SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Duda i Kaczyński z listami na 30-lecie Radia Maryja. „Dziękujemy Panu Bogu za wielki dar, jakim jest Tadeusz Rydzyk”

Listy na 30-lecie Radia Maryja skierowali prezydent Andrzej Duda i wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Naruszana jest nasza integralność terytorialna, a działania mają w tle dążenie do zmiany układu sił w naszej części Europy. My nie ustąpimy - podkreślił Kaczyński.

Rozgłośnia, która zaczynała skromnie, jako lokalne radio katolickie nadające w Toruniu i Bydgoszczy, po 30 latach, jest słuchana przez tysiące Polaków w całym kraju i na wszystkich kontynentach - napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 30-lecia Radia Maryja.

W mszy świętej z okazji 30. rocznicy powstania Radia Maryja uczestniczyli m.in. ministrowie: obrony Mariusz Błaszczak, edukacji i nauki Przemysław Czarnek, sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Eucharystię koncelebrowało kilkunastu biskupów. W hali w Toruniu obecnych było kilka tysięcy pielgrzymów z całej Polski, a także przedstawiciele Polonii. Mszy przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.

Andrzej Duda: wizjonerski zapał, kreatywność i determinacja o. Rydzyka

"Ósmy grudnia 1991 r. to ważna data w dziejach polskiej radiofonii i Kościoła katolickiego w Polsce, a także w historii odradzającego się w wolnej Rzeczypospolitej społeczeństwa obywatelskiego. Tamtego dnia popłynęły w eter pierwsze audycje Radia Maryja. Rozgłośnia, która zaczynała skromnie, jako lokalne radio katolickie nadające w Toruniu i Bydgoszczy, dzisiaj, po 30 latach, jest słuchana przez tysiące Polaków w całym kraju i na wszystkich kontynentach" - napisał prezydent Duda w liście do uczestników obchodów.

"Niezwykły rozwój tego dzieła wzbudza podziw i każdy może zapytać: jak to możliwe? Człowiek wiary z pewnością dostrzeże tu ingerencję Bożej Opatrzności. Ten piękny jubileusz to także okazja, aby uhonorować wizjonerski zapał, kreatywność i determinację założyciela i dyrektora Radia Maryja, o. Tadeusza Rydzyka" - wskazał prezydent Duda.

List przeczytał w Toruniu minister w prezydenckiej kancelarii Adam Kwiatkowski.

Kaczyński: dziękujemy Panu Bogu za Radio Maryja

Prezes Prawa i Sprawiedliwości, wicepremier Jarosław Kaczyński w liście, który odczytał minister Mariusz Błaszczak, podkreślił, że jubileuszowe urodziny Radia Maryja są obchodzone w czasie szczególnym, w czasie coraz trudniejszej próby - zmagań z pandemią koronawirusa i piętrzących się zagrożeń płynących z kraju i z zagranicy.

"Ich animatorzy próbują naruszyć fundamenty naszej cywilizacji, naszej chrześcijańskiej i polskiej tożsamości. Dążą do wyrugowania z naszych serc Pana Boga oraz wszystkiego, co świadczy o naszym narodowym jestestwie. Marzy im się Europa wyjałowiona duchowo, zsekularyzowana, zniewolona wizją łatwego życia bez odpowiedzialności. Marzy im się Polska zamieszkana nie przez Polaków, ale przez pozbawionych głębszych korzeni Europejczyków polskiego pochodzenia. Od kilku miesięcy narasta też kryzys na kierunku wschodnim. Naruszana jest nasza integralność terytorialna, a działania mają w tle dążenie do zmiany układu sił w naszej części Europy" - wskazał lider PiS.

Kaczyński zapewnił: "My nie ustąpimy. Nie ustąpimy dlatego, że jesteśmy wspólnotą, dlatego, że łączą nas najsilniejsze i najtrwalsze z możliwych więzi - miłość do Pana Boga i do Polski".

"Nie ustąpimy, ponieważ jesteśmy jedną wielką rodziną, zamieszkującą nasz wspólny dom, naszą ojczyznę. Nie ustąpimy także dlatego, że mamy to szczęście, że istnieje Radio Maryja i Rodzina Radia Maryja. (...) W 30. rocznicę powstania Radia Maryja dziękujemy Panu Bogu za rozgłośnię oraz pozostałe inicjatywy powstałe pod auspicjami toruńskich ojców redemptorystów. Dziękujemy Panu Bogu także za ten wielki dar, jakim jest dla nas osoba czcigodnego ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka" - dodał.

