SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Radio Nowy Świat ma coraz mniej patronów i miesięcznych wpłat. "To druzgocące dane"

Radio Nowy Świat od kilku miesięcy traci patronów. Miesięczne wsparcie spadło od stycznia o ponad 50 tys. zł. - Jeśli trend spadkowy utrzyma się w kolejnych tygodniach, to rozgłośnia musi uczciwie powiedzieć słuchaczom: robimy radio najlepiej, jak potrafimy, ale to od was zależy jego istnienie - ocenia medioznawca prof. Wiesław Godzic.

Fot. Radio Nowy Świat / YT Article

30,4 tys. - tylu patronów ma obecnie Radio Nowy Świat na platformie Patronite z internetowymi zbiórkami na różne projekty, nie tylko medialne. Stacja gra jedynie w internecie. Nie potrzebuje więc koncesji na nadawanie. Od początku jego twórcy, dawni dziennikarze Programu Trzeciego Polskiego Radia i osoby związane z inicjatywą "Ratujmy Trójkę", zapowiadali, że chcą się utrzymywać z datków przekazywanych przez słuchaczy. Ci - przez Patronite - są gotowi przelewać miesięcznie w sumie 632,5 tys. zł. Dzięki ich wpłatom stacja nie gra reklam, a pieniądze przeznacza m.in. na pensje dla pracowników i utrzymanie radia.

Ale patronów ubywa. Na początku stycznia było ich 31,4 tys., w sobotę rano było ich 30,4 tys., a jej miesięczne finansowanie jest niższe o ponad 50 tys. zł (z 687 tys. do 632,5 tys. zł).

Wyższa była również suma comiesięcznych wpłat (687 tys. zł). Od początku roku, gdy wystartowało Radio 357, druga internetowa stacja założona przez byłych dziennikarzy Trójki, Radio Nowy Świat traci patronów i dostaje coraz mniej pieniędzy.

- To hiobowe wieści i druzgocące dane, bo jednak strata tysiąca patronów to poważna sprawa - uważa prof. Wiesław Godzic, medioznawca z Uniwersytetu SWPS. I słuchacz Radia Nowy Świat. - Gdyby mi pan nie podał tych danych, sądziłbym, że stacja jest jeszcze w okresie euforii. Myślałem, że radio pnie się nadal, bo to dobra, ciekawa rozgłośnia, w której pojawiły się także nowe, wcześniej nieznane głosy. Źle by było, gdyby Radio Nowy Świat zaczęło się teraz wycofywać aż do zupełnego upadku. Ja w to nie wierzę, bo potrzebna jest nam stacja inteligencka, wielkomiejska, ale być może polski słuchacz oczekuje czegoś innego.

Wzrosty i spadki liczby patronów

Medioznawca zastanawia się, czy spadek liczby patronów ma związek z silną konkurencją. Za taką wielu ekspertów zajmujących się opisywaniem polskich mediów uważa Radio 357. Stacja ruszyła na początku stycznia. Wówczas liczba patronów Radia Nowy Świat była rekordowa. Ale już suma comiesięcznych wpłat nie. Gdy w lipcu 2020 r. startowało Radio Nowy Świat, miało ono 25 tys. patronów, a deklarowana kwota wsparcia wynosiła ponad 650 tys. zł. Na początku września wyniki zbiórki poszły w górę: 31,2 tys. patronów i ponad 741 tys. zł miesięcznych wpłat. Pod koniec października, gdy było jasne, że wystartuje drugie radio internetowe prowadzone przez byłych dziennikarzy Trójki, Nowy Świat miał 30,9 tys. patronów i 709 tys. zł miesięcznie.

Pytamy o te spadki Magdę Jethon, redaktor naczelną Radia Nowy Świat. - Od powstania radia, poza okresem początkowym, liczba patronów oraz wysokość wpłat jest zmienna, raz spada, raz rośnie. To żywy organizm, który reaguje na zmiany nie tylko w radiu, ale też na rynku. Każdego dnia kończą się jakieś subskrypcje, ale też zaczynają inne - wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl.

Sięgają po analogowych słuchaczy Trójki

O spadającej liczbie patronów Radia Nowy Świat rozmawiamy też z Maciejem Myśliwcem, medioznawcą z AGH. Ekspert cały czas w rozmowie z nami odnosi się do radia 357.

- Nie da się utrzymać na rynku dwóch podobnych bytów. Od początku obie stacje zjadają się wzajemnie. I obawiam się, że jedna z nich zakończy swoją działalność, bo na dłuższą metę nie da się tworzyć podobnie działających, mówiących i grających stacji - przewiduje Myśliwiec. Medioznawca zwraca uwagę, że Radio Nowy Świat jest słabiej przygotowane do funkcjonowania w sieci. - Gdy patrzę na zaangażowanie użytkowników w social mediach, to widzę, że znacznie bardziej aktywne jest radio 357 niż Radio Nowy Świat. Obie chciały przygarnąć do siebie młodsze audytorium, a jednocześnie obie sięgały po dawnych, bardziej analogowych, słuchaczy Trójki - mówi medioznawca z AGH. - Warto teraz uważnie obserwować, czy spadki dotyczą tylko Radia Nowy Świat czy także radia 357. Niemniej jednak, jeśli stacja straciła prawie tysiąc patronów, to nie jest kwestia wahania, tylko pewnego trendu. W najbliższych tygodniach okaże się, czy patroni Radia Nowy Świat przerzucili się ze wsparciem finansowym do radia 357, czy może eksperyment z przejściem obu ekip Trójki w cyfrową rzeczywistość nie powiódł się - ocenia Maciej Myśliwiec.

