SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Miesięczne wsparcie od patronów dla Radia Nowy Świat spadło poniżej 600 tys. zł

Niecałe 30 tys. patronów i mniej niż 600 tys. zł miesięcznego wsparcia - taki jest stan zbiórki Radia Nowy Świat w serwisie Patronite.pl na koniec października. - Spadki zdarzały nam się już niejednokrotnie. Naszą bronią są, nie zabiegi marketingowe, ale coraz lepszy program - mówi nam Magda Jethon, redaktor naczelna Radia Nowy Świat.

Article

Zbiórka na Patronite dla Radia Nowy Świat przyhamowała. Stacja ma ponad 29,3 tys. patronów, którzy deklarują miesięczne wpłaty na poziomie 599 tys. zł. Dwa miesiące wcześniej było lepiej. W pierwszych dniach września 29,5 tys. patronów zapewniało łącznie miesięczne finansowanie w wysokości 611 tys. zł. Z kolei na początku lipca, gdy rozgłośnia świętowała pierwsze urodziny, liczba patronów Radia Nowy Świat przekroczyła 30,3 tys. osób, a suma deklarowanych wpłat miesięcznych wynosiła 633 tys. zł.

W ciągu czterech miesięcy stacja straciła więc 1 tys. patronów, a co miesiąc otrzymuje o 34 tys. zł mniej.

Jednocześnie Radio 357, druga rozgłośnia internetowa, którą założyli byli dziennikarze Trójki, notuje wzrosty. We wtorek (26 października) stacja zorganizowała obiecywany od dawna "Koncert dla ekipy Listy Przebojów". W trakcie transmisji (na antenie i w mediach społecznościowych) Radio 357 przekroczyło na Patronite próg 700 tys. zł miesięcznych wpłat. Podskoczyła też liczba patronów do 35 tys. osób. Po paru dniach jest jeszcze lepiej, bo na liczniku jest teraz 717 tys. zł i 36 tys. wspierających. A jeszcze w lipcu stacja mogła liczyć na 670 tys. zł miesięcznych wpłat od 32 tys. patronów.

W ciągu czterech miesięcy Radio 357 zyskało więc 4 tys. patronów, a miesięczne wpłaty wzrosły o 47 tys. zł.

Najgorzej 16 kwietnia i 16 października

Pytamy Magdę Jethon, czy spadki Radia Nowy Świat mają związek z rosnącą liczbą patronów Radia 357.

- Spadki zdarzały nam się już niejednokrotnie. Naszą bronią są, nie zabiegi marketingowe, ale coraz lepszy program - mówi nam redaktor naczelna Radia Nowy Świat. - Poza tym chcę podkreślić, że regularnie między 16. a 20. dniem każdego miesiąca, kiedy w wielu przypadkach wypada czas końca subskrypcji (zaczynaliśmy zbiórkę 16 kwietnia), czyli tzw. miesięcznica, kwartalnica czy półrocznica, obserwujemy spadki, które zawsze staramy się odbudować przy pomocy ciągle udoskonalanej oferty programowej. Najtrudniejsze daty to 16 kwietnia i 16 października, stąd ostatnie spadki. Kolejna podobna data wypadnie 16 stycznia - wyjaśnia Magda Jethon.

Jednocześnie szefowa Radia Nowy Świat przypomina słowa Wojciecha Manna, który pierwszego dnia witając się ze słuchaczami, powiedział: "To nie jest nowa Trójka, to nie jest stara Trójka, to jest Radio Nowy Świat". - Takie było nasze założenie i tego się trzymamy. A to znaczy, że ciągle wymyślamy nowe rzeczy, nowe formy, że nie odcinamy kuponów od Trójki, a to założenie jest bardzo ambitne, czyli bardzo trudne. Jesteśmy na tym polu pionierami. Robimy radio, jakiego nikt do tej pory nie robił - dodaje Magda Jethon.

Znikają audycje

W ostatnim czasie z Radia Nowy Świat odeszło dwoje prowadzących: Katarzyna Zacharska, która prowadziła audycję "Jej historie" oraz Karol Berger, gospodarz niedzielnej "Berganocki".

- Od redaktor naczelnej usłyszałam, że słuchacze wolą audycje muzyczne, bo przy tych mówionych spada słuchalność. A jak spada słuchalność, to spadają wpłaty od patronów - mówiła Zacharska po odejściu ze stacji. Z kolei Karol Berger przyznał w rozmowie z nami, że latem zdjęto z anteny prowadzoną przez niego audycję "Za chwilę weekend" (w jej miejsce pojawił się "Muzyczny gabinet terapeutyczny" prowadzony przez wokalistkę jazzową Monikę Borzym), a po wakacyjnej przerwie dowiedział się, że jego "Berganocka" została skrócona o połowę (wcześniej audycja trwała dwie godziny). - Byłem zaskoczony, ale nie mam o to żalu. Pomyślałem, że to znak, by iść gdzieś dalej - powiedział nam Karol Berger.

Radio Nowy Świat zaskoczy

Zapytaliśmy, czy mniejsze sumy od patronów nie wpływają na decyzje o zmianach w ramówce. - Szczęśliwie kwota, jaką obecnie otrzymujemy poprzez Patronite oraz bezpośrednio na nasze konto, nie zagraża funkcjonowaniu radia - zapewnia Magda Jethon. Redaktor naczelna dodaje, że stacja szykuje nowości. - Nie mogę o nich teraz mówić, bo nie chcę zepsuć efektu niespodzianki i zaskoczenia. Mogę zapewnić, że na naszej antenie pojawią się akcje czy audycje, jakich nie było nigdy na żadnej antenie radiowej - mówi enigmatycznie Magda Jethon.

Na razie jedną z ostatnich nowości antenowych Radia Nowy Świat jest program "Dziękuję za wypowiedź" prowadzony przez Adama Nowaka, lidera zespołu Raz Dwa Trzy. Audycja nadawana jest w każdy poniedziałek w godz. 14-16. W jesiennej ramówce pojawiły się także programy: Katarzyny Oklińskiej "Mięta do popkultury" (w soboty w godz. 18-19) oraz Agnieszki Lipki-Barnett "Café de Paris" (w poniedziałki w godz. 10-11).

Uzbierali 12,6 mln zł

Radio Nowy Świat nadaje od lipca 2020 r. Ekipę tworzy prawie stuosobowy zespół. Każdego tygodnia na antenie pojawiają się 74 audycje: przede wszystkim autorskie programy muzyczne, ale też publicystyka.

Pod koniec października br. Radio Nowy Świat uzbierało 12,6 mln zł od słuchaczy w serwisie Patronite.pl.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Miesięczne wsparcie od patronów dla Radia Nowy Świat spadło poniżej 600 tys. zł

72 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Fan serialu "Komisarz Mama"
Jethon do dymisji!
odpowiedź
User
Adrian
Zdążyli ustawić się finansowo do czasu zmiany władzy, a przecież o to chodziło. Po co im treści i ich odbiorcy?
odpowiedź
User
Jury
Ludzie wybierają lepszy produkt. Za ten, który źle im się kojarzy, nie chcą płacić. Oczywiście cały proces ma pewną bezwładność, dlatego nawet za rok powinni mieć jeszcze połowę obecnej kwoty.
odpowiedź