SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polityka rusza z płatnym serwisem popularnonaukowym Pulsar

We wtorek ruszył Projekt Pulsar (projektpulsar.pl), nowy portal popularnonaukowy, który powstał w wyniku połączenia serwisów internetowych „Świata Nauki” oraz „Wiedzy i Życia”. Oba te miesięczniki wydaje spółka Polityka. Portal funkcjonuje w oparciu o subskrypcję cyfrową, jego szefem jest Karol Jałochowski, dziennikarz naukowy tygodnika „Polityka”.

Na zawartość nowego projektu składają się naukowe newsy i aktualności, pogłębione materiały własne (pisane specjalnie na jego potrzeby), ale także bieżące i archiwalne wydania „Wiedzy i Życia” i „Świata Nauki” w formie cyfrowej. Będzie też miejsce na podcasty przygotowywane przez redakcję Pulsara.

Na portalu pojawiać się mają autorzy znani z papierowych łamów obu miesięczników oraz z tygodnika „Polityka”. Oprócz tego będzie można też przeczytać teksty znanych dziennikarzy naukowych i felietonistów, wybitych ludzie nauki z Polski i nie tylko. Pojawiać się mają także m.in. Daniel C. Dennett (filozof umysłu), Melanie Mitchell (znawczyni sztucznej inteligencji), Marek Żukowski, Artur Ekert i Charles H. Bennett (specjaliści od kwantowej teorii informacji).

Wspólne przedsięwzięcie dwóch miesięczników

Portal jest wspólnym przedsięwzięciem dwóch miesięczników wydawanych przez politykę: „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. W wersji drukowanej pisma te niezmiennie przygotowywane są przez zespoły redaktorskie, dziennikarskie i autorskie pod kierownictwem dotychczasowych redaktorek naczelnych – Elżbiety Wieteski (kieruje „Świat Nauki”) i Olgi Orzyłowskiej-Śliwińskiej (red. naczelna „Wiedzy i Życia”).

Pulsarem kierują zaś dziennikarze i redaktorzy naukowi od wielu lat związani z „Polityką”: Karol Jałochowski, jako redaktor naczelny i Katarzyna Czarnecka, jako jego zastępczyni. Autorem logotypu i projektu graficznego serwisu jest Maciej Blaźniak ze Studia Ładne Halo. Serwis powstał pod kierunkiem Joanny Chmieleckiej, dyrektor pionu cyfrowego „Polityki.

Spółka Polityka przejęła wydawanie „Świata Nauki” od oficyny Prószyński Media w kwietniu 2021 roku. Już wtedy Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika „Polityka”, zapowiadał rozwój tego przedsięwzięcia.  Z kolei „Wiedza i Życie” przeszła pod wydawniczą opiekę Polityki w sierpniu 2020 roku. Także wówczas – w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl – Piotr Zielonek, dyrektor wydawniczy Polityki, zapowiadał rozwój pisam i „skupienie się na jego digitalizacji”.

Dostęp - w modelu subskrypcyjnym

Pulsar funkcjonuje w oparciu o subskrypcję cyfrową. Dostęp do kilku tekstów w miesiącu na projektpulsar.pl jest darmowy. Prenumerata miesięczna pulsara przy płatności cyklicznej kosztuje 19,99 zł miesięcznie (pierwszy miesiąc w cenie 9,90 zł). Przy płatności z góry za dostęp na 90 dni pobierana jest opłata w wysokości 69,99 zł.   

Z pulsara można także korzystać w ramach uruchomionego przez „Politykę” Pakietu Uniwersum, który obejmuje pełną ofertę cyfrową wydawnictwa. Oprócz funkcjonujących do tej pory pakietów Polityki Standard i Premium, pakiet Uniwersum w cenie 39,99 zł miesięcznie, umożliwia dostęp do treści wszystkich wydawnictw: tygodnika „Polityka”, aplikacji „Fiszki Polityki”, dwutygodnika „Forum”, wydawnictw specjalnych „Pomocnik Historyczny”, „Niezbędnik Inteligenta”, „Salon”, „Poradnik Psychologiczny JA MY ONI” oraz miesięczników popularnonaukowych „Świat Nauki” oraz „Wiedza i Życie”.  

W 2020 roku spółka Polityka zanotowała spadek przychodów o 0,9 proc. do 36,96 mln zł i wyniku netto z 1,44 mln zł zysku do 679,7 tys. zł straty. Firma odpisała 3,54 mln zł umorzonych należności od Ruchu, jej przychody ze sprzedaży wydań cyfrowych poszły w górę o 71 proc.

Dołącz do dyskusji: Polityka rusza z płatnym serwisem popularnonaukowym Pulsar

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dział HR
Dariusz Zmelonek? Rzetelność informacji WirtualnychMediów poraża. W tym linkowanym artykule również. A projekt Świat/Wiedza wygląda bardzo ciekawie. Do tej pory poprzedni wydawcy nie mieli najmniejszego pomysłu na internet. Trzymam kciuki.
odpowiedź
User
Sprawdzam
Artykuł ma datę 2022-02-23, a dziś jest 2022-02-22. Podróże w czasie jednak możliwe już dziś (a raczej jutro)?
odpowiedź
User
Jacek
Z tego co wiem w nauce próbował taki model premium wprowadzić serwis techpedia.pl, ale cichcem się z tego wycofał. Trzeba mieć znajomości w urzędach, uczelniach, jak Wyborcza, aby sobie załatwić z subskrypcji jakieś konkretne pieniądze, bez tego ani rusz.
odpowiedź