SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marek Suski zastąpi Krzysztofa Czabańskiego w Radzie Mediów Narodowych?

W kręgach dziennikarzy Polskiego Radia i polityków PiS słychać, że poseł Marek Suski może próbować zastąpić Krzysztofa Czabańskiego na stanowisku przewodniczącego Rady Mediów Narodowych. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl Suski odniósł się do tych spekulacji.

Marek SuskiArticle

W lipcu 2022 roku kończy się 6-letnia kadencja Rady Mediów Narodowych. Jej przewodniczący Krzysztof Czabański, członkowie: Elżbieta Kruk, Joanna Lichocka i Juliusz Braun zostali bowiem powołani w 2016 roku. Tylko Robert Kwiatkowski został powołany w grudniu 2020 roku.

Nowi członkowie rady zostaną wybrani najprawdopodobniej wiosną. Trzech wybierze Sejm, dwóch prezydent spośród kandydatów największych klubów opozycyjnych. Rada ma kompetencje do powoływania i odwoływania zarządów oraz rad nadzorczych Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. W 2016 roku Trybunał Konstytucyjny uznał za sprzeczne z ustawą zasadniczą odebranie tych kompetencji Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji w zakresie TVP i Polskiego Radia.

Suski: Podchodzę do tego ze spokojem, a jednocześnie oczekiwaniem

Przewodniczący Rady Programowej Polskiego Radia Marek Suski wiele razy krytykował nadawcę publicznego za sytuację w radiowej Trójce i słabe wyniki słuchalności. W PiS i Polskim Radiu słychać, że koniec kadencji RMN może być okazją do tego, żeby sam zastąpił Czabańskiego lub oddelegował do tego zaufaną osobę.

Zobacz także: Rada programowa Polskiego Radia odrzuciła sprawozdanie w sprawie realizacji misji. Marek Suski: W radiu jest kryzys i brak wizji

Nie wiadomo czy wszyscy obecni członkowie rady będą chcieli w niej pozostać i czy taka będzie wola prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Czabański uchodzi za lojalnego starego druha, ale „hamulcowego” zmian w radiu, bez wpływów w PiS, Elżbieta Kruk jest europosłanką, więc ma dużo obowiązków w Brukseli, a Joanna Lichocka kojarzy się wielu Polakom ze słynnym gestem. Czy poseł Suski chce wejść do RMN? - Pierwsze słyszę. Nie mam takich aspiracji. Ktoś sobie to wymyślił - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl parlamentarzysta.

Suski jednak nie kryje, że oczekuje od RMN bardziej stanowczej postawy wobec sytuacji w Polskim Radiu. - Podchodzę do tego ze spokojem, a jednocześnie oczekiwaniem. Nie chodzi o radę, ale o skutki jej działań. Ogólnie znana jest moja krytyczna ocena tego co się dzieje w Polskim Radiu. Oczywiście nie na wszystkich antenach, ale szczególnie w Trójce. Oczekiwałbym, żeby było jednak jakieś stanowisko w tych sprawach. Z tego co słyszę również w Radiu Łódź jest jakaś kontrowersyjna sytuacja. Rada Mediów Narodowych zna swoje kompetencje i ja nie będę ich w żaden sposób pouczał - zastrzega Suski.

W 2022 roku koniec kadencji KRRiT

Poseł Suski twierdzi, że nie uczestniczył w żadnych rozmowach na temat nowego składu Rady Mediów Narodowych i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W 2022 roku kończy się również kadencja KRRiT. Przewodniczący Witold Kołodziejski nie będzie mógł zostać na kolejną kadencję. Członkowie rady mogą być wybrani tylko na jedną, pełną kadencję. Kołodziejski zasiada w tym gremium już po raz drugi, bo poprzednia z jego udziałem w 2010 roku została skrócona z powodu nieprzyjęcia sprawozdania rady. Kołodziejski i Suski to dawni działacze Porozumienia Centrum, bliski Jarosławowi Kaczyńskiemu. Czy obecny szef KRRiT może trafić do RMN? - RMN to emerytura. Kolodziejski na pewno się tam nie wybiera - twierdzi urzędnik z KRRiT. Poza tym przewodniczący KRRiT jest radnym sejmiku województwa mazowieckiego, a ustawa nie pozwala łączyć tej funkcji z pracą w RMN.

Rekordowo niskie wyniki słuchalności

Według wyników badania Radio Track Kantar Polska opracowanych przez Wirtualnemedia.pl od sierpnia do października br. udział Jedynki w rynku słuchalności wynosiło 4,2 proc. Rok do roku zmalał o 0,9 pkt proc., czyli 17,6 proc. To rekordowo niski wynik Jedynki. Radiowa Trójka zanotowała 1,8 proc. udziału, o 1,1 pkt proc. (38 proc.) mniej niż przed rokiem. W ostatnich falach Radia Track wynik stacji zakotwiczył poniżej 2 proc., rekordowo niskie 1,7 proc. wynosił od lipca do września. Prezes Polskiego Radia i m.in. posłanka Lichocka kwestionują badanie słuchalności.

 W połowie października br. członkowie dwóch przyzakładowych związków zawodowych z Radia Łódź weszli w spór zbiorowy z zarządem rozgłośni. Żądają m.in. powstrzymania zapowiadanych zwolnień i przestrzegania regulaminu wynagrodzeń. Grożą strajkiem, ale na to prezes radia zapowiada, że wystąpi o sądowny zakaz strajku, a protestujący nie dostaną wynagrodzeń i zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Póki co jednak negocjacje zostały zamrożone.

Dołącz do dyskusji: Marek Suski zastąpi Krzysztofa Czabańskiego w Radzie Mediów Narodowych?

35 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Z utęsknieniem czekam aż lalkarz z niemieckim autem będzie walczył nocami o patriotyczną tv;)
odpowiedź
User
YKK
Gołębica na Prezydenta!
odpowiedź
User
Rafał
Niech autor przeczyta obowiązujące przepisy to przekona się, że obecnie żadna zmiana nie jest możliwa.
odpowiedź