SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio "Nowy Świat" ma już 500 tys. zł i dwa studia. Do zespołu szuka młodych talentów

Internetowe radio "Nowy Świat", które zebrało już ponad pół miliona złotych na start, rozpoczęło zakup sprzętu i wyposażanie dwóch studiów - wynika z naszych informacji. Jednocześnie szuka osób do 30. roku życia do swojego zespołu. - Wiemy, że w czerwcu wszystko będzie dopięte na ostatni guzik - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Magdalena Jethon, redaktor naczelna rozgłośni.

Inicjatywa stworzenia radia „Nowy Świat” została ogłoszona w połowie kwietnia przez grupę skupioną wokół profilu „Ratujmy Trójkę” na Facebooku. Byli dziennikarze Programu III Polskiego Radia, którzy jeszcze do niedawna pracowali w rozgłośni postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i uruchomić własne radio. Jego redaktor naczelną będzie Magdalena Jethon, a w zespole znajdzie się m.in. Jerzy Sosnowski, Fisz, Wojciech Mann, Wojciech Waglewski, Małgorzata Maliborska, Anna Krakowska, Joanna Kołaczkowska, Piotr Bukartyk czy Kuba Badach. Spoza PR III ma się pojawić: Eliza Michalik, Grzegorz Markowski, Katarzyna Kasia, Jose Torres czy Krzysztof Łuszczewski, a swoje wsparcie mieli zadeklarować też Wojciech Malajkat czy Krystyna Kofta.

Niedawno ogłoszono, że do grona przyszłych prowadzących dołączyli: Zbigniew Zamachowski, który poprowadzi audycję o tematyce filmowej; Adriana Bąkowska - wieloletnia korespondentka Polskiego Radia w Lizbonie; Jan Emil Młynarski, który w połowie marca zrezygnował z prowadzenia „Dancing, salon, ulica” i odszedł z PR III; oraz Tomasz Ławnicki - przez 13 lat związany z Trójką (obecnie w NaTemat.pl, nadal będzie pracować w redakcji po dołączeniu do radia) oraz Tomasz Raczek, który będzie mieć własną audycję o tematyce filmowej. Nowym pomysłem jest też program "Mistrzowie grają w Nowym Świecie", w której m.in. Michał Rusinek czy Dorota Segda przygotują jednorazowo playlistę muzyczną.

Zespół ma składać się w połowie z osób, które odeszły lub w ostatnich latach zostały wyrzucone z Programu III Polskiego Radia. Magdalena Jethon w rozmowie z nami dodała, że nie wyklucza, że w szeregach rozgłośni zagoszczą też osoby, które obecnie pracują w Trójce. Z naturalnych względów na razie nie może ujawnić ich nazwisk.

Poszukiwanie młodych talentów

Radio „Nowy Świat” ogłosiło również, że nadal szuka osób, które pojawią się na antenie. Prezenterzy muzyczni mają być młodzi i nie muszą posiadać doświadczenia, pod uwagę nie będzie się brać również ewentualnie zdobytych dyplomów. Zgłoszenia można przesyłać do 25 maja na adres: mlodetalenty@nowyswiat.online. Pierwsze przesłuchania są przewidziane na początek czerwca, a pierwszy śmiałek ma zasiąść przy mikrofonie jeszcze w pierwszym tygodniu nadawania.

Jak poinformowała portal Wirtualnemedia.pl Magdalena Jethon, doświadczenie, a także wykształcenie związane z dziennikarstwem nie będzie kryterium, którym rozgłośnia będzie się kierować przy ocenie zgłoszeń. - Zależy nam na "wyłuskaniu" talentów; młodych osób z potencjałem i pomysłem na zagospodarowanie (na początku) ok. 20 minut czasu antenowego. Pomysł na cezurę wiekową wziął się z prostej obserwacji wielu branż: młodzi i uzdolnieni ludzie, z niespecjalnie bogatym CV, odpadają w przedbiegach, a ich zgłoszeń nie bierze się pod uwagę. Nasze radio nie będzie "Nowym Światem" wyłącznie z nazwy - chcemy  kształcić przyszłe pokolenia profesjonalnych radiowców, którzy za kilka-kilkanaście lat przejmą stery i zrobią to umiejętnie - podkreśla była szefowa Trójki Polskiego Radia.

Na nasze pytanie ile osób w sumie będzie liczyć zespół, odpowiada, że „wszystko jest tak naprawdę w rękach przyszłych słuchaczy”. - Skala ich wsparcia już teraz pozwoliła nam na poszerzenie zespołu o nazwiska, o których nie moglibyśmy marzyć przy osiągnięciu minimalnego założonego pułapu finansowego. W tej chwili Nowy Świat liczy sobie około 40 osób, ale wciąż prowadzimy intensywne prace nad ramówką, a co za tym idzie - nad składem redakcyjnym. I dziś mogę zapewnić: lista jest wciąż otwarta - zaznacza.

Dwa studia, trwa ich wyposażanie

Jak udało się nam dowiedzieć, radio będzie posiadać dwa studia, rozpoczął się już także proces wyposażania pomieszczeń. - Decyzja dotycząca siedziby musiała zostać podjęta bardzo szybko, by pozostała nam odpowiednia ilość czasu na dostosowanie budynku do naszych potrzeb. W tej chwili mogę zdradzić, że mamy dwa studia, które właśnie wyposażamy. Doświadczenie i wiedza osób pracujących nad stroną techniczną naszego przedsięwzięcia daje nam uzasadnione poczucie bezpieczeństwa; wiemy, że w czerwcu wszystko będzie dopięte na ostatni guzik - zapewnia portal Wirtualnemedia.pl Magdalena Jethon, redaktor naczelna stacji.

W pierwszym okresie nadawania audycje na żywo mają pojawiać się od 6.00 do 22.00, ale celem ma być całodobowy cykl pracy radia. W ramówce mają znaleźć się audycje autorskie, muzyczne, pasma magazynowe. Radio będzie miało profil słowno-muzyczny, program będzie zawierać audycje publicystyczne, kulturalne, społeczne, polityczne.

Na koncie zbiórki w serwisie Patronite.pl udało się już zebrać ponad 513 tys. złotych i kwota ta nadal rośnie. Pod względem tempa akcji crowdfundingowej – szczególnie na początku jej trwania – był to absolutny rekord w historii serwisu.

„Nowy Świat” utworzyła spółka „Ratujmy Trójkę” - prezesem zarządu jest Piotr Jedliński, a członkami Anna Krakowska i Krzysztof Łuszczewski. Wspólnikami są: Jan Chojnacki, Magdalena Jethon, Anna Krakowska, Jerzy Sosnowski, Krzysztof Łuszczewski, Patrycja Macjon, Piotr Jedliński i Wojciech Mann.

Dołącz do dyskusji: Radio "Nowy Świat" ma już 500 tys. zł i dwa studia. Do zespołu szuka młodych talentów

98 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Józek
500 tysięcy dla 40 zatrudnionych, zakup sprzętu i dwa studia. Koszty stałe zeżrą to co dostali że zbiórki w dwa tygodnie. Czy oni myślą, że mogą wyciągać od ludzi kasę w nieskończoność i co miesiąc im wpadnie pół bańki?
odpowiedź
User
Poli
Szukamy młodych i bez doświadczenia, czyli już wiadomo kto będzie pracował za zaszczyt przebywania w "towarzystwie".
odpowiedź
User
Wierzący
Życzę powodzenia i deklaruję comiesięczną wpłatę. Może z czasem uda się uzyskać częstotliwość i prowadzić równolegle w sieci i FM.
odpowiedź