SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sieć youtube’owa z roszczeniami do wideo Pyta.pl zacytowanego przez TV Republika. „Jaok”: to złodziejstwo

Agencja Independent Digital Movies, obsługująca youtube’owy kanał Telewizji Republika, zgłosiła roszczenia do jednego z klipów z kanału Pyta.pl, którego fragmenty znalazły się w programie TV Republika umieszczonym na YouTubie. Powód? Klip został opublikowany jeszcze raz już po emisji programu. Po opisaniu tej sprawy Independent Digital Movies wycofała roszczenie.

Mikołaj „Jaok” Janusz Article

Mikołaj „Jaok” Janusz, współtwórca Pyta.pl, poinformował w środę na facebokowym fanpage’u tego kanału, że dostał od administracji YouTube’a informację o zgłoszeniu roszczeń do praw autorskich dwóch fragmentów wideo „Pyta na KODzie”. Roszczenia zgłosiła firma Independent Digital Movies, która jako sieć wielokanałowa (MCN) obsługuje youtube’owy kanał Telewizji Republika.

- Dostaliśmy upomnienie (copyright claim - to znika po paru miesiącach, ale to upierdliwa sprawa, blokuje cześć możliwości, jakie ma autor) oraz informację, że agencja medialna (piszę agencja medialna, bo większość ludzi nie wie, co to są MCN-y) o nazwie Independent Digital Movies w związku ze złożoną skargą pozyskuje wszelkie zarobki jakie „kradziony” materiał generuje i generować będzie - opisał Mikołaj „Jaok” Janusz.

Wideo „Pyta na KODzie” to relacja z manifestacji zorganizowanej przez Komitet Obrony Demokracji 9 stycznia ub.r. przed siedzibą Telewizji Polskiej przy placu Powstańców Warszawy. Klip zamieszczono na kanale krótko po nagraniu, przy czym we wrześniu został opublikowany jeszcze raz w zmienionej wersji kanału (Janusz wskutek sporu w lipcu pożegnał się z innymi twórcami Pyta.pl: Piotrem Kozerskim i Grzegorzem Zacharjasiewiczem).

 

Fragmenty wideo, w których Mikołaj Janusz pyta uczestników manifestacji o kodeinę i wchodzi na scenę, pokazano 12 stycznia ub.r. w programie „Blogosfera” w TV Republika. Całe wydanie programu zamieszczono na YouTubie.

To właśnie tych fragmentów dotyczą roszczenia zgłoszone przez Independent Digital Movies. Wynikają one z faktu, że działający na YouTubie system identyfikacji treści wykrył niedawno, że te fragmenty są identyczne w klipie Pyta.pl i programie TV Republika, a wcześniej został zamieszczony ten drugi.

- Tu następuje moment, kiedy nie wiem co się stało, ale wiem, że decyzji nie podejmuje „system”, tylko jakiś typ. Czy typ z Independent Digital skonsultował się z Telewizją Republika czy też nie? Tego nie wiadomo, wiadomo, że YouTube dostał odpowiedź, że to nie żaden zbieg okoliczności tylko sytuacja w której pyta.pl zarabia na TV Republika kradnąc ich krwawicę - skomentował to Mikołaj Janusz.

 

- Głównym moim dylematem jest to kogo mam w wypowiedziach publicznych nazywać złodziejem, TV Republika czy Independent Digital? No bo są tylko dwie opcje, albo Republika zażądała ścigania nas za to, że cytowała nasz materiał, albo Independent Digital wykorzystuje nazwę i logo Republiki do drobnych szachrajstw na paręnaście (paredziesiąt?) dolarów - stwierdził Janusz. - Nazywać w takiej sytuacji kogoś publicznie złodziejem zupełnie się z punktu widzenia prawa nie obawiam. Można mnie za to na luzie pozywać. Jestem już z racji wykonywanej pyty trochę obcykany w sprawach cywilnych o ochronę dóbr osobistych i jestem praktycznie pewien, że byłbym w stanie udowodnić przed sądem powołując również rzeczoznawców i przytaczając definicję z literatury czy innych źródeł które tworzyły naszą kulturę, że użyte przeze mnie określenie „złodziej” było jak najbardziej adekwatne - dodał.

Mikołaj Janusz zaznaczył, że nie wiedział nawet, że fragmenty produkcji Pyta.pl są emitowane w Telewizji Republika, a potem trafiają na jej kanał youtube’owy. - Przecież bym nikogo złodziejem nie nazywał, jakby chodziło o to, że ktoś stwierdził, że nadużyliśmy prawa cytatu. Nasz materiał, w którym jest całość, też jest chroniony przez inny MCN. Podejrzewam, że jak nasz „wydawca” się odwoła, to nie ma bata, żeby YT nie rozpatrzył tego na korzyść Pyty, ale niesmak pozostaje - stwierdził.

W czwartek sieć Independent Digital Movies poinformowała, że roszczenie dotyczące materiału Pyta.pl zostało już wycofane. - Zdarzają się sytuację, w których nasz partner, który samodzielnie publikuje materiały, aktywuje przy tym również Content ID. Staramy się bieżąco reagować na sytuację, gdy jest to niewłaściwe użycie systemu Content ID, jednak nie zawsze możemy zareagować z automatu. Zawsze jednak dezaktywujemy takie roszczenie, gdy kanał, który je otrzymał, odwoła się – co jest normalnym procesem w YouTube. Naszym celem jest, aby do takich sytuacji dochodziło jak najrzadziej, a jeżeli pojawiają się - aby jak najszybciej były rozwiązywane - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Wiesław Haniak, head of audio & video distribution w Independent Digital.

Youtube’owy kanał Pyta.pl ma obecnie 53,6 tys. subskrybentów, a kanał TV Republika - 55,1 tys.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sieć youtube’owa z roszczeniami do wideo Pyta.pl zacytowanego przez TV Republika. „Jaok”: to złodziejstwo

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rodan
Tę informację to pisał jakiś Janusz dziennikarstwa. Wyślijcie tę osobę na studia polonistyczne, żeby nauczył się składac zdania i pisać z sensem.
27 8
odpowiedź
User
dr. spaceman
Co znaczy ten tytuł?
20 8
odpowiedź
User
Polak
Autorze! Drogi niejaki "tw" - na litość, przeredagujcie ten tekst. Nie idzie nic zrozumieć.
20 8
odpowiedź
User
mm
Dobre. Czyli jak dobrze zrozumiałam, TV Republika wyemitowało w swoim programie fragmenty filmu znalezionego na Pyta.pl. Program, wraz z filmem od youtubera, trafił na ich kanał. Ktoś kto monitoruje treści zauważył podobieństwo obydwu materiałów i ukarał autora za plagiat i jeszcze chce od niego pieniędzy za odniesione korzyści.
18 8
odpowiedź
User
Alekko
Tak to jest, jak się buduje program na cytatach.
11 9
odpowiedź