SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rada Mediów Narodowych zgodziła się na zmianę nazwy Radia Merkury na Radio Poznań

Radio Merkury wraca do historycznej nazwy: Radio Poznań - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Zgodę na tę zmianę wyraziła Rada Mediów Narodowych, teraz kropkę nad „i” musi postawić Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Być może zdążymy z formalnościami przed uroczystą galą urodzinową radia, zaplanowaną na 24 kwietnia - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Filip Rdesiński, redaktor naczelny i prezes stacji.

Filip Rdesiński Article

Pełna nazwa poznańskiej rozgłośni to Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Poznaniu „Radio Merkury” Spółka Akcyjna i jest ona zapisana w postanowieniach ogólnych statutu spółki. Stacja wykorzystuje skrót Radio Merkury jako identyfikację antenową od 1993 roku. Ponieważ nazwa słabo kojarzy się z Poznaniem, szefostwo stacji zwróciło się z wnioskiem do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zmianę na historyczną nazwę, Radio Poznań. W lutym wniosek ten pozytywnie zaopiniowała Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji.

Drugim szczeblem administracyjnym opiniującym tę zmianę była Rada Mediów Narodowych. Podczas czwartkowego posiedzenia Rada wyraziła pozytywną opinię, przy jednym głosie wstrzymującym się.

- To dobra wiadomość. Aż do 1993 roku stacja nosiła nazwę „Radio Poznań”, i to była dobra nazwa, kojarząca się z Poznaniem. „Radio Merkury” często kojarzyła się z komercyjną stacją, więc czas najwyższy wrócić do korzeni - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Filip Rdesiński, prezes Radia Merkury.

24 kwietnia Merkury zaczyna obchody 90-lecia swojego istnienia. Na początek zaplanowano uroczystą galę. Z naszych informacji wynika, że w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego narzucono szybki tryb wydania decyzji o zmianie nazwy wielkopolskiego radia, tak żeby informację o niej udało się ogłosić publicznie w trakcie tej gali. - Jeśli jednak Ministerstwo nie zdąży, nic się nie stanie. Obchody urodzinowe stacji trwają cały rok, mamy jeszcze kilka takich ważnych punktów, kiedy będzie to można ogłosić - zaznacza Filip Rdesiński.

Według badania Radio Track od lipca do grudnia ub.r. Radio Merkury zajmowało w Poznaniu dziewiątą pozycję wśród rozgłośni pod względem słuchalności, z udziałem w rynku wynoszącym 5,5 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rada Mediów Narodowych zgodziła się na zmianę nazwy Radia Merkury na Radio Poznań

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
DW
Niszczą w tym radiu wszystko co dobre. Włącznie z rozpoznawalną marką.
25 17
odpowiedź
User
radiowiec
A skąd właściwie wzięła się ta nazwa? Nikt nie wie?
18 11
odpowiedź
User
seba
wszystkie rozgłośnie regionalne mają miasto wojewódzkie w nazwie i żyją

jak byłem mały to myślałem, że siedzibę mają w Hotelu Merkury i stąd ta nazwa
20 17
odpowiedź
User
seba
Jak znam sie na tym to bloku je się nr IP zatem ciekawe jakim cudem napisałeś komentarz o usuwaniu LOL
Ktoś płaci yobie
9 9
odpowiedź
User
prawnik
Zmiana nazwy. Hmmm... No dobrze...

Tylko po co? Nazwa była wcale niezła. Nowa nazwa jest za to ... przewidywalnie standardowa.
Coś jak "Burek" dla burego psa.
19 12
odpowiedź