SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio 357 rezygnuje z walki o koncesję analogową

Internetowe Radio 357 pozostanie internetowym jeszcze przez długi czas: wbrew początkowym zapowiedziom radiowcy nie będą bowiem starali się o częstotliwości FM - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. - Częstotliwości FM umożliwiają szeroki zasięg, ale aktualnie są poza innym naszym zasięgiem - tym finansowym - mówi nam Paweł Sołtys, prezes rozgłośni.

fot. Darek Kawka / 357Article

Gdy nowe radio startowało, jednym z celów było uzbieranie takiej ilości pieniędzy, alby można było z czasem nadawać na częstotliwościach FM.  W październiku 2020 roku, gdy ruszyła zbiórka na Radio 357, mówił nam o tym Tomasz Michniewicz; potwierdzali to także w rozmowach ze słuchaczami, z patronami i z mediami inni członkowie zespołu.

Z czasem jednak załoga radia postawiła mocno na podcasty, rozwój aplikacji, listę przebojów i nowe audycje – delikatnie (choć nigdy nie stawiając kropki nad „i”) wycofując się z zapowiadanych starań o FM. Brak jednoznaczności w tym zakresie wielokrotnie wytykali dziennikarzom patroni.

Starania o FM? „Może kiedyś”

Zapytaliśmy prezesa rozgłośni, Pawła Sołtysa, czy stacja będzie starała się o częstotliwości FM. - Tworzymy nowoczesne radio, docierające do możliwie szerokiej grupy odbiorców. Częstotliwości FM taki szeroki zasięg umożliwiają, ale aktualnie są poza innym naszym zasięgiem - tym finansowym – przekazał nam Sołtys. - Koszt koncesji jest ogromny, a ich dostępność - mocno ograniczona. Traktujemy to więc bardziej w kategoriach "może kiedyś". Bo nie jest tak, że nadawanie w internecie nas jakoś bardzo ogranicza. Chwilami mamy wrażenie, że jest wręcz odwrotnie - bycie radiem internetowym daje nam elastyczność i umożliwia dopasowanie nadawania do najnowszych trendów w konsumpcji mediów – dodaje.

Zdaniem naszego rozmówcy, tę korzyść dostrzegają także stacje FM, które starają się uzupełniać nadawanie naziemne o streaming w internecie. - Także dla odbiorców treści audio to internet staje się pierwszym wyborem - poprzez bogactwo oferty, wygodę, dostępność na całym świecie. Więc całkiem nam dobrze w tym internecie. Ale trzymamy rękę na pulsie, a naszym priorytetem jest łatwy i powszechny odbiór naszego radia, najlepiej dopasowany do preferencji naszych słuchaczy – zapewnia prezes Paweł Sołtys.

Ile kosztuje koncesja?

W myśl ogłoszenia przewodniczącego KRRiT, datowanego na sierpień 2021 roku, koszt koncesji radiowej dla emisji analogowej nie może być wyższy niż 14,13 mln zł., a w przypadku emisji w technologii DAB+ - 7,06 mln zł. Ogłoszenie jest uzupełnieniem do Ustawy o radiofonii i telewizji, która reguluje kwestie opłat koncesyjnych.

Internet zdaje się dobrze służyć radiowcom z Radia 357. Według badania Krajowego Instytut Mediów od kwietnia do czerwca br. wynik tej rozgłośni wyniósł 1 proc. udziału w rynku. To niewiele mniej, niż nadające w FM Radio Plus, które osiągnęło wynik 1,4 proc. I więcej, niż np. Radio Pogoda (0,8 proc), Meloradio (0,6 proc.) czy radiowa Dwójka (0,6 proc.). Niewiele większą słuchalność notowała w tym czasie nadająca od dekad na częstotliwościach FM w całym kraju Trójka: 1,9 proc.

Radiowcy w tej chwili skupiają się na tworzeniu nowej platformy dla użytkowników, łączącej odświeżoną stronę internetową i aplikację mobilną. Ma być ona dostępna dla użytkowników Radia 357 w ciągu kilku tygodni – jak w lipcu br. zapowiedział zarząd rozgłośni w trakcie spotkania z patronami. Platformę tworzy strona internetowa oraz odświeżona aplikacja mobilna. - Zdecydowaliśmy się przygotować zupełnie nową odsłonę strony i aplikacji. W obu przypadkach słuchacze dostaną wygodniejszą nawigację, ulepszony odtwarzacz i - stopniowo - kolejne funkcje takie jak dodawanie do ulubionych i większą personalizację treści - komentuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Kwiatkowski.

Od stycznia do maja br. Radio 357 uzyskało ponad 4,7 mln zł przychodu netto. Koszty operacyjne w tym czasie to 4 mln zł. Przychód netto wyższy był o ponad 207 tys. zł od oczekiwanego. Patroni wpłacili 4,1 mln zł, co daje 76 proc. łącznych wpływów, natomiast współpraca z partnerami biznesowymi przyniosła 944 tys. zł.

Radio 357 to stacja założona przez byłych dziennikarzy radiowej Trójki; nadaje w internecie od stycznia 2021 roku. Zespół tworzy obecnie ponad 100 autorów, dziennikarzy oraz osób organizujących pracę radia. Aktualnie na Patronite radiowców wspiera ponad 43,9 tys. patronów, którzy deklarują miesięczne wpłaty w wysokości 804 tys. zł. Ogółem stacja zebrała 15,3 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Radio 357 rezygnuje z walki o koncesję analogową

79 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Eleonora Dewij
PiS i tak by się na to nie zgodzil więc co dziwnego w tym? W tym kraju to PiS rozdaje koncesje oczywiście i tylko wybranym. U nas jak w Rosji...do tego rząd doprowadził.
odpowiedź
User
Berra
Co to znaczy "poza zasięgiem finansowym"? Przecież słuchacze się zrzucą.
odpowiedź
User
"Oświecony" członek ZN-kasty 3/5/7
Widziałem wczoraj jak lider "oświeconych" szlajał sie po blokach na Ursynowie, ciekawe czego tam szukał
odpowiedź