Abp Mokrzycki mówił w homilii, że dzięki twórcom i pracownikom rozgłośni "codziennie Bóg wchodzi do polskich domów na całym świecie".

"Wielu może się poczuć członkami jednej katolickiej rodziny, połączonej więzami miłości i solidarności. Również wielu czuje, że Radio Maryja i związana z nim Telewizja Trwam, są jak zapalone pochodnie, rozpraszające ciemności egoizmu, kłamstwa, niesprawiedliwego wyzysku, bezbożności. Znajdują pociechę w tym, że są tacy, którzy kierują się prawością, uczciwością, sumieniem" - wskazał metropolita lwowski.

Dodał, że nie chce powiedzieć, iż nie ma takich szlachetnych postaw w innych mediach, ale w jego ocenie w mediach katolickich są to wartości szczególnie promowane.

"Bylibyśmy dzisiaj daleko od katolickiego ducha, gdybyśmy w świetle bożej prawdy nie chcieli zobaczyć i zrozumieć, jakim jest świat wokół nas w bożej perspektywie" - powiedział w kazaniu.

O. Rydzyk: za wszystko wielkie dzięki, jesteście kochani

"Dziękuję Panu Bogu, Matce Najświętszej i wam dziękuję. Kochani - bez was by tego nie było. Za wszystko wielkie dzięki. Jesteście kochani. Dziękujemy, że kochacie Pana Jezusa, kochacie Matkę Najświętszą, kochacie Polskę. Wybaczcie mi tylko wszystkie błędy" - powiedział o. Rydzyk do zgromadzonych na uroczystości.

"Jak to wszystko zaczynało się, to były lata 80. Myślałem - Boże, czy ja mam dobrze w głowie? Klękałem, mówiłem: Panie Jezu pokaż mi, czy to nie przesada i coś mi się w głowę nie stało z tymi różnymi sprawami, pokaż mi światło. I pokazywał. I na tej drodze stawali różni ludzie. To marzenie było ogromne. Było spotkanie u Ojca Świętego (Jana Pawła II) z pielgrzymką z Krakowa. I tak to się zaczęło. Byli też biskupi i nie mogę im tego zapomnieć. Księża biskupi, nie zapomnę wam tego, że żeście podtrzymywali na duchu, rozmawiali, nieraz do późnej nocy, a nawet do rana i uczyli mnie tego, co chce Pan Bóg, uczyli mnie Kościoła i tego wszystkiego, żeby iść dalej" - podkreślił o. Rydzyk.

Ojciec Rydzyk wspomniał rozmowy z Janem Pawłem II, ale też m.in. z nieżyjącymi już kardynałami Zenonem Grocholewskim, Andrzejem Marią Deskurem, Stanisławem Nagym. "Ileż razy żeśmy rozmawiali w Watykanie. To były piękne lekcje" - zaznaczył.

Dyrektor Radia Maryja przypomniał, że papież Jan Paweł II w 1999 r. w czasie pielgrzymki do Polski, w Toruniu mówił: "Niech Maryja Gwiazda Nowej Ewangelizacji poprowadzi wasze Radio na spotkanie nowych ludzi, nowych czasów".

Zwracając się do obecnych na uroczystości ministrów Mariusza Błaszczaka, Przemysława Czarnka i Zbigniewa Ziobro powiedział, że "dobrze, iż mamy takich rządzących, którzy dbają o Polskę".

Start Radia Maryja w grudniu 1991 r.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.

Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem internetu na całym świecie.

Według badania Radio Track od sierpnia do października br. Radio Maryja miało 1,3 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 1,5 proc. rok wcześniej.

Z okazji 30-lecia rozgłośni specjalny znaczek wydała Poczta Polska, zdecydował o tym w sierpniu br. minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Dołącz do dyskusji: Duda i Kaczyński z listami na 30-lecie Radia Maryja. „Dziękujemy Panu Bogu za wielki dar, jakim jest Tadeusz Rydzyk”

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nick
Rydzyka to P.B. zesłał Polakom za karę
odpowiedź
User
Jureczek
śmiechu warte ale nie słuchamy
odpowiedź
User
Orędzie Polskie
Ojciec Dyrektor Tadeusz Rydzyk CSsR jest obecnie najlepszym Polakiem. Mistrzem jest proszę państwa. No wskażcie barbarzyńcy lepszego człowieka. No i widzą państwo, durnie nie odpowiadają, bo nie ma lepszego człowieka. Ojciec Dyrektor to blask radości w smutnych, współczesnych czasach, jest on esencją świetności.
odpowiedź