SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Mediów Narodowych powoła prezesa Radia Poznań i dyrektorów oddziałów TVP. Kamińska w zarządzie Polskiego Radia

Rada Mediów Narodowych podczas najbliższego posiedzenia zajmie się m.in. powołaniem nowego prezesa Radia Poznań oraz dyrektorów TVP Kraków, TVP Łódź, TVP Katowice, TVP Olsztyn, TVP Bydgoszcz i rozpatrzeniem wniosku prezesa Polskiego Radia o mianowanie Agnieszki Kamińskiej na członka zarządu spółki - wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, Foto: Wojciech Kusiński/PRPrzewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, Foto: Wojciech Kusiński/PR

Ostatnie posiedzenie Rady Mediów Narodowych miało miejsce w połowie września, kolejne było planowane na 10 grudnia, ale ze względu na fakt, że jeden z członków Rady nie mógłby się na nim pojawić, zdecydowano się na przesunięcie terminu posiedzenia.

Kolejne planowane jest na 23 grudnia br., o czym poinformował nas już kilka dni temu przewodniczący Rady Krzysztof Czabański.

Porządek obrad - na wniosek szefa Rady - uzupełniono przede wszystkim o rozpatrzenie propozycji zmian w zarządzie Polskiego Radia, w związku z wnioskiem prezesa Andrzeja Rogoyskiego o poszerzenie jego składu. Zaproponował on kandydaturę Agnieszki Kamińskiej - obecnej dyrektor Jedynki - na członka zarządu, o czym pisaliśmy wczoraj jako pierwsi.

- Pani Agnieszka Kamińska dała się poznać w krótkim czasie jako bardzo dobry i sprawny dyrektor Programu 1 Polskiego Radia, tak od strony programowej, jak i redakcyjno-zarządczej. Uzupełnienie zarządu o panią Agnieszkę Kamińską pozwoli mi na jeszcze sprawniejsze zarządzanie Polskim Radiem, zwłaszcza w części programowej - uzasadnił Andrzej Rogoyski w piśmie do którego dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Głosowanie w tej sprawie wydaje się być tylko formalnością - przypomnijmy, że większość głosów w Radzie Mediów Narodowych ma troje polityków PiS: przewodniczącym jest były poseł tej partii Krzysztof Czabański, a członkami posłanka Joanna Lichocka i europosłanka Elżbieta Kruk. Ponadto w RMN są Juliusz Braun (wskazany przez PO) oraz Grzegorz Podżorny (z rekomendacji Kukuz '15).

Agnieszka Kamińska została szefową Jedynki Polskiego Radia w lutym 2019 roku. Od marca 2018 roku do stycznia 2019 była wiceszefową Polskiego Radia 24. Wcześniej przez 12 lat była związana z Telewizją Polską jako wydawca i redaktor prowadząca programy historyczne. W swojej karierze była związana m.in. z „Uważam Rze Historia”, „Rzeczpospolitą”, TVP3 Białystok i Polskim Radiem Białystok.

Poprzednio członkiem zarządu Polskiego Radia był Mariusz Staniszewski, został wybrany w lutym 2017 roku w konkursie przeprowadzonym przez Radę Mediów Narodowych. Odwołano go w marcu br., według nieoficjalnych informacji z powodu rozbieżności zdań z Andrzejem Rogoyskim. We wrześniu Staniszewski został prezesem państwowej firmy Techfilm.

Jak wynika z informacji Wirtualnemedia.pl wśród kandydatów na nowego szefa Programu I Polskiego Radia są wymieniani Małgorzata Raczyńska-Weinsberg (doradca zarządu TVP) oraz Joanna Turek, szefowa Polskiego Radia 24.

Powołanie szefa Radia Poznań i dyrektorów oddziałów TVP

Rada ma się zająć również zmianami personalnymi w Radiu Poznań - Piotr Bernatowicz złożył oświadczenie o rezygnacji z funkcji prezesa - decyzją ministra kultury Piotra Glińskiego został dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. W sprawie powołania go na to stanowisko nie odbył się żaden konkurs. Natomiast w związku z rezygnacją Bernatowicza, członkowie RMN mogą przesyłać propozycje kandydatur na szefa poznańskiej rozgłośni publicznej do piątku, 20 grudnia br.

Zarząd Telewizji Polskiej złożył również wniosek do Rady o zgodę na powołanie na dyrektora oddziału terenowego TVP w Krakowie (zarząd złożył wniosek o powołanie na stałe p.o. Rafała Marka), w Łodzi (szefem ma zostać Błażej Kronic, obecnie pełniący obowiązki), Katowicach (p.o. jest Maciej Wojciechowski), Olsztynie, Bydgoszczy. W ostatnim oddziale – w TVP Bydgoszcz ma nim być Michał Rybicki, który redaktorem naczelnym i p.o. dyrektora oddziału jest już od początku września br. Zastąpił Annę Raczyńską.

Dodatkowo Rada ma się zająć określeniem minimalnego udziału audycji tworzonych przez oddziały terenowe TVP w programach ogólnokrajowych w 2020 roku, uzupełnianiem składu rady programowej Radia Gdańsk (Adam Chmielecki zrezygnował, ponieważ został wybrany prezesem rozgłośni, kandydatem jest Małgorzata Kuźma, ostatnio nadzorująca projekty wydawnicze współfinansowane z FOŚiGW w Gdańsku, w przeszłości m.in. redaktor naczelna magazynu "Solidarność"); TVP Bydgoszcz (Jarosław Chmielewski zrezygnował, Witold Dzierżak jest kandydatem klubu PiS); oraz TVP Kraków (zrezygnował Mateusz Małodziński, kandydatem klubu PiS jest Krzysztof Durek - od 2010 roku radny Krakowa).

Kadencja Rady Mediów Narodowych trwa 6 lat - obecna zakończy się w 2022 roku. Członkom Rady przysługuje miesięczna zapłata w kwocie przeciętnego wynagrodzenia, a przewodniczącemu Rady - półtorakrotności przeciętnego wynagrodzenia (według danych GUS-u).

Dołącz do dyskusji: Rada Mediów Narodowych powoła prezesa Radia Poznań i dyrektorów oddziałów TVP. Kamińska w zarządzie Polskiego Radia

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Woro
Członkom RMN nie przeszkadza, że w TVP Katowice dyrektorem ma zostac gość skazany prawomocnym wyrokiem za malwersacje finansowe. Zresztą wszyscy się śmieją, że w TVP Katowice POKO ma swego dyrektora. Może Stonogę zróbcie.
odpowiedź
User
Guba
Może sędzia w Katowicach był za bardzo rozgrzany.
odpowiedź
User
iksiński
Członkom RMN nie przeszkadza, że w TVP Katowice dyrektorem ma zostac gość skazany prawomocnym wyrokiem za malwersacje finansowe. Zresztą wszyscy się śmieją, że w TVP Katowice POKO ma swego dyrektora. Może Stonogę zróbcie.


Akurat kandydatura Wojciechowskiego na dyrektora TVP Katowice rokuje osiągnięciem wymiernych korzyści. Oddziałem realnie kieruje od roku i widać wyniki chociażby w liczbie nagród PiK - konkursu oddziałów TVP
odpowiedź