SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czeska KRRiT bada sceny erotyczne i wulgaryzmy w Comedy Central Polska

Czeska Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na wniosek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zajmuje się skargą na Comedy Central Polska. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, jeden z widzów kanału komediowego poskarżył się do KRRiT na sceny erotyczne i wulgaryzmy o godzinie 14. Stacja działa na podstawie czeskiej koncesji, więc regulator skierował sprawę do tamtejszego odpowiednika.

Zapowiedź serialu „Zgrzyt” w Comedy CentralZapowiedź serialu „Zgrzyt” w Comedy Central

Jeśli koncesjonowany w Polsce nadawca narusza ustawę o radiofonii i telewizji, to KRRiT i jej przewodniczący  mogą po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, nałożyć grzywnę na takiego nadawcę albo po prostu go upomnieć.

Polski regulator ma związane ręce, jeśli sprawa dotyczy stacji telewizyjnej z zagraniczną koncesją. Na przykład wiele kanałów Discovery działa na podstawie holenderskiej koncesji, stacje Fox i National Geographic pozyskały hiszpańskie licencje, a Paramount Global czeskie. Jedną z nich jest polska wersja Comedy Central Polska.

Regulator czeka na tłumaczenie nagrania z Comedy Central Polska

Kiedy wpłyną skargi na koncesjonowane za granicą kanały, KRRiT może skierować je do regulatorów innych europejskich krajów. Tak też stało się z Comedy Central Polska. RRTV zajmowała się skargą na tę stację podczas jednego z ostatnich posiedzeń.

- Skarga dotyczy zwiastuna serialu „Zgrzyt”, który został wyemitowany 8 stycznia 2023 roku, około godziny 14:40 na antenie Comedy Central Polska. RRTV otrzymała informacje o tej sprawie od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Poprosiła ona o rozstrzygnięcie skargi polskiego widza dotyczącego emisja zwiastuna, który mógł stanowić zagrożenie dla widzów nieletnich. Miał zawierać sceny erotyczne i wulgaryzmy. Rozpatrzenie skargi nie zostało jeszcze zakończone. Obecnie trwa oficjalne tłumaczenie treści zwiastuna z języka polskiego - informuje Wirtualnemedia.pl Václav Mencl, przewodniczący RRTV. „Zgrzyt” to amerykański serial komediowy o puszystej dziewczynie, która chce zmienić swoje życie, ale ciała już nie.

- W sprawie zapowiedzi serialu "Zgrzyt" (emisja w programie Comedy Central, 8 stycznia 2023 r., ok. godz. 14:40) wpłynęła jedna skarga. Zarzut dotyczył treści, które mogły zagrażać małoletnim widzom (tj. scena seksu oraz wulgarne zwroty). Do regulatorów innych państw KRRiT zwraca się w przypadku uzasadnionych podejrzeń naruszenia przez nadawcę polskich i europejskich przepisów prawa.Takich spraw nie jest dużo, szczegółowe informacje na temat takich postępowań zawarte są w rocznych sprawozdaniach KRRiT, w rozdziałach poświęconych tematyce skarg i wniosków - potwierdza w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.

Polska KRRiT dość surowo podchodzi do emisji treści, które mogą uderzać w rozwój nieletnich przed godziną 23. Na przykład w połowie grudnia przewodniczący KRRiT Maciej Świrski nałożył na nadawcę kanału Stopklatka 20 tys. zł grzywny za emisję filmy sensacyjnego „Psy” o godzinie 20. Regulator poinformował, że doszło do naruszenia artykułu 18 ustawy o radiofonii i telewizji dotyczącego m.in. kwalifikowania audycji lub innych przekazów mogących mieć negatywny wpływ na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich. Ostatnio Zoom TV pokazał produkcję z wyciszonymi wulgaryzmami.

Czeska KRRiT nie ukarała HBO, a hiszpańska Fox Comedy

W 2021 roku RRTV ukarała działającą wówczas czeską wersję Power TV (Grupa MWE) grzywną o równowartości 3,5 tys. zł. Nadawca musiał zapłacić też 175 zł kosztów postępowania. Zdaniem RRTV, spółka MWE Networks International naruszyła miejscowe przepisy. Czeskie prawo nakłada na nadawców obowiązek przedstawienia sprawozdań z propagowania umiejętności korzystania z mediów.

Muszą informować jakie działania edukacyjne w tym zakresie podjęli. Zdaniem czeskiego regulatora rynku radiowo-telewizyjnego spółka MWE Networks International takowego sprawozdania nie przedstawiła, choć wiele razy była do tego wzywana.

Skargi na polskie stacje do Pragi wpływają rzadko.

- W ciągu ostatnich pięciu lat, poza wspomnianą skargą, Rada otrzymała od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji,  tylko jedno zastrzeżenie do emitowanego na antenie HBO serialu „Euforia” w związku z możliwym zagrożeniem dla dzieci. Nie stwierdzono jednak naruszenia prawa – wyjaśnia przewodniczący RRTV. „Euforia” to amerykański dramat młodzieżowy o uczniach szkoły średniej, którzy muszą radzić sobie z przemocą, narkotykami  i seksem.

Odpowiednik KRRiT w Madrycie kilka lat temu zajmował się  kwestią obrazy uczuć religijnych w polskiej wersji stacji Fox Comedy. Miało do niej dojść w animacji dla dorosłych „Family Guy”, której bohaterzy żartowali m.in. z Jezusa. Hiszpański regulator nie zdecydował się na ukaranie nadawcy za sceny z amerykańskiego serialu. Tłumaczył to w uzasadnieniu m.in. wolnością słowa.

Dołącz do dyskusji: Czeska KRRiT bada sceny erotyczne i wulgaryzmy w Comedy Central Polska

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
emma
No błagam! "zwiastuna?
odpowiedź
User
Prawidłowa odmiana
Dopełniacz- zwiastuna. Niedowiarki
odpowiedź
User
Lucy
Aż mnie zachęcili żeby ten serial obejrzeć🤪
odpowiedź