SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio Gdańsk wspólnie z IPN zaczyna cykl „Wielka Solidarność”

Radio Gdańsk wespół z Instytutem Pamięci Narodowej uruchomiło projekt „Wielka Solidarność” mający na celu upamiętnienie 40. rocznicy strajków na Wybrzeżu. W ramach projektu nagrane i udostępnione będzie sto godzin materiału dźwiękowego i wideo, będą też specjalne audycje historyczne i okolicznościowe wydawnictwo.

Article

Gdańska rozgłośnia Polskiego Radia odbierze i zarejestruje profesjonalne notacje od pięćdziesięciu uczestników wydarzeń Sierpnia ’80 i aktywistów ruchu Solidarności. Rozmowy (przewidziano około dwóch godzin na jednego świadka historii) przeprowadzą dziennikarze Radia Gdańsk, specjalizujący się w tematyce historycznej. Kwestionariusz rozmowy oraz listę zaproszonych do współpracy osób opracowały wspólnie obie instytucje. Powstały materiał zostanie przekazany do IPN do wykorzystania w celach naukowych, edukacyjnych i popularyzatorskich. Zapis notacji pozostanie też w zasobach archiwalnych Radia Gdańsk, a na podstawie rozmów dziennikarze przygotują specjalne audycje historyczne na temat strajków w sierpniu 1980 i ich późniejszej recepcji przez polskie społeczeństwo.

Fragmenty nagrań znajdą się również na płycie „#Pamięć. Sierpień 1980”, rozgłośnia planuje wydać w sierpniu. To kolejne tego typu wydawnictwo: wcześniej upamiętniono ofiary Stanu Wojennego (w grudniu 2019 r.) oraz rocznice zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej (w kwietniu 2020 r.).

- Radio Gdańsk posiada warunki i infrastrukturę, aby bezpiecznie i profesjonalnie przeprowadzić tego typu notacje. Przypominanie o ważnych wydarzeniach z naszej historii, a w ten sposób wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej i postaw patriotycznych to ważna część misji mediów publicznych. W tym przypadku ważny jest kontekst i przesłanie, jakie niesie ze sobą historia Solidarności. To nie tylko walka o wolność i niepodległość, ale również dzieje budowania wspólnoty, promocji solidarności jako idei, wartości ważnej w życiu społecznym, walka o godność każdego człowieka - komentuje prezes i redaktor naczelny Radia Gdańsk Adam Chmielecki. Szef rozgłośni dodaje, że do uczestniczenia w projekcie zaproszono osoby reprezentatywne dla całego ruchu Solidarności, nie tylko wymiarze regionalnym (pomorskim).

- Zrodzona w 1980 roku Solidarność przyniosła po latach niepodległą Polskę. Dzisiaj młodemu pokoleniu trzeba opowiadać o tych, którzy czterdzieści lat „solidarnie walczyli o dzisiaj i o jutro także dla ciebie”, jak śpiewał bard Solidarności Maciej Pietrzyk. Najlepiej uczynią to uczestnicy tego niezwykłego czasu narodzin wolnej Polski latem 1980 roku. Dlatego Radio Gdańsk wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej przygotowało ten projekt. Gorąco zachęcam do słuchania powstałych w ten sposób audycji - mówi prezes IPN dr Jarosław Szarek.

W ramach projektu „Wielka Solidarność. Sierpniowe notacje IPN z Radiem Gdańsk” zaplanowano także koncert upamiętniający podpisanie Porozumień Sierpniowych. Obecnie trwają ustalenia co do jego formuły w warunkach epidemii koronawirusa.

Z raportu Radio Track Millward Brown, opracowanego przez portal Wirtualnemedia.pl wynika, że od listopada 2019 roku do kwietnia 2020 roku średni udział Radia Gdańsk w rynku słuchalności w Trójmieście wyniósł 5,7 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Radio Gdańsk wspólnie z IPN zaczyna cykl „Wielka Solidarność”

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
boszeeee
Sierpniowe notacje? Co za trąba wymyśliła taki akademicki tytuł kompletnie niezrozumiały dla statystycznego słuchacza?
odpowiedź
User
hahha
Ooooooo. Solidarny i niepodległy znów wymyślił nieoczywisty hit 🤣
odpowiedź
User
Ojej
„Gdańska rozgłośnia Polskiego Radia odbierze i zarejestruje profesjonalne notacje.... „ Co za pseudointeligencki bełkot
odpowiedź