SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rada Etyki Public Relations o tajemnicy zawodowej: żaden kodeks etyczny nie może objąć całej etyki

Rada Etyki Public Relations wydała opinię na temat obowiązywania tajemnicy zawodowej w PR i świadomego, negatywnego oddziaływania na reputację osób przez specjalistów public relations.

Shutterstock.com Article

Opinia Rady Etyki PR wydana 13 sierpnia stanowi rozszerzenie odpowiedzi na sprawę książki o Mateuszu Morawieckim napisanej m.in. przez byłego rzecznika BZ WBK Piotra Gajdzińskiego, w czasie gdy szefem banku był obecny premier.

W książce w krytycznym tonie opisano m.in. okoliczności zatrudnienia Morawieckiego w Banku Zachodnim i wygrania przez niego konkursu na prezesa BZ WBK (powstałego z fuzji Banku Zachodniego i Wielkopolskiego Banku Kredytowego), a także niektóre aspekty zarządzania bankiem. Przedstawiono relacje wielu pracowników BZ WBK (w tym z zarządu i rady nadzorczej), w większości anonimowe. Opisano też wypowiedzi i zachowania Morawieckiego w ramach współpracy z Piotrem Gajdzińskim, m.in. gwałtowne reakcje na niektóre publikacje w mediach (np. dotyczące jego zarobków) i plany kariery politycznej.

Rada Etyki PR po nagłośnieniu sprawy książki Gajdzińskiego uznała, że nie może zając się sprawą z uwagi na brak "faktograficznej wiedzy" o publikacji.

- Ze względu na jej specyfikę, dla podjęcia odpowiedniego postępowania, REPR musiałaby dysponować zgłoszeniem o naruszeniu etyki pochodzącym od osoby lub osób, które jednoznacznie wskazywałyby na fragmenty publikacji ich dotyczące i stanowiące naruszenie konkretnych zapisów przynajmniej jednego kodeksu etyki uznawanego przez REPR - dodano w komunikacie. Rada zaapelowała wtedy do środowiska PR o przestrzeganie standardów etycznych, które regulowane są m.in. w branżowych kodeksach etyki.

REPR o tajemnicy zawodowej

Rada Etyki w połowie sierpnia zabrała głos w sprawie tajemnicy zawodowej PR-owców oraz ich świadomego, negatywnego oddziaływania na reputację osób, dla których pracowali lub pracują. Opinia odnosi się do pytania Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, dotyczącego sprawy książki "Delfin" Piotra Gajdzińskiego. PSPR zapytała Radę, czy postępowanie byłego rzecznika BZ WBK można uznać za etyczne, jak przedstawia się w tym kontekście kwestia tajemnicy zawodowej oraz ewentualnych kar umownych za wyjawienie tajemnic firmy.

W wydanym 13 sierpnia komunikacie czytamy: - Przy okazji omawiania kwestii zasadniczych z obszaru etyki zawodowej w PR, REPR pragnie podkreślić, iż żaden kodeks etyczny nie może objąć całej etyki. Dokumenty tego rodzaju nie służą zapisywaniu wszystkich możliwych zakazów lub nakazów. Wskazują one pożądane wartości lub postawy, z których można wywieść właściwe zachowania. REPR reprezentuje pogląd, iż specjaliści PR powinni kreować wyższe standardy etyczne niż te, które dla wszystkich statuuje obowiązujące prawo.

Co do kar umownych, rada podkreśliła, że "odpowiednie klauzule są stosowane dość powszechnie w umowach o świadczenie usług, w tym z zakresu PR". - Jest to dobra droga do formalnego zabezpieczenia interesów klientów i pracodawców w zakresie ochrony informacji poufnych. Jednocześnie – z uwagi na obowiązującą w Polsce swobodę kształtowania umów – rozwiązania takie powinny mieć charakter indywidualny - czytamy w oświadczeniu REPR.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rada Etyki Public Relations o tajemnicy zawodowej: żaden kodeks etyczny nie może objąć całej etyki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl