SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

R22 przejmie trzy firmy hostingowe. Chce być liderem rynku w Rumunii

R22, notowany na GPW holding spółek technologicznych, przejmuje rumuński Gazduire Web SRL i ustalił warunki inwestycji w dwa kolejne podmioty. Dzięki temu firma ma zdobyć pozycję lidera w branży hostingu i domen w tym kraju, osiągając ponad 15 proc. udziałów w rynku.

Article

R22 nie podaje kwoty, za którą przejmie trzy rumuńskie firmy zajmujące się hostingiem. Informuje natomiast, że spółki będące przedmiotem transakcji obsługują obecnie blisko 30 tys. klientów i ponad 50 tys. domen. W swojej ofercie posiadają m.in. usługi hostingowe, domeny, certyfikaty SSL i serwisy dedykowane.

R22 zapowiada, że ma w planach kolejne akwizycje, które pozwolą na umocnienie pozycji lidera na rynku rumuńskim i wzrost udziału do końca br. do poziomu 20 proc., a docelowo do ponad 30 proc.

Wszystkie spółki leżące w obszarze inwestycyjnym R22 należą do TOP 10 największych firm z rumuńskiego rynku hostingu i domen oraz, jak zapewniono w komunikacie, są w dobrej kondycji finansowej i generują zyski na poziomie netto.

- „Gazduire” w języku rumuńskim znaczy hosting i już sama nazwa, z uwagi na swój generyczny charakter, ma dużą wartość na tym rynku – wyjaśnia Jakub Dwernicki, prezes Grupy R22. - Przejęcie tego podmiotu, a później kolejnych to dla nas następny, naturalny krok w procesie rozwoju Grupy i rozpoczęcie ekspansji zagranicznej w obszarze hostingu. Celujemy w rozwijające się, wschodzące gospodarki, gdzie mamy szansę na wzrost organiczny i konsolidację. Branża hostingowa jest szczególnie atrakcyjna z uwagi na rozdrobnienie przychodów, dywersyfikację klientów i istotne bariery zmiany dostawcy usług.

Według R22 rynek rumuński jest obecnie na poziomie polskiego sprzed 5 lat i rośnie w tempie ok. 20 proc. rok do roku, taka jest też perspektywa na najbliższe lata. Dodatkowo od 2018 r. domeny w Rumunii są sprzedawane w modelu rocznych odnowień, zamiast w modelu wieczystym. Z tego tytułu wartość rynku domen wzrośnie według szacunków skokowo o ok. 30 proc.

Zgodnie z zapowiedzią działalność hostingowa Grupy R22 na rynku rumuńskim będzie prowadzona przez spółkę celową H88 Hosting S.R.L. Według komunikatu projekt będzie stanowił niejako powtórzenie działań i dokonań Grupy H88 na rynku polskim, kiedy cztery autonomiczne podmioty o podobnej skali działalności zostały połączone w jeden organizm. Grupa R22 planuje dalsze projekty na pozostałych rynkach CEE, zarówno w obszarze hostingu jak i omnichannel communication.

W drugiej połowie ub.r. Grupa R22 osiągnęła wzrost przychodów ze sprzedaży o 62,8 proc. do 50,87 mln zł i zysku netto z działalności kontynuowanej o 70 proc. do 5,25 mln zł. Ze sprzedaży akcji w grudniu ub.r. na warszawskiej giełdzie firma pozyskała netto 86,55 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: R22 przejmie trzy firmy hostingowe. Chce być liderem rynku w Rumunii

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl