SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Programowa TVP: Tomasz Lis źle potraktował Jarosława Kaczyńskiego (wideo)

Dwie członkinie Rady Programowej TVP oceniają, ze Tomasz Lis w poniedziałkowej rozmowie z Jarosławem Kaczyńskim naruszył etykę dziennikarską. Pismo w tej sprawie wysłały do Rady Etyki Mediów i Komisji Etyki w TVP.

Zastrzeżenia wobec zachowania Tomasz Lisa w jego poniedziałkowym programie mają Bożena Walewska i Barbara Bubula z Rady Programowej TVP. Dziennikarzowi zarzucają przede wszystkim manipulacje i brak obiektywizmu. „Rozmawiając - tuż przed wyborami - z Prezesem największej partii opozycyjnej, nie pytał o rzeczy najważniejsze dla Polski, nie pytał o program partii, która ma szansę przejąć rządy w następnej kadencji. Większość pytań dotyczyła spraw nieistotnych. Tomasz Lis chciał jedynie zdenerwować, skompromitować, zmusić do tłumaczenia się i w efekcie poniżyć Jarosława Kaczyńskiego” - czytamy w piśmie Walewskiej i Bubuli.

Co konkretnie złego, zdaniem członkiń Rady Programowej TVP, zrobił Lis podczas rozmowy z Kaczyńskim? Zapytał o zmarłego Lecha Kaczyńskiego, jako pierwszy zwrócił uwagę publiczności, że za często klaszcze, przerywał często rozmówcy, nie dając mu skończyć rozpoczętej myśli, a na koniec nie odprowadził go nawet do drzwi studia, tylko odwrócił się na pięcie i odszedł. W ocenie sygnatariuszek pisma Lis okazał w ten sposób brak szacunku wobec Kaczyńskiego.

Walewska i Bubula uważają, że Tomasz Lis naruszył wszystkie zasady zawarte w Karcie Etycznej Mediów. Zwracają przy tym uwagę, że regulamin ten podpisał prezes TVP, wobec czego zawartych w nim reguł muszą przestrzegać wszyscy dziennikarze zatrudnieni w telewizji publicznej.


Według danych TNS OBOP poniedziałkowy program „Tomasz Lis na żywo”, w którym gościł Jarosław Kaczyński, oglądało średnio 3,2 mln Polaków, czyli 29 proc. osób mających wtedy włączony telewizor. To najlepszy wynik programu w jesiennym sezonie.

Widownię stanowiły głównie kobiety (62 proc.) oraz osoby wieku 55 lat i więcej (55 proc.). Wśród widzów przeważali ludzie z miast powyżej 100 tys. mieszkańców (wskaźnik affinity 130) oraz osoby z wykształceniem wyższym (aff 170).

Dla porównania program Tomasza Lisa z udziałem premiera Donalda Tuska (wyemitowany 5 września) oglądało średnio 2 mln osób (19 proc. udziałów w całej widowni), a przeciętna oglądalność programu we wrześniu br. wyniosła 2,1 mln widzów (więcej na ten temat).

Dołącz do dyskusji: Rada Programowa TVP: Tomasz Lis źle potraktował Jarosława Kaczyńskiego (wideo)

51 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tadeusz
Zastanawiałem się, kiedy przeczytam o tym, że Lis będzie miał kłopoty. Strasznie się czepiał prezesa. Był chamski. Szkoda, że i tak żadne konsekwencje nie spotkają Lisa. Bo w końcu to był wywiad? Podczas oglądania wydawało mi się, że była to swego rodzaju debata między Kaczyńskim, a Lisem.
odpowiedź
User
widz
Gugała był lepszy kiedy gościł Hoffmana, przebił wszystkich swoim chamstwem i arogancją.
odpowiedź
User
Ktosiek
Obiektywny to Lis na pewno nie był.
odpowiedź