SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Języka Polskiego oficjalnie nie rekomenduje używania słowa Murzyn

Podczas posiedzenia plenarnego Rada Języka Polskiego oficjalnie zaakceptowała opinię dr hab. Marka Łazińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, odradzającą użycie w dyskursie publicznym rzeczownika Murzyn.

Językoznawca dr hab. Marka Łazińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego w sierpniu ubiegłego roku wydał opinię dotycząca pejoratywnego wydźwięku rzeczownika Murzyn w odniesieniu do osoby o czarnym kolorze skóry.

Zdaniem językoznawcy słowo Murzyn mimo iż kiedyś miało wydźwięk neutralny, współcześnie " jest nie tylko obarczone złymi skojarzeniami, jest już archaiczne". Warto dodać, że jego stanowisko w chwili wydania było jedynie odpowiedzią na pojedynczy  list z prośbą o opinię na temat "pejoratywizacji rzeczownika Murzyn".

Wartym podkreślenia jest, iż jedną z kompetencji RJP zapisaną w ustawie o jest wydawanie opinii o używaniu języka polskiego w przestrzeni publicznej. Ponadto Rada w ramach prowadzonej poradni językowej pomaga ludziom rozwiewać różnego typu wątpliwości związane z polszczyzną - taką poradą był artykuł prof. Marka Łazińskiego o słowie Murzyn.

Murzyn jest archaizmem, słowo obarczone złymi skojarzeniami

- Słowa Murzyn nie [zalecam] używać inaczej niż na prawach historycznego cytatu (jak Murzyn zrobił swoje… w cytacie z Fryderyka Schillera). Ponieważ trudno jest zmienić przyzwyczajenia mówiących, ograniczam swoją rekomendację do komunikacji publicznej: mediów, administracji, szkoły. W tych kręgach zresztą omawiane tu słowa i tak są używane coraz rzadziej, ponieważ większość mówiących ma świadomość, że budzą co najmniej kontrowersje - napisał Łaziński.

Językoznawca dodał jednocześnie, że słowa Murzyn "osoby przyzwyczajone do języka sprzed lat będą dalej używać (…) w rozmowach prywatnych w przekonaniu, że słowo to jest neutralne". - Dlatego nie zachęcam do poprawiania wszystkich i w każdej sytuacji. Sam nie mówię Murzyn od lat nawet w rozmowach prywatnych, innych zachęcam, by nie używali tego słowa w przestrzeni publicznej - zarekomendował naukowiec.

Stanowisko dr hab. Marka Łazińskiego Marka Łazińskiego jako oficjalną opinię przyjęła na posiedzeniu plenarnym  Rada Języka Polskiego  "bez głosów sprzeciwu".

Dołącz do dyskusji: Rada Języka Polskiego oficjalnie nie rekomenduje używania słowa Murzyn

32 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
opas
Jeśli w grupie kolegów powiemy
"Grzesiek to taki murzyn w naszej grupie"
"pracuje jak murzyn"
"Ejj Stefan nie rób za murzyna"
"100 lat za murzynami"
itp
To taka wypowiedź ma dość jasny wydźwięk. I ni cholery nie jest on dobry.
Jakkolwiek rozumiem, że historycznie oznacza ono po prostu człowieka ciemnej karnacji - to obecnie uzyskało na tyle silnie pejoratywny charakter, że nie mam wątpliwości iż każdy posiadający choć minimum kultury i obeznania nie użyje słowa murzyn w kontekście osoby czarnej.
I tak już raczej zostanie jakiś czas.
odpowiedź
User
marcin
W naszej kulturze i obyczajowości Murzyn, to po prostu polska nazwa osoby czarnoskórej. Bez jakichkolwiek konotacji rasistowskich.
Tak wiec, jak to mawiał mój matematyk - nie róbmy Qrwy z Logiki...
odpowiedź
User
tomi
Najlepsze jest to, gdy ludzie używają zwrotu Afroamerykanin w kontekście człowieka, który nigdy nie był ani w Afryce ani Ameryce... Dziś oficjalnie zaczynam tęsknotę za Murzynkiem Bambo
odpowiedź