karierę – przeciętnie 60 proc. stażystów agencji PR podejmuje po stażu stałą pracę w tej samej firmie i po roku pracy nadal kontynuuje w niej zatrudnienie. 68 proc. biorących udział w badaniu firm prowadzi programy stażowe.

– Obserwujemy także rosnące zapotrzebowanie klientów na profesjonalne usługi PR - połowa badanych agencji planuje wzrost liczby zatrudnionych pracowników w roku 2024 – dodaje Daria Tworek.

Zobacz: Średnie zarobki internetowych twórców wcale nie powalają

Wynagrodzenia w PR

Z badania stawek wynika, że osoby rozpoczynające pracę mogą liczyć na zarobki  rzędu 4400 zł miesięcznie (brutto, bez rozróżnienia rodzaju umowy). Średni szczebel menadżerki może liczyć już na pensje od 7 do 9 tys. zł miesięcznie. Starszy konsultant zarobi już powyżej 11 tysięcy złotych na miesiąc. Osoby na stanowiskach dyrektorskich, takich jak unit director, mogą liczyć na wynagrodzenie powyżej 17 tys. zł.

Badanie zarobki w PR, ZFPR

Badanie ZFPR obejmowało również określenie wartości stawek cennikowych, a więc stawek pokrywających wszystkie koszty związane z realizacją projektu oraz zawierające marżę, które są prezentowane klientom na etapie wyjściowym negocjacji kontraktu. Dane zostały opracowane według stanu na dzień 1.04.2024 r.

- Duża różnorodność agencji zrzeszonych w ramach ZFPR sprawia, że posiadają one odmienną strukturę, w różny sposób określają doświadczenie wymagane na poszczególnych stanowiskach i oferują inne narzędzia i benefity swoim pracownikom, co wpływa na ostateczną cenę dla klienta. W związku z tym zaobserwowaliśmy, że posługiwanie się wyłącznie środkową wartością (medianą) jest niewystarczające w tym przypadku, gdyż z uwagi na specyfikę tego miernika - wyklucza on skrajne wartości ze zbioru. Dlatego też starając się jak najdokładniej zobrazować sytuację rynkową, w tym roku oprócz mediany postanowiliśmy także opublikować średnią stawkę godzinową oferowaną klientom za pracę poszczególnych osób w agencjach PR - dodaje Daria Tworek.

W tabeli poniżej zaprezentowano mediany i średnie wartości stawek za godzinę pracy poszczególnych  stanowisk wyrażone w złotych (netto).
 Badanie zarobki w PR, ZFPR

* Ze względu na specyfikę stanowiska, prezentowane jest miesięczne wynagrodzenie gwarantowane brutto w PLN, dla wszystkich typów umów łącznie tj.: umów o pracę, cywilno-prawnych oraz B2B. Przy fakturach nie uwzględniono VAT.   Wynagrodzenie gwarantowane nie obejmuje składników zmiennych - takich jak premie, prowizje czy nagrody uznaniowe.

Dołącz do dyskusji: W public relations zarabia się coraz lepiej. Prawie 18 tys. na dla dyrektorów

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bond jestem
Wg mnie stawki sa znacznie wyzsze. Jako dyrektor zarabialem juz dawno 30k. Dzis manager dostaje na wejscie 20 i nikogo to nie dziwi.
odpowiedź
User
Z branży
Nie dajcie się dymać! Jest ZFPR, powinien powstać również Związek Pracowników PR. Stwórzmy wspólny front na rzecz poprawy jakości miejsc pracy w branży. Walczmy razem o lepsze wynagrodzenia dla nas!
odpowiedź
User
lkjhg
Znacie jakiś inny na -ród, który podobnie zaśmieca swój język, bo "po obcemu panocku, to brzmi... jakbych szkołe jakoo skończył".
odpowiedź