SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio podłączone do internetu posiada tylko 5,1 proc. Polaków

85,8 proc. z nas ma odbiorniki radiowe, najczęściej - są to radia samochodowe. Choć w internecie mnożą się coraz nowsze stacje, słuchać ich przez radio z dostępem do sieci to w Polsce wciąż rzadkość. Takie wnioski płyną z badania założycielskiego Krajowego Instytutu Mediów.

KIM zbadał, jak jest z dostępnością odbiorników radiowych wśród mieszkańców Polski, liczących sobie więcej niż cztery lata. Okazuje się, że wskaźnik dostępu do takiego odbiornika (radio przenośne, wbudowane, samochodowe) w gospodarstwie domowym wynosi 85,8 proc.(to dane za okres styczeń-czerwiec br.). Najczęściej możemy pochwalić się radiem samochodowym – takie posiada 72,1 proc. badanych.

Radio samochodowe częściej posiadają mężczyźni - 75,4 proc. Co ciekawe: odsetek osób posiadających radio w aucie spada wraz z wiekiem, dla osób 65+ wynosi 44,3 proc. Relatywnie dużo seniorów ma natomiast odbiornik przenośny – 55,7 proc. Ogółem radio przenośne jest dostępne dla 40,6 proc. osób. Znacznie rzadziej wskazywane są wieża hi-fi z radiem - 21,1 proc. oraz radiobudzik - 10,3 proc.

Radio z łącznością internetową - śladowe ilości

Krajowy Instytut Mediów zbadał, że wyposażenie w odbiorniki przenośne jest wyższe wśród osób zamieszkujących tereny wiejskie – 47,7 proc. W miastach odsetek ten wynosi 35,8 proc. W grupie wiekowej 16-49 odsetek osób posiadających dostęp do radia przenośnego jest wyraźnie niższy niż wśród ogółu populacji i wynosi 33,7 proc.

Z kolei radio podłączone do internetu posiada zaledwie 5,1 proc. osób. Częściej zjawisko to dotyczy młodszych grup wiekowych: odsetek ten wzrasta do 6,5 proc. w grupie osób wieku 16-49, podczas gdy w grupie osób 65+ wynosi jedynie 2,2 proc.

Z badań wynika także, iż w ciągu ostatnich 12 miesięcy radia słuchało 85,7 proc. mieszkańców Polski w wieku 4+. Częściej robiły to osoby z wyższym wykształceniem – 92,4 proc. i osoby pracujące – 91,9 proc. Poziom słuchalności radia na wsi i w mieście jest bardzo podobny – 86,1 proc. wobec 85,4 proc. Relatywnie więcej radiosłuchaczy mają miasta powyżej 200 tys. mieszkańców – 89,2 proc.

Słuchanie radia - zależne od trybu życia

- W grupie 30-49 lat odsetek słuchających radia wynosi ponad 90 proc, co w dużej mierze ma związek ze stylem życia, a w szczególności z czasem spędzanym w samochodzie. Młodsi słuchają radia rzadziej, ale ponad połowa osób w wieku 16-29 lat korzysta z muzycznych platform streamingowych. To związane jest oczywiście z powszechnością wykorzystania internetu oraz smartfona, ale także z potrzebą samodzielnego wyboru tego, co i kiedy jest słuchane – komentuje Maja Kurzelewska, dyrektor departamentu ds. Badań KIM.

We wrześniu KIM opublikował wyniki badania założycielskiego za okres od stycznia do czerwca 2022 r., obejmujące gospodarstwa domowe i osoby indywidualne w wieku 4+. Badanie zostało zrealizowane na ogólnopolskiej, losowej próbie 8 474 gospodarstw domowych oraz 19 611 osób w wieku 4+.

Badanie założycielskie jest badaniem populacyjnym, opisującym konsumpcję mediów elektronicznych w Polsce.

Dołącz do dyskusji: Radio podłączone do internetu posiada tylko 5,1 proc. Polaków

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
DrVictór
Tu jest jakiś "gender gap", bo w badaniu nie ukazano wyników kobiet słuchających radia naziemnego / internetowego.
odpowiedź
User
Ender
Tylko po co mi radio internetowe skoro telefon można podłączyć do głośników.
odpowiedź
User
Adam
Słuchanie przez internet jest niewygodne.
Najlepiej włączyć ukf i jest spokój.
odpowiedź