SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czabański nie chce zmian w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia

W środę odbędzie się posiedzenie Rady Mediów Narodowych. W planach m.in. rozpatrzenie kandydatur na prezesów Radia Lublin i Radia Katowice. Z informacji portalu Wirtualnemedia.pl wynika, że przewodniczący RMN Krzysztof Czabański zgłosił ich na kolejną kadencję.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, Foto: Wojciech Kusiński/PRArticle

Przewodniczący Czabański zwołał posiedzenie RMN na 5 stycznia 2022 roku. Do południa 4 stycznia 2022 roku oczekiwał z kolei na kandydatury na stanowiska w Radiu Lublin i Radiu Katowice. W przypadku pierwszej rozgłośni upłynęły kadencje i wygasają mandaty: Mariusza Deckerta (prezesa zarządu), Leszka Burakowskiego (przewodniczącego Rady Nadzorczej), Marcina Tarachy (sekretarza Rady Nadzorczej). W drugiej Piotra Ornowskiego (prezesa zarządu), Piotra Pietrasza (przewodniczącego Rady Nadzorczej), Alfreda Pyrka (członka Rady Nadzorczej). Podczas posiedzenia 5 stycznia zostaną rozpatrzone kandydatury na te stanowiska. Mają też zapaść decyzje w sprawie kształtu zarządów tych spółek.

W planie posiedzenia uwzględniono też uzupełnienie Rady Programowej Radia Koszalin, udzielenie patronatu Rady Mediów Narodowych publikacji przygotowanej przez Polskie Radio pt. Płyty Polskiego Radia wpisane na Listę Krajową programu UNESCO „Pamięć Świata”. Wrzesień 1939. Ponadto w rozpisce widnieje punkt „Sprawy różne”.

Bez zmian we władzach rozgłośni regionalnych

We wtorek członkowie Rady Mediów Narodowych otrzymali dalsze informacje dotyczące posiedzenia. - Na prośbę Przewodniczącego Rady uprzejmie informuję, że Pan Przewodniczący zgłasza na kolejną kadencję dotychczasowych prezesów zarządów i członków rad nadzorczych w Radiu Lublin i Radiu Katowice - mogli przeczytać w korespondencji.
 
Jak wynika z danych Radio Track w okresie od czerwca do listopada ub.r. Radio Lublin miało 6,6 proc. udziału w lubelskim rynku, a w okresie grudnia 2020 roku do maja 2021 roku 5,2 proc. Od czerwca ub.r. do listopada ub.r. Radio Katowice miało 4,2 proc. udziału w rynku Aglomeracji Śląskiej. Od grudnia 2020 do maja 2021 4,5 proc.

Prezes Polskiego Radia też zachowa stanowisko?

Niedawno informowaliśmy, że wśród dziennikarzy Polskiego Radia słychać plotkę o możliwym odwołaniu ze stanowiska prezes Agnieszki Kamińskiej. Miałoby do tego dojść jeszcze w grudniu. Do sprawy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl odniósł się sam Czabański. - Każdą spółkę publicznej radiofonii i telewizji będziemy na zakończenie kadencji jej władz omawiać oddzielnie i wówczas cała RMN zdecyduje o kształcie personalnym władz statutowych spółki na nową kadencję - zapowiada przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Mandat prezes Kamińskiej wygaśnie w połowie 2022 roku.

Prezes Agnieszka Kamińska szefuje publicznemu nadawcy od 22 stycznia 2020 r. Wówczas Rada Mediów Narodowych uznała, że najlepiej będzie, gdy "w najbliższym czasie" zarząd Polskiego Radia będzie jednoosobowy. Taki stan rzeczy trwa do dzisiaj. W 2020 roku Polskie Radio osiągnęło wzrost przychodów o 9,45 proc. do 346,99 mln zł. Wpływy marketingowe skurczyły się o 33 proc., za to środki z abonamentu RTV i rekompensaty wzrosły o 27 proc., stanowiąc już 80,5 proc. budżetu nadawcy. Natomiast koszty zwiększyły się o 0,4 proc. do 326,6 mln zł. Kamińska jest krytykowana m.in. przez posła Suskiego za spadek słuchalności Trójki.

Według badania Radio Track Kantar Polska w okresie od sierpnia do października ub.r. stacja miała 1,8 proc. udziału w rynku słuchalności, a od września do listopada 1,6 proc. Prezes Polskiego Radia i posłanka Joanna Lichocka, również zasiadająca w Radzie Mediów Narodowych kwestionują jednak badania słuchalności. Twierdzą, że to badanie popularności marek, a nie słuchalności. Niedawno Lichocka poinformowała, że będzie wnioskowała do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zbadanie Radio Track. Posłanka podejrzewa, że mamy do czynienia ze „zmową rynkową” nadawców komercyjnych.

Dołącz do dyskusji: Czabański nie chce zmian w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Melissa
Polski wał, więc pisowcy muszą się nachapac ile mogą. ...rwa....rwie...łba nie urwie :) A ty Polaku płać większe podatki, wyższa inflacja, podwyżki gazu, energii itd.
odpowiedź
User
Pawel
U mnie na podium PR24,PIK,PR1.
odpowiedź
User
i znów...
U mnie na podium PR24,PIK,PR1.


Tak, PIKusiu. Wiemy o tym już od wielu miesięcy z twoich powtarzanych komentarzy pod różnymi artylułami.
odpowiedź