SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PZU i PFR za 10,6 mld zł kupują 32,8 proc. akcji Banku Pekao SA

PZU i Polski Fundusz Rozwoju (PFR) podpisały z UniCredit umowę kupna za 10,6 mld zł kupują 32,8 proc. akcji Banku Pekao SA, co daje efektywną kontrolę nad tym bankiem. Jest to jedna z największych transakcji w sektorze bankowym w Europie w ostatnich latach.

Article

Struktura transakcji przewiduje nabycie przez PZU pośrednio 20 proc. akcji Pekao na zamknięcie transakcji, za łączną kwotę w wysokości 6,5 mld złotych. Jednocześnie PFR nabędzie bezpośrednio od UniCredit 12,8 proc. akcji Pekao za łączną kwotę w wysokości 4,1 mld złotych.

Zgodnie z założeniami, Bank Pekao może nabyć od UniCredit udziały w Pioneer TFI, Pioneer PTE i Xelion, w związku z czym stanie się wyłącznym właścicielem kluczowych spółek zależnych.

Uzgodniona cena nabycia w wysokości 123 zł za jedną akcję oznacza łączne wynagrodzenie na poziomie 10,6 mld zł za nabywany przez PZU i PFR pakiet obejmujący 32,8% akcji Pekao i reprezentuje wskaźnik ceny do wartości księgowej wynoszący ok. 1,3x na podstawie wartości księgowej Pekao w dacie planowanego zamknięcia transakcji oraz wskaźnik ceny do zysków w wysokości 13,1x na podstawie poziomu zysków prognozowanego na 2018 rok. Kupujący podkreślają, że cena za jedną akcję jest o 2,4 proc. niższa w porównaniu do ceny sprzedaży pakietu 10 proc. akcji Pekao przez UniCredit w lipcu br. oraz o 3,3 proc. niższa niż średnia cena akcji Pekao na GPW w okresie ostatnich sześciu miesięcy.

- Dzięki sfinalizowanej transakcji PZU staje się największą grupą finansową w Europie Środkowo-Wschodniej będącą  liderem zarówno w ubezpieczeniach, sektorze bankowym i zarządzaniu aktywami. Jestem przekonany, że istnienie tak mocnej instytucji finansowej z siedzibą w Warszawie w znaczący sposób wpłynie na stabilność finansową i perspektywy odpowiedzialnego rozwoju polskiej gospodarki. Instytucja ta będzie miała unikatowe możliwości, aby dzięki swojej sile i skali budować wartość dla naszych akcjonariuszy, klientów i pracowników - zapowiada Michał Krupiński, prezes PZU. 

– Jednym z wyzwań stojących przed polską gospodarką jest brak silnej bazy krajowych inwestorów, co widoczne jest również w sektorze bankowym. Stąd też zainteresowanie PFR działaniem w charakterze długoterminowego partnera finansowego na rzecz inwestorów strategicznych, a także wsparcie, jakiego udzielamy dla różnorodnych inicjatyw mających na celu promowanie i umacnianie krajowego rynku finansowego. Pekao to silna instytucja, której pozycja rynkowa umożliwia dalsze wykorzystanie znacznego potencjału wzrostu polskiej gospodarki oraz sektora bankowego. We współpracy z PZU będziemy stabilnym inwestorem dla Pekao, z korzyścią dla pracowników, klientów i wartości dla akcjonariuszy tego banku - uzasadnia Paweł Borys, prezes PFR.

PZU i PFR zapowiadają, że będą współpracować w celu zapewnienia efektywnej realizacji strategii rozwoju Pekao, utrzymując aktualny profil niskiego ryzyka banku, solidny poziom rentowności oraz stabilną politykę długoterminową w zakresie wypłat dywidendy z zysku. Nabycie akcji Pekao jest zgodne ze strategią PZU do 2020 roku, która zakłada stworzenie grupy bankowej posiadającej aktywa w wysokości co najmniej 140 mld złotych oraz osiągnięcie 50 mld zł aktywów w zarządzaniu na rzecz osób trzecich.

Bank Pekao nadal będzie współpracował z UniCredit - firmy podpiszą umowę o strategicznej współpracy, koncentrującą się w szczególności na polskich firmach prowadzących działalność za granicą oraz klientach międzynarodowych inwestujących w Polsce.

Celem PFR, jako długoterminowego strategicznego partnera finansowego, jest wspieranie PZU w realizacji strategii stworzenia silnej polskiej grupy bankowej o dużym potencjale wzrostu. Zostanie ona sfinansowana ze środków własnych oraz środków pozyskanych na rynkach finansowych. PFR zakłada, że transakcja pozwoli zwrotu z inwestycji na poziomie powyżej 10 proc. w stosunku rocznym, przy horyzoncie inwestycyjnym wynoszącym co najmniej od 3 do 5 lat.

Z kolei PZU oczekuje w efekcie przejęcia Pekao szeregu korzyści finansowych, m.in. natychmiastowego znaczącego przyrostu zysku, prowadzący do osiągnięcia 10-11 proc. wzrostu zysku na jedną akcję w latach 2017-2018. Firma prognozuje, że dodatkowy dochód będzie miał pozytywny wpływ na średnioterminowy wskaźnik ROE PZU i przyczyni się do osiągnięcia planowanego przez PZU wskaźnika ROE na poziomie 18 proc. Spodziewane jest, że wysoki stosunek współmierności kapitałowej oraz wysoki wskaźnik ROE Pekao przyczynią się do utrzymania aktualnej polityki wypłaty dywidendy w wysokości prawie 100 proc. osiągniętego zysku. Wskaźnik proforma pokrycia kapitałowego PZU Solvency II będzie pozostawać w zgodzie z „Polityką PZU w zakresie kapitału i dywidendy na lata 2016-2020”. Oczekuje się, że współczynnik dźwigni finansowej PZU utrzyma się poniżej 35 proc., zgodnie z celem strategicznym.

Bank Pekao SA jest drugim po PKO BP bankiem w Polsce pod względem liczby klientów, prowadzi działalność w sektorze bankowości korporacyjnej, MŚP i bankowości detalicznej oraz zarządzania aktywami, która regularnie przynosi bardzo dobre wyniki finansowe. W roku obrotowym 2015 Pekao miało 13 proc. udziału w rynku kredytów hipotecznych oraz 18 proc. w rynku kredytów dla przedsiębiorstw i osiągnęło CAGR na poziomie 11 proc. w dziedzinie podstawowych kredytów detalicznych oraz 7,1 proc. w dziedzinie podstawowych kredytów dla przedsiębiorstw w okresie od roku obrotowego 2014 do III kw. 2016 roku. UniCredit przejął kontrolę nad bankiem w 1999 roku, kiedy kupił 52,1 proc. jego akcji od Skarbu Państwa.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PZU i PFR za 10,6 mld zł kupują 32,8 proc. akcji Banku Pekao SA

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
marketer
kit roku, morawiecki to największe zło jakie nas spotkało.

Partacz jakich mało
odpowiedź
User
fghjk
Misiewicze i pisiewicze już przebierają nóżkami. Oj, tyle nowych stanowisk do obsadzenia. Czy jeszcze się ktoś dziwi skąd takie kosmiczne ceny ubezpieczeń?!
odpowiedź
User
prawnik
No to wraca Żubr.

Mój bank lat młodzieńczych, z którego zrezygnowałem bez żalu, gdy zaproponował mi odnowienie lokaty na 1,2% (a nie były to czasy deflacji, o nie!).
odpowiedź
User
pit
jak starcza na kopalnie, to i do banku się dopłaci. Grunt ,że trochę posadek dla naszych przybędzie
odpowiedź