SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio 357 ma prawie 32,5 tys. patronów, a Radio Nowy Świat - 29,5 tys. "To bardzo podobne produkty"

Przez wakacje Radiu 357 nieznacznie przybyło patronów, a ubyło ich Radiu Nowy Świat. Latem nieco spadło miesięczne wsparcie od słuchaczy obu stacji. - Finansowanie każdej z rozgłośni od jakiegoś czasu utrzymuje się na podobnym poziomie, a różnica między nimi 55 tys. zł w skali miesiąca to nie jest dużo - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl medioznawca Maciej Myśliwiec.

fot. Darek Kawka / 357Article

Radio Nowy Świat i Radio 357 to internetowe rozgłośnie, które tworzą w większości byli dziennikarze Programu Trzeciego Polskiego Radia. Obie utrzymują się dzięki zbiórkom prowadzonym na platformie Patronite.

Na początku lipca, gdy Radio Nowy Świat świętowało pierwsze urodziny, rozgłośnia miała 30,3 tys. patronów, którzy deklarowali miesięczne wpłaty na poziomie 633 tys. zł. Teraz liczba patronów spadła do 29,5 tys. Stacja dostaje też na początku września mniej pieniędzy. Obecnie jej miesięczne finansowanie utrzymuje się na poziomie 611 tys. zł.

Rok temu było znacznie lepiej. W okresie od czerwca do listopada 2020 r. to wsparcie przekraczało 700 tys. zł (w szczytowym momencie było 735 tys. zł). Od początku tego roku, gdy wystartowało Radio 357, druga internetowa stacja założona przez byłych dziennikarzy Trójki, Radio Nowy Świat zaczęło tracić patronów. - To żywy organizm, który reaguje na zmiany nie tylko w radiu, ale też na rynku. Każdego dnia kończą się jakieś subskrypcje, ale też zaczynają inne - wyjaśniała na naszych łamach Magda Jethon.

Gdy Radio Nowy Świat świętowało swoje pierwsze urodziny, na koncie konkurencyjnego Radia 357 niemal 32 tys. patronów przekazywało stacji 668 tys. zł miesięcznie poprzez serwis Patronite. Teraz stacja ma 32,4 patronów, ale wsparcie finansowe dla niej także spadło w okresie wakacyjnym. Dziś utrzymuje się na poziomie 667 tys. zł. W maju stacja miała mniej patronów (31,5 tys.), ale miesięcznie wpłacali 679 tys. zł. Wówczas Radio 357 prześcignęło swojego starszego konkurenta pod względem wysokości deklarowanych wpłat. - To nie jest żaden wyścig, robimy swoje - mówił nam wtedy Paweł Sołtys, prezes zarządzającej radiem spółki 357.

W sumie Radio Nowy Świat zebrało już ponad 11,44 mln zł, a Radio 357 - 6,34 mln zł.

Radio 357 zadowala szersze audytorium

- Finansowanie obu rozgłośni od jakiegoś czasu utrzymuje się na podobnym poziomie, a różnica między nimi 55 tys. zł w skali miesiąca to nie jest dużo - ocenia w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Maciej Myśliwiec, medioznawca z AGH. Przypomina, że Radio Nowy Świat wystartowało kilka miesięcy wcześniej. - Radio 357 mogło się lepiej przygotować do rozpoczęcia nadawania, bo miało czas, by ocenić, które pomysły nie sprawdziły się w Radiu Nowy Świat - uważa medioznawca.

Zdaniem Macieja Myśliwca Radio 357 ma większe szanse na przyciągnięcie nowych grup słuchaczy: - Stacja wydaje się być ciekawszym modelem biznesowym, bo kieruje swój program do młodych odbiorców i jednocześnie stara się zadowolić szersze audytorium. Z kolei Radio Nowy Świat próbowało przenieść wiele rozwiązań znanych z Programu Trzeciego do sieci, tylko ich odbiorcy są bardziej konserwatywni i inaczej traktują słuchanie radia przez internet.

Tyle że osoby związane z Radiem Nowy Świat wiele razy podkreślały, że nie chcą powielać stylu znanego ze stacji, z którą były wcześniej związane. - To nie jest stara Trójka, to nie jest nowa Trójka, to jest Radio Nowy Świat - to były pierwsze słowa, które padły na żywo na antenie Radia Nowy Świat 10 lipca 2020 r. Także w późniejszych wywiadach szefowa stacji Magda Jethon powtarzała, że Radio Nowy Świat nie jest kopią dawnej Trójki.

"Żałuję, że nie jest to jedna stacja"

Jeszcze trzy miesiące temu Maciej Myśliwiec mówił na naszych łamach, że nie da się utrzymać na rynku dwóch podobnych stacji. "Od początku obie zjadają się wzajemnie. I obawiam się, że jedna z nich zakończy swoją działalność, bo na dłuższą metę nie da się tworzyć podobnie działających, mówiących i grających stacji". Dziś wycofuje się z tych słów. - Pomyliłem się, bo wówczas Radio Nowy Świat w krótkim czasie straciło prawie tysiąc patronów. Dziś widać, że sytuacja obu stacji się ustabilizowała - mówi Myśliwiec.

Medioznawca uważa, że Radio 357 i Radio Nowy Świat to podobne twory. - Bardzo żałuję, że nie jest to jedna stacja. Nie mam jednak wątpliwości, że gdyby obie rozgłośnie się połączyły, to nie miałyby wspólnie tylu patronów, ile wynosi zsumowany wynik patronów obu stacji. Podejrzewam, że połowa słuchaczy Radia 357 i Radia Nowy Świat to te same osoby - twierdzi Myśliwiec.

Medioznawca zauważa, że stacje nie prowadzą bezpośredniej walki o słuchacza. - Nie czuje się antagonizmu między rozgłośniami. To raczej zdrowa konkurencja. Radio 357 i Radio Nowy Świat mają identyczną docelową grupę odbiorców. To bardzo podobne produkty - ocenia Myśliwiec. - Za pół roku obie stacje na pewno będą grały dalej. Jeśli pod koniec roku wyniki finansowe obu stacji, a także ich ramówki i skład osobowy znacząco się nie zmienią, to znaczy, że sytuacja obu marek się ustabilizowała. I przypuszczam, że tak będzie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Radio 357 ma prawie 32,5 tys. patronów, a Radio Nowy Świat - 29,5 tys. "To bardzo podobne produkty"

85 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jutub
No cóż, nie da się ukryć, że R357 jest bardziej zbliżone do dawnej Trójki, niż RNŚ, a ludzie właśnie szukali tego, by ta Trójka została im czymś zastąpiona
odpowiedź
User
Ala
Obie stacje są świetne i obie będą nadawać, rnś już tez zaczyna znowu przybywać, zobaczymy czy to powrót do stałego trendu
odpowiedź
User
Mario
Niestety obie będą działać dopóki Trójka będzie się tak systematycznie kompromitować jak to ma miejsce od ok roku, ale w końcu przyjdzie nowy prezes PR, zmieni szefostwo, wtedy pogonią Ciechana i to całe towarzystwo z TVP Info, wtedy ludzie zaczną wracać do Trójki i zostanie jedno radio, ciekawe tylko które
odpowiedź