SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rada Programowa TVP: Tomasz Lis źle potraktował Jarosława Kaczyńskiego (wideo)

Dwie członkinie Rady Programowej TVP oceniają, ze Tomasz Lis w poniedziałkowej rozmowie z Jarosławem Kaczyńskim naruszył etykę dziennikarską. Pismo w tej sprawie wysłały do Rady Etyki Mediów i Komisji Etyki w TVP.

Rada Programowa TVP: Tomasz Lis źle potraktował Jarosława Kaczyńskiego (wideo)

Zastrzeżenia wobec zachowania Tomasz Lisa w jego poniedziałkowym programie mają Bożena Walewska i Barbara Bubula z Rady Programowej TVP. Dziennikarzowi zarzucają przede wszystkim manipulacje i brak obiektywizmu. „Rozmawiając - tuż przed wyborami - z Prezesem największej partii opozycyjnej, nie pytał o rzeczy najważniejsze dla Polski, nie pytał o program partii, która ma szansę przejąć rządy w następnej kadencji. Większość pytań dotyczyła spraw nieistotnych. Tomasz Lis chciał jedynie zdenerwować, skompromitować, zmusić do tłumaczenia się i w efekcie poniżyć Jarosława Kaczyńskiego” - czytamy w piśmie Walewskiej i Bubuli.

Co konkretnie złego, zdaniem członkiń Rady Programowej TVP, zrobił Lis podczas rozmowy z Kaczyńskim? Zapytał o zmarłego Lecha Kaczyńskiego, jako pierwszy zwrócił uwagę publiczności, że za często klaszcze, przerywał często rozmówcy, nie dając mu skończyć rozpoczętej myśli, a na koniec nie odprowadził go nawet do drzwi studia, tylko odwrócił się na pięcie i odszedł. W ocenie sygnatariuszek pisma Lis okazał w ten sposób brak szacunku wobec Kaczyńskiego.

Walewska i Bubula uważają, że Tomasz Lis naruszył wszystkie zasady zawarte w Karcie Etycznej Mediów. Zwracają przy tym uwagę, że regulamin ten podpisał prezes TVP, wobec czego zawartych w nim reguł muszą przestrzegać wszyscy dziennikarze zatrudnieni w telewizji publicznej.


Według danych TNS OBOP poniedziałkowy program „Tomasz Lis na żywo”, w którym gościł Jarosław Kaczyński, oglądało średnio 3,2 mln Polaków, czyli 29 proc. osób mających wtedy włączony telewizor. To najlepszy wynik programu w jesiennym sezonie.

Widownię stanowiły głównie kobiety (62 proc.) oraz osoby wieku 55 lat i więcej (55 proc.). Wśród widzów przeważali ludzie z miast powyżej 100 tys. mieszkańców (wskaźnik affinity 130) oraz osoby z wykształceniem wyższym (aff 170).

Dla porównania program Tomasza Lisa z udziałem premiera Donalda Tuska (wyemitowany 5 września) oglądało średnio 2 mln osób (19 proc. udziałów w całej widowni), a przeciętna oglądalność programu we wrześniu br. wyniosła 2,1 mln widzów (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rada Programowa TVP: Tomasz Lis źle potraktował Jarosława Kaczyńskiego (wideo)

54 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tadeusz
Zastanawiałem się, kiedy przeczytam o tym, że Lis będzie miał kłopoty. Strasznie się czepiał prezesa. Był chamski. Szkoda, że i tak żadne konsekwencje nie spotkają Lisa. Bo w końcu to był wywiad? Podczas oglądania wydawało mi się, że była to swego rodzaju debata między Kaczyńskim, a Lisem.
8 8
odpowiedź
User
widz
Gugała był lepszy kiedy gościł Hoffmana, przebił wszystkich swoim chamstwem i arogancją.
8 8
odpowiedź
User
Ktosiek
Obiektywny to Lis na pewno nie był.
8 8
odpowiedź
User
Horalek
Szczerze popieram w/w pismo. Pan Lis zachowywał się karygodnie. Nie jestem zwolennikiem pana Kaczyńskiego, ale pewne normy przyzwoitości powinny zawsze zostać zachowane.
8 8
odpowiedź
User
joko
Lis był beznadziejny o dziwo Kaczyński do końca wyluzowany i pewny siebie odpierał ataki.
8 8
odpowiedź