SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Daszczyński, Luft, Śledzińska-Katarasińska w radzie programowej Telewizji Polskiej

Rada Mediów Narodowych podjęła decyzję w sprawie składu rady programowej Telewizji Polskiej, która zajmuje się opiniowaniem kwestii programowych publicznej telewizji. W kolejnej kadencji będzie zasiadał w niej m.in. były prezes Janusz Daszczyński czy były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Krzysztof Luft.

siedziba Telewizji Polskiej, fot. TVPArticle

W 2021 roku upływają kadencje rad programowych w publicznych spółkach radiofonii  telewizji. W ubiegłym tygodniu Rada Mediów Narodowych, która podejmuje decyzje dotyczące władz spółek mediów publicznych uchwaliła skład m.in. rady programowej Telewizji Polskiej.

Z uchwały wynika, że w skład rady w nowej kadencji wejdą: Waldemar Andzel, Krzysztof Mróz, Wojciech Skurkiewicz, Anna Sobecka, Mirosława Stachowiak-Różecka, Janusz Daszczyński, Krzysztof Luft, Iwona Śledzińska-Katarasińska, Joanna Scheuring-Wielgus, Artur Andrysiak, Albert Stawiszyński, Wanda Nadobnik, Wojciech Korkuć, Norbert Klimiuk, Michał Drożdż.

W poprzednim składzie rady programowej TVP byli Sławomir Siwek (wieloletni dziennikarz i menedżer mediów, w przeszłości związany z Porozumieniem Centrum i PiS), publicysta Wojciech Reszczyński, posłowie PiS Barbara Bubula, Anna Sobecka i Wojciech Skurkiewicz, poseł Nowoczesnej Krzysztof Mieszkowski, senator PiS Krzysztof Mróz, były poseł i senator PO Łukasz Abgarowicz, była posłanka PO Ewa Czeszejko-Sochacka, historyk i dziennikarz Piotr Ferenc, współpracująca z PO dziennikarka Elżbieta Misiak-Bremer oraz radca prawny Albert Stawiszyński. Przewodniczącym rady był Sławomir Siwek, a wiceprzewodniczącymi - Barbara Bubula i Piotr Ferenc.

TVP z kolejną rekompensatą abonamentową

W 2019 roku Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. 57 proc. wpływów stanowiły środki abonamentowe wynoszące 1,459 mld zł, z czego 331,4 mln zł to opłaty abonamentowe, a 1,127 mld zł - zeszłoroczna rekompensata.

Liczba etatowych pracowników Telewizji Polskiej w 2019 roku zwiększyła się o 95 do 2 825. Na wynagrodzenia firma przeznaczyła 513,27 mln zł, o 10,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Z zeszłorocznego zysku pracownikom zostanie wypłacone do podziału 17,8 mln zł brutto.

W latach 2017-2020 największą sumę pomocy publicznej - 4,8 mld zł - otrzymała właśnie Telewizja Polska - wynika z danych Fundacji ePaństwo.

Wiosną 2019 roku rekompensata wyniosła 1,26 mld zł, z czego 1,12 mld zł trafiło do TVP, a w marcu ub,r. przyznano publicznej telewizji i radiu 1,95 mld zł. Dzięki przyznanym rekompensatom TVP w ostatnich latach zanotowała zysk.

Na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej przyznano 960 mln zł Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu. Z tej kwoty TVP dostała 860 mln zł.

Kolejną rekompensatę abonamentową, w wysokości do 19,5 mld zł, zapisano w projekcie budżetu na br. W Sejmie większością głosów Zjednoczonej Prawicy odrzucono poprawki senackie, zgodnie z którymi środki zamiast na rekompensatę miałyby zostać przeznaczone na służbę zdrowia. Pod koniec stycznia ustawę budżetową podpisał prezydent Andrzej Duda.

W pierwszej połowie ub.r. Telewizja Polska głównie dzięki środkom z rekompensaty osiągnęła 936,5 mln zł zysku netto przy 2,27 mld zł przychodów. Wpływy reklamowe nadawcy zmalały rok do roku o 21 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Daszczyński, Luft, Śledzińska-Katarasińska w radzie programowej Telewizji Polskiej

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Irek świrek
Sami politycy a chcą odpolitycznienia mediów publicznych
odpowiedź
User
Janko
Pięknie. Stare, zgrane formaty i IŚK na deser, pewnie w uznaniu zasług za przyznaniem TVP dotacji.
odpowiedź
User
PoleT
Dream team po prostu
odpowiedź