SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Mediów Narodowych nie planuje zmian w zarządzie Polskiego Radia

W najbliższym czasie nie dojdzie do zmiany na stanowisku prezesa Polskiego Radia. Portal Wirtualnemedia.pl dotarł do harmonogramu najbliższego posiedzenia Rady Mediów Narodowych. W planach jest m.in. rozpatrzenie kandydatur na prezesów Radia Lublin i Radia Katowice.

Agnieszka Kamińska, fot. Polskie RadioArticle

Niedawno informowaliśmy, że wśród dziennikarzy Polskiego Radia słychać plotkę o możliwym odwołaniu ze stanowiska prezes Agnieszki Kamińskiej. Miałoby do tego dojść jeszcze w grudniu. Do sprawy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl odniósł się sam Czabański. - Każdą spółkę publicznej radiofonii i telewizji będziemy na zakończenie kadencji jej władz omawiać oddzielnie i wówczas cała RMN zdecyduje o kształcie personalnym władz statutowych spółki na nową kadencję - zapowiada przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Mandat prezes Kamińskiej wygaśnie w połowie 2022 roku.

Plan styczniowego posiedzenia

Przewodniczący Czabański zwołał posiedzenie RMN na 5 stycznia 2022 roku. Do południa 4 stycznia 2022 roku oczekuje z kolei na kandydatury na stanowiska w Radiu Lublin i Radiu Katowice. W przypadku pierwszej rozgłośni upłynęły kadencje i wygasają mandaty: Mariusza Deckerta (prezes zarządu), Leszka Burakowskiego (przewodniczącego Rady Nadzorczej), Marcina Tarachy (sekretarza Rady Nadzorczej). W drugiej Piotra Ornowskiego (prezesa zarządu), Piotra Pietrasza (przewodniczącego Rady Nadzorczej), Alfreda Pyrka (członka Rady Nadzorczej). Podczas posiedzenia 5 stycznia zostaną rozpatrzone kandydatury na te stanowiska. Mają też zapaść decyzje w sprawie kształtu zarządów tych spółek.

W planie posiedzenia uwzględniono też uzupełnienie Rady Programowej Radia Koszalin, udzielenie patronatu Rady Mediów Narodowych publikacji przygotowanej przez Polskie Radio pt. Płyty Polskiego Radia wpisane na Listę Krajową programu UNESCO „Pamięć Świata”. Wrzesień 1939. Ponadto w rozpisce widnieje punkt „Sprawy różne”.

Jednoosobowy zarząd Polskiego Radia

Prezes Agnieszka Kamińska szefuje publicznemu nadawcy od 22 stycznia 2020 r. Wówczas Rada Mediów Narodowych uznała, że najlepiej będzie, gdy "w najbliższym czasie" zarząd Polskiego Radia będzie jednoosobowy. Taki stan rzeczy trwa do dzisiaj. W ub.r. Polskie Radio osiągnęło wzrost przychodów o 9,45 proc. do 346,99 mln zł. Wpływy marketingowe skurczyły się o 33 proc., za to środki z abonamentu RTV i rekompensaty wzrosły o 27 proc., stanowiąc już 80,5 proc. budżetu nadawcy. Natomiast koszty zwiększyły się o 0,4 proc. do 326,6 mln zł.

Kamińska jest krytykowana m.in. przez posła Suskiego za spadek słuchalności Trójki. Według badania Radio Track Kantar Polska w okresie od sierpnia do października br. stacja miała 1,8 proc. udziału w rynku słuchalności. Prezes Polskiego Radia i posłanka Joanna Lichocka, również zasiadająca w Radzie Mediów Narodowych kwestionują jednak badania słuchalności. Twierdzą, że to badanie popularności marek, a nie słuchalności. Niedawno Lichocka poinformowała, że będzie wnioskowała do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zbadanie Radio Track. Posłanka podejrzewa, że mamy do czynienia ze „zmową rynkową” nadawców komercyjnych.

Dołącz do dyskusji: Rada Mediów Narodowych nie planuje zmian w zarządzie Polskiego Radia

52 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
fir3r
zer0 k0mentarzy?
odpowiedź
User
xxx
Niszczenia wizerunku Polskiego Radia jest ok. Przekleństwa, bluzgi, pijaństwo Ciechana jest ok. Cała Agnisia.
odpowiedź
User
O.
Widać jej nie przeszkadza. Bozzzzszzzz i ta patologia będzie doiła nasze kieszenie do czerwca.
odpowiedź