SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PwC: w 2030 r. będziemy zarabiać 2/3 amerykańskich pensji

Do 2030 roku znacząco zmniejszy się różnica w wynagrodzeniach w krajach rozwiniętych i krajach rozwijających się, takich jak Polska, Chiny, Indie i Filipiny - prognozuje PwC.

PwC: w 2030 r. będziemy zarabiać 2/3 amerykańskich pensji

Na rynku indyjskim i filipińskim prognozowana wysokość wynagrodzeń ma być wciąż niższa niż w innych krajach, niemniej średnia płaca w Indiach może w tym okresie wzrosnąć ponad czterokrotnie (w przeliczeniu na dolary), na Filipinach zaś ponad trzykrotnie. Przewiduje się, że w Wielkiej Brytanii i USA w tym samym okresie płace realne wzrosną o jedną trzecią, a ich stosunek nie zmieni się.

Do 2030 roku zmniejszyć może się za to istotnie różnica w wynagrodzeniach. Obecnie średnia miesięczna płaca w Indiach jest około 25 razy niższa niż w Wielkiej Brytanii. W roku 2030 ma być niższa już tylko 7,5-krotnie. Średnia płaca w USA jest obecnie 7,5 razy wyższa niż w Meksyku, ale w roku 2030 Meksykanie mogą zarabiać średnio już czterokrotnie mniej. W tym samym okresie średnie miesięczne wynagrodzenie w Chinach może wzrosnąć, osiągając wysokość mniej więcej połowy średniej płacy w Hiszpanii.

Jeśli chodzi o wynagrodzenia Polaków, to w 2020 roku mają one wynosić połowę średniego wynagrodzenia w USA. W kolejnej dekadzie jest szansa, że przekroczą 2/3 wysokości amerykańskich pensji.

Analiza opracowana przez PwC jest oparta na szacunkowych danych dotyczących wysokości średniego miesięcznego wynagrodzenia uzyskanych od Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP). Na ich podstawie przygotowano prognozę do roku 2030, wykorzystującą wyniki zawarte w najnowszym raporcie PwC "World in 2050". Prognozy dotyczące płacy realnej (wyrażonej w dolarach) uwzględniają zarówno wewnętrzny wzrost wysokości płacy realnej stymulowany przez przewidywane trendy dotyczące wydajności pracy, jak i szacunkowe przyszłe zmiany realnego kursu walutowego. Dane dostarczone przez MOP odnoszą się do szacunkowego średniego miesięcznego wynagrodzenia w całej gospodarce, nie tylko w branży produkcyjnej. Uzyskanie w pełni porównywalnych danych dotyczących wysokości wynagrodzeń w poszczególnych krajach jest niezwykle trudne i dlatego podane szacunki są obarczone istotnym marginesem błędu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PwC: w 2030 r. będziemy zarabiać 2/3 amerykańskich pensji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl