SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apel rady programowej TVP do innych mediów. „Bierze w obronę pseudodziennikarzy”

Głosami przedstawicieli PiS-u rada programowa Telewizji Polskiej przegłosowała uchwałę wzywającą media do przeciwdziałania medialnej nagonce. Opozycyjny członek gremium Krzysztof Luft w rozmowie z Wirtualnemedia.pl mówi, że to „obrona pseudodziennikarzy” po samobójstwie syna posłanki PO. Proponowana przez opozycję uchwała w tej sprawie została odrzucona.

Tomasz Duklanowski w programie "Jedziemy" Michała Rachonia, fot. TVP InfoTomasz Duklanowski w programie

Pod koniec 2022 roku Tomasz Duklanowski, redaktor naczelny Radia Szczecin opisał sprawę Krzysztofa F., byłego współpracownika polityków PO ze Szczecina, który został skazany m.in. za czyny pedofilskie wobec dwójki nastolatków. Podano, że matką jest posłanka. Informacje szybko podchwyciły liczne media, w tym portal TVP Info i programy informacyjne i publicystyczne Telewizji Polskiej.

Internauci szybko zidentyfikowali, o którą parlamentarzystkę chodzi. 15-letni Mikołaj Filiks, syn posłanki PO Magdaleny Filiks, popełnił samobójstwo. Autor materiału, Radio Szczecin i TVP Info były krytykowane przez wielu internautów. Drzwi do rozgłośni pomalowano czerwoną farbę. Część jej dziennikarzy zrezygnowała z pracy. Z kampanii w stacji wycofały się też niektóre firmy i instytucje.

Już pod koniec stycznia, a więc przed samobójstwem syna posłanki, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski zdecydował, że Radio Szczecin i TVP Info zostaną ukarane za publikacje, które mogły pozwolić na identyfikację ofiary pedofila. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański przed tygodniem poprosił Telewizję Polską, Polskie Radio i Polską Agencję Prasową o „dokumentowanie przypadków kierowania gróźb pod adresem spółek mediów publicznych i ich pracowników”. Podczas ostatniego posiedzenia RMN przyjęto natomiast stanowisko „agresji wobec mediów publicznych”.  - Tak kłamliwego stanowiska w historii RMN jeszcze nie było - mówił Wirtualnemedia.pl Robert Kwiatkowski, zasiadający w Radzie Mediów Narodowych.

„Agresja z pedofila została skierowana przeciwko dziennikarzom”

Podobnie zachowała się rada programowa Telewizji Polskiej. Kierowane przez wiceministra obrony narodowej Wojciecha Skurkiewicza gremium przyjęło uchwałę w obronie dziennikarzy mediów publicznych.

- W ostatnich tygodniach byliśmy świadkami swoistej wojny jaka przetoczyła się przez media w sprawie informowania widzów, czytelników oraz słuchaczy o sprawie pedofila. Śledziliśmy wymianę opinii i newsów o tym kto pierwszy i w jakich słowach sprawę upublicznił. W tym medialnym szumie zupełnie na dalszy plan zeszła kwestia faktycznego przestępcy i ofiary. Widzowie zostali zaangażowani w konflikt, agresja z pedofila - złoczyńcy została skierowana przeciw dziennikarzom i pracownikom stacji i mediów, którzy o sprawie informowali - można przeczytać w dokumencie.

Dalej znalazł się apel do innych mediów. - W imieniu reprezentowanych przez nas widzów, apelujemy do wszystkich dziennikarzy, wszystkich mediów, mających przecież tak ogromny wpływ na kształtowanie postaw i opinii społecznych, by to bolesne doświadczenie stało się motywem do wypracowania takich standardów, które przyczynią się do eliminacji znamion medialnej nagonki przy publikowaniu najważniejszych i najświeższych informacji - czytamy w uchwale zgłoszonej przez Skurkiewicza.

Przeciwko byli opozycyjni członkowie rady. - Moim zdaniem ta uchwała, oprócz odwrócenia sytuacji i robienia ofiar z dziennikarzy odpowiedzialnych za hejt, który się wylał na dziecko i jego matkę, wykracza w ogóle poza regulaminowe kompetencje Rady Programowej, która zgodnie ze swoim regulaminem ma się odnosić do programu TVP, a nie do innych mediów - zauważa w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Luft.

Część rady chce, żeby TVP przeanalizowała błędy

Rada programowa TVP odrzuciła projekt uchwały złożony przez Lufta (członka KRRiT w latach 2010-2016), Iwonę Śledzińską-Katarasińską (posłankę Koalicji Obywatelskiej), Joanna Scheuring-Wielgus (posłankę Lewicy) i Janusza Daszczyńskiego (prezesa TVP w latach 2015-2016).  - Rada Programowa TVP z wielkim smutkiem przyjęła wiadomość o śmierci syna szczecińskiej parlamentarzystki Magdaleny Filiks. Łączymy się w bólu z Panią Posłanką i składamy wyrazy głębokiego współczucia dla całej rodziny zmarłego chłopca - można przeczytać w odrzuconym projekcie.

Dalej autorzy skrytykowali redakcje TVP. - Rada Programowa krytycznie ocenia sposób relacjonowania na antenie TVP Info wydarzeń, związanych ze sprawą skazanego w 2021 roku pedofila ze Szczecina. Podanie na portalu i antenie TVP Info danych, umożliwiających identyfikację dzieci, ofiar przemocy seksualnej, było przejawem skrajnej nieodpowiedzialności, która nie powinna była mieć miejsca. Redaktorzy TVP są ustawowo zobowiązani do odpowiedzialności za słowo, a materiały i audycje dotyczące dzieci, które już raz zostały skrzywdzone, wymagają szczególnej troski i wrażliwości, których w tych audycjach zabrakło - zauważyli Luft, Śledzińska-Katarasińska, Scheuring-Wielgus i Daszczyński.

Opozycyjni członkowie rady programowej chcą, żeby nadawca publiczny wyjaśnił jak doszło do nieprawidłowości. - W związku z tym Rada Programowa TVP zwraca się do Zarządu TVP S.A. o przeprowadzenie rzetelnej analizy sposobu przedstawiania w audycjach TVP wyżej wymienionej sprawy i o podjęcie skutecznych działań, które będą zapobiegać podobnym niebezpiecznym sytuacjom w przyszłości. Sprawa jest też przedmiotem postępowania prowadzonego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - Rada Programowa TVP oczekuje na zajęcie oficjalnego stanowiska przez ten organ regulacyjny - zaapelowali.

Luft mówi o „haniebnej” uchwale

Zdaniem Lufta, Rada Programowa Telewizji Polskiej powinna przynajmniej przyjąć stanowisko zbliżone do tego przyjętego przez radę programową Radia Szczecin. 

- Większość członków rady, nawet w obliczu tragedii do której doszło, nie znalazła w sobie minimum odwagi i przyzwoitości, żeby krytycznie ocenić to co zrobiło TVP Info. Choćby w tak skromnej formie jak ta uchwała, podobna zresztą do przyjętej przez radę programową Radia Szczecin. To przygnębiające - ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl były członek KRRiT, który złożył do tego regulatora skargę niedługo po opublikowaniu materiałów przez Radio Szczecin, portal TVP Info i kanał TVP Info.

W połowie marca rada programowa Radia Szczecin przyjęła uchwałę, w której solidaryzuje się z posłanką Magdaleną Filiks, a także krytycznie ocenia „sposób i czas” przygotowania głośnego materiału przez Tomasza Duklanowskiego. W trakcie posiedzenia odrzucono dwie inne uchwały, m.in. wzywającą do odwołania Duklanowskiego ze stanowiska redaktora naczelnego rozgłośni. – Ujawnienie informacji umożliwiających identyfikację dzieci ofiar przemocy seksualnej to nieodpowiedzialność, która nie powinna mieć miejsca – czytamy w dokumencie (pisownia oryginalna).

Krzysztof Luft twierdzi, że związani z PiS-em członkowie rady programowej TVP zdecydowali się stanąć murem za dziennikarzami Radia Szczecin i TVP Info. - Ci sami członkowie, którzy głosowali przeciwko naszej uchwale, przyjęli inną, zgłoszoną przez Przewodniczącego, która bierze w obronę pseudodziennikarzy, którzy świadomie ujawnili informacje umożliwiające identyfikację dzieci, ofiar przestępstwa. To haniebne. Jestem autentycznie wstrząśnięty takim przebiegiem posiedzenia – dodaje były członek KRRiT.

Dołącz do dyskusji: Apel rady programowej TVP do innych mediów. „Bierze w obronę pseudodziennikarzy”

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gruszek
TVP szczują i udają nic nie stało....oni wiedzą najlepiej stało
odpowiedź
User
Noclegi
Smiecie z TVPis zostały wyszkolone przez syna zomowca. Rajmund K. ojciec kaczki, dał im przykład jak niszczyć ludzi.
odpowiedź
User
Ryszard
Całe TVP to pisokomuna gorsza od propagandy z czasów póżnego PRLu. Skala agresji i zakłamania w TVP osiągnęła szczyty i nie pozostaje nic innego jak zlikwidować programy informacyjne (dezinformacyne) TVP.
odpowiedź