SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada programowa Polskiego Radia odrzuciła sprawozdanie w sprawie realizacji misji. Marek Suski: W radiu jest kryzys i brak wizji

Rada programowa Polskiego Radia odrzuciła sprawozdanie nadawcy z realizacji misji publicznej za 2020 rok. Słów krytyki pod adresem prezes Agnieszki Kamińskiej nie szczędzi w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl przewodniczący rady i poseł PiS Marek Suski.

Agnieszka Kamińska, fot. Polskie RadioArticle

Rada programowa oceniła negatywnie dokument, którego pełna nazwa brzmi: "Sprawozdanie Polskiego Radia za 2020 rok z realizacji misji publicznej oraz z wykorzystania wpływów abonamentowych, odsetek za zwłokę w ich uiszczaniu oraz kar za używanie niezarejestrowanych odbiorników na realizację misji publicznej".

6 członków rady zagłosowało przeciwko sprawozdaniu (Piotr Apel, Andrzej Różański, Renata Butryn, Barbara Zdrojewska, Jakub Kowalski i Jan Ordyński), 5 wstrzymało się od głosu (m.in. Marek Suski, Małgorzata Gosiewska, Elżbieta Królikowska-Avis, Hanna Budzisz), a tylko dwóch poparło dokument (Jędrzej Karol Lipski, Dariusz Wasilewski).

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Przewodniczący Marek Suski niezadowolony z tłumaczeń prezes Polskiego Radia

Podczas kilkugodzinnego posiedzenia rady programowej głos zabrała m.in. prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska i pełniący obowiązki dyrektora Trójki Paweł Kwieciński, jednocześnie dyrektor biura programowego Polskiego Radia.

- W Polskim Radiu jest od dłuższego czasu kryzys. Jest bardzo duży spadek dochodów z reklam. Jest bardzo zła sytuacja w Trójce, wciąż nie ma dyrektora Programu 3. W ciągu roku trzykrotnie zmieniali się dyrektorzy. W Polskim Radiu nie dzieje się dobrze. Wyrazem jest mniejsza ilość programów. Radio nie radzi sobie ze znalezieniem pomysłu na Trójkę. Mamy katastrofalny spadek słuchalności. Pani prezes nie przedstawiła wizji wyjścia z tej sytuacji. Większość członków rady programowej albo się wstrzymała albo była przeciw. Były tylko dwa głosy za przyjęciem tego sprawozdania - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Marek Suski, poseł Prawa i Sprawiedliwości i zarazem przewodniczący rady programowej Polskiego Radia.

Prezes Polskiego Radia nie rozumie zarzutów

Szef rady programowej nie widzi konsekwencji w decyzjach dotyczących Trójki.

- Z niepokojem oczekujemy wciąż na przedstawienie ramówki Programu 3 Polskiego Radia. Trójka nie tylko nie ma dyrektora, ale nawet nie ma ramówki - tłumaczy Suski. W połowie kwietnia informowaliśmy, że rada programowa odrzuciła wiosenną ramówkę Programu 3. Później prezes Polskiego Radia przekonywała, że ramówka została dobrze przygotowana. - Rada programowa Polskiego Radia jest ciałem doradczym, którego opinie bierzemy oczywiście pod uwagę. Natomiast nie możemy zgodzić się z tą opinią, ponieważ nie zawiera ona ani jednego słowa uzasadnienia - mówiła Kamińska o niezaakceptowaniu wiosennej ramówki Trójki przez radę. - Obecnie obowiązuje zaproponowana przez nas ramówka wiosenna, która, w mojej ocenie, jest naprawdę bardzo interesująca i to zarówno pod względem słowa jak i muzyki - zapewniała Kamińska.

"Chwalona była Dwójka i Czwórka, a Jedynka i Trójka, czyli czołowe anteny zostały mocno skrytykowane"

Podobnego zdania co Suski odnośnie nadawcy publicznego jest Jan Ordyński, członek rady programowej bliski opozycji.

- W Polskim Radiu źle się dzieje. Prezeska i dyrektor Kwieciński twierdzi, że się bardzo dobrze dzieje w Trójce. Nawet poseł Suski powiedział, że opowiadają bzdury i to jest nieprawda. Bardzo spadła słuchalność, a radio nie wypełnia misji publicznej lub bardzo słabo wypełnia w niektórych dziedzinach. Była chwalona Dwójka i Czwórka, ale Jedynka i Trójka, czyli dwie czołowe anteny zostały bardzo mocno skrytykowane - zauważył Ordyński w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.

Agnieszka Kamińska jest prezesem Polskiego Radia od stycznia 2020 roku, do zarządu firmy została powołana pod koniec grudnia 2019 roku. Od lutego 2019 roku była szefową radiowej Jedynki, a od marca 2018 roku do stycznia 2019 wicedyrektor Polskiego Radia 24. Wcześniej przez 12 lat była związana z Telewizją Polską jako wydawca i redaktor prowadząca programy historyczne.

Trójka z największym spadkiem słuchalności

Jak informowaliśmy parę tygodni temu od lutego do kwietnia br. Trójce ubyło najwięcej słuchaczy spośród stacji ogólnopolskich i ponadregionalnych. Z badania Radio Track Kantar Polska wynika, że Trójka spadła z szóstego na dziesiąte miejsce. Miała 2,3 proc. udziału w rynku radiowym. W tym samym okresie 2020 było to 4,8 proc.

- Jest sytuacja tymczasowości, wielu czołowych dziennikarzy opuściło Polskiego Radio albo zostało zwolnionych. Afera Trójki wywołana nie wiadomo po co jest największym kamieniem u szyi pani prezes. Teraz opowiada, że Trójka się odbudowuje, bo przedstawiono wizję muzyczno-publicystyczną. To nietrafiony pomysł. Ta ekipa nie ma żadnego pomysłu na Trójkę, ani nie ma ludzi, żeby to realizować. Przecież załoga została rozbita - ocenia Ordyński. Członek rady programowej liczy na to, że dojdzie do zmian we władzach radia. - Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zgłosił już Jacka Kurskiego na kolejną kadencję w TVP, na razie o prezes Polskiego Radia nie ma mowy - zauważa Ordyński.

Polskie Radio tworzy osiem ogólnopolskich anten - emitujących programy informacyjne, muzyczne, publicystyczne, czy serwisy tematyczne oraz Polskie Radio dla Zagranicy. Polskiego Radia można słuchać na falach FM, aplikacji mobilnej, w technologii DAB+, w podcastach oraz w internecie.

Udział Jedynki w I kwartale 2021 roku utrzymał się na poziomie 5,2 proc., Trójki spadł z 5,3 proc. do 2,1 proc., Polskie Radio 24 osiągnęło wzrost z 0,6 do 0,9 proc., a Dwójka - z 0,3 do 0,4 proc. (według badania Radio Track).

Dołącz do dyskusji: Rada programowa Polskiego Radia odrzuciła sprawozdanie w sprawie realizacji misji. Marek Suski: W radiu jest kryzys i brak wizji

57 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Panie Suski - tak jest niestety nie tylko w radiu. Wasza ekipa ma na tym polu znaczne "sukcesy".
odpowiedź
User
Kocio
Suski nie lubi Czabana. I tyle w temacie.
odpowiedź
User
PT
Po takiej opinii Rady Programowej do dymisji powinna zostać odwołana prezes, dyrektor biura programowego oraz jego zastępczyni pani Czabańska. Czyli mąż musi odwołać swoją żonę.
odpowiedź