Polacy nie chcą płacić

Magda Jethon mówi nam, że wśród słuchaczy obu stacji są ludzie, którzy patronują i Radiu Nowy Świat, i radiu 357. - Nie widzimy w tym niczego złego - komentuje. Z jej obserwacji wynika, że są dni, kiedy przybywa i ubywa patronów.

- Między 16. a 20. dniem każdego miesiąca rejestrujemy wzmożony ruch na Patronite. Wynika to z tego, że 16 kwietnia 2020 r. rozpoczęliśmy zbiórkę. Wtedy nasi patroni deklarowali wpłaty albo na kwartał, albo na rok, albo na dowolną liczbę miesięcy - mówi redaktor naczelna Radia Nowy Świat. - Wzmożony jest też ruch między 10. a 15., bo właśnie 10 lipca 2020 r. rozpoczęliśmy nadawanie programu. I wtedy przyłączyli się do nas nowi patroni, deklarując wpłaty na określony czas.

A może Radio Nowy Świat wcale nie traci słuchaczy, tylko ci nie chcą finansować stacji? - Polacy nie lubią płacić - przyznaje prof. Godzic. - Ale odbiorcy tej stacji na pewno zdają sobie sprawę, że muszą wspierać swoje radio. Przecież ani państwo ani samorząd nie dołoży. Co to za miłość do radia, jeśli ono błaga o wpłaty, bo inaczej tego nie można nazwać, a słuchacze to ignorują? Bez pieniędzy będzie klapa i słuchacze nie będą mieć ukochanego radia.

Radio odcina kupony?

Obaj medioznawcy podkreślają, że najlepiej by było, gdyby radio 357 i Radio Nowy Świat połączyły się. - Wówczas powstałoby silne publiczno-obywatelskie radio, na jakie zasługują byli słuchacze radiowej Trójki. Ale wiem, że do tego nie dojdzie, bo oba zespoły nie są w stanie się ze sobą dogadać. To taka polska przywara - mówi ze smutkiem prof. Godzic. - A może w Radiu Nowy Świat już wszystkie naboje zostały wystrzelone i tylko odcina się kupony?

Prof. Godzic przekonuje, że najbliższe miesiące pokażą, czy Radio Nowy Świat czymś zaskoczy. - Podoba mi się formuła tej rozgłośni, ale jestem zwolennikiem radykalnych działań. Jeśli trend spadkowy utrzyma się w kolejnych tygodniach, to rozgłośnia musi uczciwie powiedzieć słuchaczom: robimy radio najlepiej, jak potrafimy, ale to od was zależy jego istnienie. To przecież jasne, że jeśli dziennikarze nie dostaną pensji, to nie będą do tego interesu dokładać.

Maciej Myśliwiec uważa, że oferta programowa Radia Nowy Świat jest przyzwoita. - Być może stacja zbyt wolno uczy się bycia radiem internetowym. A tu nie ma sensu przenosić mechanizmów działania znanych z Trójki. Oczywiście jest tam wyjątkowy styl prowadzenia audycji, dziennikarze tworzą specyficzny klimat radia, ale może powinni pomyśleć, jak dotrzeć do młodszych słuchaczy, by odzyskać patronów. Pytanie, czy nie jest za późno na takie działania. Patroni chcą finansować projekty, gdy czują, że ich pieniądze idą na coś, co jest dla nich atrakcyjne. Gdy poczują, że to nie dla nich, wsparcie automatycznie znika - mówi Myśliwiec.

Stawiają na nowe pomysły

Radio Nowy Świat zaczęło nadawanie 10 lipca 2020 r. Niedługo świętuje rocznicę powstania. Magda Jethon zapowiada świętowanie urodzin stacji razem z patronami. I zastrzega: - Nie traktujemy tych obchodów jako środek do celu. Mam nadzieję, że zachęcamy naszych słuchaczy do patronowania Radiu Nowy Świat poziomem naszej anteny. Bardziej skupiamy się na tworzeniu codziennie najlepszych z możliwych audycji niż na jednorazowych akcjach.

Stacja dalej chce stawiać na nowe pomysły, a nie kopiowanie cudzych. Zgodnie z zapowiedzią sprzed roku. Pierwsze słowa na antenie wygłosił wówczas Wojciech Mann.

Przywitał wtedy słuchaczy tak: - To nie jest stara Trójka, to nie jest nowa Trójka, to jest Radio Nowy Świat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Radio Nowy Świat ma coraz mniej patronów i miesięcznych wpłat. "To druzgocące dane"

124 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zenek
A nie mówiłem !?!?!
82 91
odpowiedź
User
Józek
Tak samo będzie z 357. Te kanały internetowe nie mają nic do zaoferowania. Bez archiwum Polskiego Radia, wspierające Komorowskiego czy teraz Trzaskowskiego na dzień dobry pozbawiły się możliwości przetrwania poza okres słomianego zapału liberalnego elektoratu, dla którego Trójka czasów Czekoladowego Orła była wymarzonym radiem gdzie o praworządności było nawet w prognozie pogody. Nikt nie będzie płacił Fajnoredaktorom gdy oni kasę patronów wybierają sobie do kieszeni jako - "udziały".
odpowiedź
User
Pawel
Zebry raz się udają raz nie i wtedy liczące na nie internetowe stacje upadają.
73 99
odpowiedź