SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Pytlakowski i Fusek powiesili kartę z „PZPR” na biurze poselskim Czabańskiego i sami donieśli o tym policji

W niedzielę dziennikarze Piotr Pytlakowski i Wojciech Fusek z trzema innymi osobami umieścili kartki z napisem „PZPR” na biurze poselskim Krzysztofa Czabańskiego i sami zawiadomili o tym policję. Zrobili to w geście solidarności z Elżbietą Podleśną, której za napisanie „PZPR” na innych biurach poselskich Czabańskiego postawiono zarzut propagowania ustroju totalitarnego.

Piotr Pytlakowski, fot. onet Article

Pytlakowski i Fusek przyjechali przed biuro poselskim Krzysztofa Czabańskiego w Osięcinach w województwie kujawsko-pomorskim razem z trzema innymi osobami. - To osoby uczestniczące w protestach w obronie sądów, Sądu Najwyższego, przeciw łamaniu konstytucji - opisuje Piotr Pytlakowski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Zawiesili kartki z napisem „PZPR” i zawiadomili o tym najbliższą komendę policji mieszczącą się w Radziejowie. - Chcieliśmy uniknąć sytuacji, kiedy możemy coś uszkodzić lub spowodować jakieś straty. Zrobiliśmy to bardzo delikatnie, przyczepiliśmy po prostu kartki, które łatwo usunąć. Technik policyjny to zrobił i są teraz dowodem w sprawie - mówi nam Pytlakowski.

Cała piątka złożyła wyjaśnienia na komendzie w Radziejowie. Na razie mają status świadków.

- Postanowiliśmy to zrobić w odruchu solidarności z Elżbietą Podleśną. Skoro z powodu napisania „PZPR”, co ma piętnować totalitarne inklinacje rządzących, osoba słyszy zarzut propagowania ustroju totalitarnego - tłumaczy nam Piotr Pytlakowski. - Wydaje się to tak absurdalne, że uznaliśmy, że należy sprawdzić, że rzeczywiście każdy, kto przypomni rządzącym przeszłość w PZPR, usłyszy zarzut prokuratorski - dodaje.

Podleśna z zarzutem prokuratorskim za napisanie „PZPR” na biurze Czabańskiego

Tydzień temu Elżbieta Podleśna na szybach innych biur poselskich Krzysztofa Czabańskiego, w Golubiu-Dobrzyniu i do Wąbrzeźnie, napisała sprayem „PZPR”, a na chodniku: „Czas na sąd ostateczny”. Następnego dnia policjanci przeszukali jej samochód, starając się znaleźć spray. Prokurator rejonowy w Wąbrzeźnie postawił kobiecie zarzut propagowania ustroju totalitarnego, za co zgodnie z art. 256 Kodeksu karnego grozi grzywna, ograniczenie wolności lub do dwóch lat więzienia.

Dlaczego Podleśna napisała „PZPR” na biurach Krzysztofa Czabańskiego? Polityk w latach 1967–1980 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, był też członkiem Związku Młodzieży Socjalistycznej. Po odejściu z PZPR wstąpił do Solidarności, w latach 80. działał w prasie podziemnej.

Posłem jest od jesieni 2015 roku, został wybrany w okręgu toruński. Początkowo był wiceministrem kultury, a w połowie 2016 roku został przewodniczącym Rady Mediów Narodowych zajmującej się m.in. powoływaniem i odwoływaniem władz firm mediów publicznych.

Piotr Pytlakowski w manifestacjach Obywateli RP

W ostatnich miesiącach Piotr Pytlakowski wiele razy brał udział w demonstracjach organizowanych przez Obywateli RP, w których starano się zablokować marsze narodowców. 15 sierpnia ub.r. był wśród blokujących pochód Młodzieży Wszechpolskiej i ONR-u, został wtedy siłą wyniesiony z ulicy przez policjantów. Podobnie było 1 maja br., kiedy Obywatele RP starali się zablokować przemarsz czterech organizacji nacjonalistycznych.

- Mam osobiste powody do niechęci wobec narodowców. Władza jest głucha na krytykę w mediach, więc dziennikarz ma prawo do prezentowania swoich poglądów nie tylko na łamach tytułu w którym pracuje - tłumaczył Pytlakowski portalowi Wirtualnemedia.pl w sierpniu ub.r.

Z kolei Wojciech Fusek od 1991 do 2016 roku pracował w „Gazecie Wyborczej”, m.in. jako szef „Gazety Stołecznej”, dyrektor operacyjny oddziałów regionalnych „GW”, dyrektor wydawniczy „GW” oraz zastępca redaktora naczelnego. Jesienią ub.r. objął funkcję szefa rozwoju strategii płatnych treści w Grupie Onet-RAS Polska.

Napisy na czterech biurach Czabańskiego

W niedzielę napisy „PZPR”, pojawiły się łącznie na czterech biurach poselskich Krzysztofa Czabańskiego. W każdym przypadku była to forma protestu przeciw postawieniu zarzutu Elżbiecie Podleśnej.

- Bojówkarze z Warszawy jak powiedzieli „Gazecie Wyborczej” dotarli dziś  także do moich 4 z 5 istniejących  biur w okręgu toruńsko-włocławskim. Poszli na łatwiznę - mam w okręgu 9 (słownie: dziewięć) biur - skomentował Czabański w niedzielę wieczorem na Twitterze.

Z kolei na elewacji siedziby warszawskich struktur PiS i biura poselskiego Mariusza Kamińskiego (ministra koordynującego służby specjalne) ktoś napisał: „PZPR+”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pytlakowski i Fusek powiesili kartę z „PZPR” na biurze poselskim Czabańskiego i sami donieśli o tym policji

34 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolo
Szkoda, że Pytlakowski na jesień życia obrał życie bez rozumu...
67 71
odpowiedź
User
Kamil
To jest tak ghłupie że szkoda czasu aby to komentować, Żal...
59 72
odpowiedź
User
Gość X
To nie jest totalitaryzm, a zwykły wandalizm przez zniszczenie mienia.
Słyszałem, że kiedyś Czabański śpiewał. Może to była operetka?
39 70
odpowiedź
User
Kretyni
Proponuje pisać sprayem po siedzibie Agory przy Czerskiej. Ewentualnie po samochodach tam zaparkowanych. Wandalizm? Nie mamy się co martwić jak coś zniszczymy to przecież pracownicy Gazety Wyborczej wezmą nas w obronę. Co za patologia...
73 69
odpowiedź
User
conf
Proponuję zacząć mazać po Agorze kilka słów prawdy o Michniku i jego bracie - w końcu to nie wandalizm, tylko "walka o prawdę"
65 77
odpowiedź