SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

CMWP SDP krytykuje obrażanie o. Rydzyka w czasie Chryi pod Radiem Maryja. Interwencja KRRiT

Centrum Monitoringu Wolności Prasy, działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich wyraziło stanowczy protest przeciw „znieważaniu i szydzeniu w publicznych manifestacjach z o. Tadeusza Rydzyka”. W piątek przed siedzibą Radia Maryja odbyła się druga edycja manifestacji Chryja pod Radiem Maryja. O objęcie osobistym nadzorem postępowania prowadzonego przez toruńską prokuraturę zaapelował w liście otwartym do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry członek KRRiT prof. Janusz Kawecki.

Article

Druga Chryja pod Radiem Maryja odbyła się pod hasłem „Na drugi koniec Tęczy z Ojcem Tadeuszem”. Została zorganizowana przez Toruński Strajk Kobiet we współpracy z organizacjami Trójmiejskie Dziewuchy Dziewuchom, Feministyczny Brygada Rewolucyjna FeBRa,Dość milczenia - Stop klerykalizacji Polski oraz Tęczowa Drużyna.

Demonstrację zorganizowano w dzień urodzin ojca Tadeusza Rydzyka. Niektórzy uczestnicy mieli maski z jego wizerunkiem, inni mieli na sobie obrania w kolorystyce tęczy, część była przebrana za postaci z filmów i książek fantasy. Niesiono też obraz o. Rydzyka ozdobiony kwiatkami i tęczową flagę.

Uczestnicy skrytykowali m.in. dotacje, które podmioty związane z o. Tadeuszem Rydzykiem otrzymały od instytucji państwowych. Skandowano też hasła o świeckości państwa i solidarności z mniejszościami seksualnymi.

W połowie kwietnia o niewydanie zgody na tę demonstrację zaapelowała do prezydenta Torunia Anna Sobecka - obecnie posłanka PiS, a w przeszłości dziennikarka Radia Maryja. Natomiast studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej skierowali do wojewody kujawsko-pomorskiego wniosek o pozwolenie na organizowanie przed siedzibą Radia Maryja cyklicznej demonstracji w rocznicę Konstytucji 3 maja. Wojewoda się na to zgodził, jednocześnie zakazując planowanej o tej samej porze Chryi pod Radiem Maryja. Jej organizatorzy odwołali się jednak do Okręgowego w Toruniu, który uchylił decyzję wojewody.

CMWP SDP protestuje przeciw znieważaniu o. Rydzyka

W sobotę Centrum Monitoringu Wolności Prasy, działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, w komunikacie podpisanym przez jego szefową Jolantę Hajdasz stwierdziło, że „stanowczo protestuje przeciwko znieważaniu i szydzeniu w publicznych manifestacjach z o. Tadeusza Rydzyka, założyciela i dyrektora Radia Maryja i Telewizji Trwam oraz apeluje do władz i organizacji publicznych, by podjęły działania zapobiegające w przyszłości tego typu prowokacyjnym atakom politycznym na środki masowego komunikowania i osoby w nich pracujące”.

CMWP zwróciła, że Chryja pod Radiem Maryja odbyła się w rocznicę Konstytucji 3 Maja i uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. - Podczas manifestacji znieważano kapłanów, a w szczególności dyrektora i redaktora naczelnego Radia Maryja oraz TV Trwam. Podczas pikiety w wulgarny sposób odstawiano scenki obyczajowe m.in. taniec i pocałunek osób w maskach o. Rydzyka i posłanki PiS Anny Sobeckiej, drwiono z ważnych dla katolików symboli, słów i wartości - opisała organizacja.

- Takie działania niszczą i w niepodważalny sposób naruszają zasadę wolności słowa, ponieważ jej elementem jest zawsze szacunek i tolerancja dla innych oraz poszanowanie ludzkiej godności. Dla osób pracujących w mediach tego typu prowokacje są przy tym wyjątkowo dokuczliwe, ponieważ podważają ich wiarygodność oraz autorytet i zaufanie wśród odbiorców mediów, a one są niezbędne przy pełnieniu funkcji związanych z dziennikarstwem i komunikowaniem masowym - skomentowało CMWP.

- Publiczne poniżanie, szyderstwa i prowokacyjne próby dyskredytowania ludzi mediów psują debatę publiczną i zagrażają realizacji zasady wolności słowa. CMWP SDP apeluje do władz i organizacji publicznych, by podjęły działania przeciwstawiające się brutalnym atakom politycznym na osoby pracujące w mediach - dodała organizacja.

