SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Etyki Mediów: TVP i Polskie Radio od 2016 roku zatraciły charakter nadawcy publicznego

Rada Etyki Mediów w odpowiedzi na skargę na TVP Info (za udział w kampanii wyborczej PiS) stwierdziła, że od 2019 roku ponad 20 razy odpowiadała na podobne skargi osób i instytucji zarzucających TVP i Polskiemu Radiu niewypełnianie misji nadawcy publicznego w konkretnych audycjach.

Michał Rachoń i Anna Bogusiewicz-Grochowska, gospodarze debaty; fot. TVP/YouTube/ScreenArticle

Rada Etyki Mediów opublikowała odpowiedź na skargę Mateusza Rędziocha. Miesiąc wcześniej (na kilka dni przed wyborami) zawiadomił on REM, a także Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, Radę Mediów Narodowych, Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Europejską Unię Nadawców, Reporterów bez Granic i Komitet Ochrony Dziennikarzy w sprawie audycji w TVP Info.

Rędzioch zauważył, że w kanale „brakuje obecnie informowania o bieżących wydarzeniach, jak np. kryzys w generalicji Wojska Polskiego, za to uprawiana jest autopromocja w postaci ciągłego komentowania własnej audycji Debata Wyborcza, która standardów debaty nie spełniała”.

„Emitowanie spotu wyborczego jednego komitetu wyborczego w ramach audycji (nie w bloku reklamowym, czy spotów wyborczych) oraz relacjii z mało istotnych wydarzeń, takich jak otwarcie komisariatu policji przez przedstawiciela partii rządzącej czy podpisania listu intencyjnego ws. powstania oddziału muzeum, jest wprost elementem kampanii wyborczej” - podkreślił skarżący.

I dodał: „W ramach programu nie zapewnia się pluralizmu wypowiedzi, audycje komentowane są jednostronnie, a tym samym TVP Info czynnie bierze udział w kampanii wyborczej na rzecz jednego z komitetów, co zaprzecza jakimkolwiek standardom pracy dziennikarzy, demokracji i kampanii wyborczej”.

REM: Propaganda zamiast informacji

Rada zgodziła się z oceną Rędziocha, dodając, że „na propagandę zamiast informacji w programach TVP wskazywali analitycy mediów”. Przypomniała monitoring telewizji publicznej przez Towarzystwo Dziennikarskie i obserwatorów OBWE.

„Od 2019 roku Rada Etyki Mediów ponad 20 razy odpowiadała na podobne do Pańskiej skargi osób i instytucji zarzucających TVP i Polskiemu Radiu niewypełnianie misji nadawcy publicznego w konkretnych audycjach” - napisał członek REM Andrzej Krajewski.

„Potwierdzamy że TVP i Polskie Radio od 2016 roku zatraciły charakter nadawcy publicznego, którego przekaz zgodnie z art. 21.1 ustawy o radiofonii i telewizji powinien charakteryzować się »pluralizmem, bezstronnością, wyważaniem i niezależnością«” - dodał w piśmie.

Z danych Nielsena wynika, że w październiku br. TVP Info miał 5,92 proc. udziału w rynku telewizyjnym.

Dołącz do dyskusji: Rada Etyki Mediów: TVP i Polskie Radio od 2016 roku zatraciły charakter nadawcy publicznego

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rozbawiony do bólu
No coś takiego. Niesamowite. Kto by to pomyślał!
odpowiedź
User
Irenka
Za komunisty Czarzastego to dopiero były media publiczne.
odpowiedź
User
gosc
Co za odwaga!
odpowiedź