SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Działalność Rady Mediów Narodowych w 2022 roku kosztowała prawie milion złotych

Podczas posiedzenia Rady Mediów Narodowych, które odbędzie się 21 marca, członkowie tego gremium zajmą się informacją o jego działalności w 2022 roku. Z projektu dokumentu, do którego dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że RMN kosztowała podatników 968, 9 tys., czyli o blisko 40 tys. więcej niż w 2021 roku.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, Foto: Wojciech Kusiński/PRArticle

Rada Mediów Narodowych została powołana głosami  Prawa i Sprawiedliwości w 2016 roku. Do jej obowiązku należy kształtowanie składów osobowych zarządów i rad nadzorczych spółek publicznej radiofonii i telewizji, a także Polskiej Agencji Prasowej, wyrażanie zgody na powołanie dyrektora oddziału terenowego TVP, powoływanie członków rad programowych, zatwierdzanie minimalnego udziału audycji tworzonych przez terenowe oddziały TVP na antenach ogólnopolskich, zmiany w statutach publicznych mediów oraz pozostała działalność uchwałodawcza.

W lutym 2022 roku RMN m.in. powołała Agnieszkę Kamińską na kolejną kadencję w roli prezesa Polskiego Radia. Z kolei we wrześniu odwołała Jacka Kurskiego z funkcji prezesa Telewizji Polskiej i powołała na to stanowisko Mateusza Matyszkowicza. W skład Rady Mediów Narodowych wchodzą politycy związani z PiS-em (przewodniczący Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka, Piotr Babinetz),  a także związani z opozycją (Robert Kwiatkowski, Marek Rutka). Kwiatkowski został wybrany jako kandydat Lewicy pod koniec 2020 roku, ale później skonfliktował się ze swoim klubem i przeszedł do PPS. Prezydent Andrzej Duda w 2022 roku zdecydował się wybrać do RMN Rutkę, również związanego z Lewicą, zamiast kandydata Koalicji Obywatelskiej Pawła Olszewskiego.

Rosnące koszty działalności RMN

W zeszłym roku Rada Mediów Narodowych z powodu pandemii koronawirusa spotykała się przeważnie na posiedzeniach zdalnych. Niedawno doszło do jej formalnego spotkania w centrali TVP. Podobne ma się odbyć m.in. w siedzibie Polskiego Radia. Mimo wirtualnych spotkań, koszty działalności tej instytucji wzrosły.

Łącznie RMN wydała 968,9 tys. zł, czyli 4,4 proc. więcej niż w 2021 roku. Najwięcej, bo 352,5 tys. pochłonęły wynagrodzenia członków Rady wraz z pochodnymi. 277,9 tys. zł to koszt pensji innych pracowników. Dalej znalazły się: czynsz za powierzchnię biurową (230,1 tys. zł), wynagrodzenia bezosobowe (96,0 tys. zł), ogłoszenia (8,4 tys. zł), służbowe podróżuje krajowe (2,2 tys. zł) i wydatki na materiały oraz wyposażenie (1,8 tys. zł).

Dla porównania, w 2021 roku najwięcej, bo 329,7 tys. zł pochłonęły wynagrodzenia członków Rady Mediów Narodowych „wraz z pochodnymi”. Na wynagrodzenia pracowników przeznaczono natomiast 232,8 tys. zł. Opłaty czynszowe za powierzchnię biurową wyniosły 220,3 tys. zł, wynagrodzenia bezosobowe 127 tys. zł, ogłoszenia 12,7 tys. zł, podróże służbowe 2,8 tys. zł, materiały i wyposażenie 1,2 tys. zł. Tyle samo kosztowały usługi pozostałe. Łącznie wydatki budżetowe RMN wyniosły więc niespełna 928 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: Działalność Rady Mediów Narodowych w 2022 roku kosztowała prawie milion złotych

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
animowany
Niekonstytucyjny organ z czerwonym ścierwem ze zdjęcia na czele. Symbol upadku mediów publicznych.
odpowiedź
User
Elwira Dec
Pisowska pralnia pieniędzy. Podobnie jak NCBIR
odpowiedź
User
J
Patologia organów publicznych.
odpowiedź