Członek KRRiT apeluje do ministra Ziobry o nadzór nad postępowaniem

O objęcie osobistym nadzorem postępowania prowadzonego przez toruńską prokuraturę w sprawie ubiegłorocznej manifestacji przed siedzibą Radia Maryja i o uwzględnienie w nim także tego, co działo się przed rozgłośnią w tym roku, zaapelował w liście otwartym do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry członek KRRiT prof. Janusz Kawecki. List jest kierowany także do pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf.

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), prof. Janusz Kawecki napisał w liście otwartym, że zebrani na manifestacji "przebierańcy szydzili z katolickich wartości i symboli, znieważali o. Tadeusza Rydzyka, dyrektora Radia Maryja, kapłana i duszpasterza, wielce zasłużonego w budowaniu ładu moralnego w Polsce".

Przypomniał, że podobną "bezczelną prowokację" to samo środowisko zorganizowało w ubiegłym roku – wówczas posłanka Anna Sobecka zgłosiła tę sprawę do Prokuratury w Toruniu, która bada ją już od roku. "Z powodu tego zgłoszenia Pani Poseł została w tegorocznej hucpie również poddana bezczelnemu znieważeniu" – napisał prof. Kawecki.

"Łatwo zauważyć, że celem głównym tego typu prowokacji było uderzenie w godność Kapłana. Ta zaś jest (por. art. 30 Konstytucji RP) nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych" - podkreślił prof. Kawecki.

"Nie muszę tu chyba przypominać, że Konstytucja RP wywodzi nasze prawa z trzech fundamentalnych wartości: godności, wolności i równości. Godność jest z tych najważniejsza. Przysługuje każdemu, ale naruszenie jej wobec Kapłana powoduje, iż uderza to w wypełnianie przez Kapłana posługi duszpasterskiej. Uderza tym samym we wszystkich, którzy z tej posługi korzystają. Również we mnie!" - napisał członek KRRiT.

Prof. Kawecki zwraca się w liście do prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, aby objął swoim osobistym nadzorem prowadzoną przez Prokuraturę w Toruniu sprawę zgłoszoną przez posłankę Annę Sobecką, a dotyczącą "prowokacji zorganizowanej przed siedzibą Radia Maryja w ubiegłym roku i spowodował uwzględnienie w tym badaniu również hucpy tegorocznej".

Do pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf prof. Kawecki zwrócił się, aby w ramach swojego nadzoru przypomniała sędziom, w szczególności sędziom Sądu Okręgowego w Toruniu, iż "ferując wyroki w sprawach podobnych do tu opisanej powinni uwzględniać również wiedzę o zachowaniach wnioskodawców w przeszłości, aby nie doprowadzać do prowokacji stanowiących kolejne naruszanie prawa".

Jak zauważył, w tym roku organizatorzy wydarzenia nie uzyskali zgody prezydenta Torunia oraz wojewody kujawsko-pomorskiego na manifestację pod siedzibą radia, ale Sąd Okręgowy w Toruniu uchylił obydwie decyzje władz.

Jak zauważył członek KRRiT z zestawienia kolejnych decyzji w tej sprawie widać, że "władza samorządowa i wykonawcza uwzględniały w swoich postanowieniach zachowania organizatorów hucpy w przeszłości", a "władza sądownicza albo z potrzeby takiego uwzględnienia jeszcze nie zdaje sobie sprawy, albo zezwalając decyduje się na kolejną prowokację”. „Wydaje się więc, że potrzebne jest przypomnienie o tym ze strony Sądu Najwyższego" - napisał prof. Kawecki.

Dołącz do dyskusji: CMWP SDP krytykuje obrażanie o. Rydzyka w czasie Chryi pod Radiem Maryja. Interwencja KRRiT

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gosć
Jak guru obraża wszystkich obłąkanymi opowieściami, że podniesienie ręki na kościół jest podniesieniem na kraj to jest dobrze.
odpowiedź
User
prl
Centrum Wolności kolejny raz przeciw prawu do manifestacji i wyrażania poglądów. Cudne.
odpowiedź
User
luk
szukam w necie informacji czy ta przybudówka PISU stanowczo protestuje przeciw obrażaniu np Michnika.... i jakoś nie widzę.
odpowiedź