SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Radiu dla Ciebie zakrzykiwano słuchaczy? Szef KRRiT broni stacji

Rzecznik Praw Obywatelskich dostał skargę na dwa wydania audycji „Jest sprawa” w Radia Dla Ciebie. Według skarżących prowadząca program miała nie pozwalać słuchaczom mówić na temat Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji informuje, że w ramach postępowania wyjaśniającego nie dopatrzono się w audycji naruszenia przepisów.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Wspólna skarga złożona do Rzecznika Praw Obywatelskich przez 27 osób dotyczyła wydań audycji „Jest sprawa”, prowadzonej w Radiu dla Ciebie przez Elżbietę Uzdańską, z 28 listopada ub.r. i 23 lutego br.

Według skarżących dziennikarka miała zakrzykiwać, a następnie wyłączać z dyskusji słuchaczy, którzy telefonicznie próbowali mówić na temat Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych i jej nieprzestrzeganiu przez polskie władze publiczne.

CZYTAJ TEŻ: PoWarszawsku i Segritta w Radiu dla Ciebie

- Audycja została wyemitowana w Polskim Radiu, które jest zobowiązane w szczególny sposób do poszanowania wolności wypowiedzi zagwarantowanej w art. 54 ust. 1 Konstytucji RP. Wolność słowa, stanowiąca wartość konstytucyjną, może być realizowana w różny sposób, w tym przez prezentowanie własnych opinii w trakcie trwania audycji radiowej. Zgodnie zaś z art. 1 ust. 1 pkt 1 i 3a ustawy z 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, zadaniem radiofonii i telewizji jest dostarczanie informacji oraz upowszechnianie edukacji obywatelskiej - przypomniano w komunikacie Rzecznika Praw Obywatelskich.

RPO zwrócił się do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego o zbadanie tej sprawy. Szef KRRiT poinformował właśnie, że po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego nie zdecydowano się odjąć dalszych działań. Oznacza to, że nie dopatrzono się naruszenia przepisów, więc Radio dla Ciebie nie zostanie ukarane grzywną.

Szef KRRiT: dziennikarka Radia dla Ciebie nie zakrzykiwała słuchaczy

Świrski zwrócił uwagę, że w obu wydaniach „Jest sprawa” głównymi tematami nie były zapisy Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. W tym z 28 listopada ub.r. omawiano kwestie poprawy bezpieczeństwa osób niewidomych i słabowidzących żyjących w Warszawie oraz możliwości wprowadzenia dodatkowych udogodnień dla tej grupy warszawiaków. - Dwie osoby, które dodzwoniły się do studia w trakcie audycji, nie dostosowały się do formuły audycji i ignorując jej tematykę ogólnie nawiązały do wskazanej powyżej konwencji ONZ - zaznaczył szef Krajowej Rady.

CZYTAJ TEŻ: Czy szef KRRiT przeleje pieniądze TVP? “Nie widziałem tej decyzji”

Z kolei w audycji z 12 lutego rozmawiano o akcji Fundacji im. Stefana Batorego pod hasłem „Masz głos”, w ramach której obywatele mogą otrzymać bezpłatne wparcie fundacji przy komunikowaniu się z władzami samorządowymi w swoich miejscowościach w celu rozwiązywania lokalnych problemów. - Jeden ze słuchaczy, który zadzwonił do audycji, zarzucił Fundacji, że poprzez brak odpowiedzi na jego korespondencję Fundacja lekceważy prawa osób niepełnosprawnych. Przedstawicielka Fundacji odpowiedziała słuchaczowi, podając przykłady pomyślnie przeprowadzonych akcji na rzecz osób niepełnosprawnych z różnych miejscowości w Polsce - opisał szef KRRiT.

Zaznaczył, że w obu wydaniach audycji „prowadząca pozwoliła na wypowiedzi osób dzwoniących do studia i nie zakrzykiwała ich”, natomiast „przy komentowaniu wypowiedzi niezwiązanych z przyjętą w audycji tematyką, po około dwóch, trzech minutach przerywała te wypowiedzi, a jej głos chociaż stanowczy, był spokojny”.

- Pragnę w tym miejscu podkreślić, że rolą dziennikarza prowadzącego daną audycję jest reagowanie na słowa gości, a także widzów i słuchaczy, poprzez odpowiednie moderowanie toczącej się dyskusji, a więc jednoczesne odnoszenie się do treści przekazywanych podczas jej trwania oraz czuwanie nad jej poziomem merytorycznym oraz etycznym. Dlatego też prowadząca red. Elżbieta Uzdańska, jako gospodyni obu wydań audycji, miała prawo do reakcji po wypowiedziach słuchaczy, które niezwiązane były z poruszaną tematyką oraz tych, które mogły obrażać zaproszonego gościa (audycja z 12 lutego br.) - dodał Maciej Świrski.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Według badania Radio Track od sierpnia ub.r. do stycznia br. Radio dla Ciebie miało 0,8 proc. udziału w rynku słuchalności w Warszawie, wobec 1,2 proc. rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: W Radiu dla Ciebie zakrzykiwano słuchaczy? Szef KRRiT broni stacji

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xxx
Rozumiem, że audycja była na dany temat, a ktoś dzwonił i wypowiadał się na inny. To miała nie przerywać i pozwolić na monolog? :D
odpowiedź
User
Krasawica
A czy ktoś złoży skargę na brak słuchaczy RdC (oraz na fatalną likwidator...)???
odpowiedź
User
zt
A czy ktoś złoży skargę na brak słuchaczy RdC (oraz na fatalną likwidator...)???
RDC to nie RMF. Nie mylmy radia publicznego z korporacyjną pogonią za słupkami słuchalności.
odpowiedź