SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziennikarz mówiący o „tęczowej zarazie” z pełnym poparciem władz Radia Poznań

Kierownictwo Radia Poznań nie podejmie żadnych działań dyscyplinarnych względem Romana Wawrzyniaka, po tym dziennikarza skrytykowała część członków rady programowej rozgłośni za wypowiedzi atakujące LGBT. Wawrzyniaka broni prezes i dwóch członków rady programowej Radia Poznań.

Roman Wawrzyniak, fot. TVP3 PoznańArticle

Kilka dni temu poinformowaliśmy, że czworo członków ustępującej rady programowej Radia Poznań napisało do szefa KRRiT w sprawie Romana Wawrzyniaka, prowadzącego w stacji publicystyczną część „Wielkopolskiego popołudnia”. Z obliczeń autorów skargi wynikało, że dziennikarz w ciągu 72 dni, 2020 roku, aż 36 razy rozmawiał na antenie w sposób, który „był wymierzony w społeczność LGBT”.

- Z niepokojem obserwujemy, jak z obiektywnego i rzetelnego radia Wielkopolan w oczach słuchaczy radio staje się narzędziem propagandowo-ideologicznym, służącym interesom jednej grupy politycznej i jednego światopoglądu - można przeczytać w piśmie.

- Audycja „Wielkopolskie popołudnie” w części publicystycznej prowadzonej przez Romana Wawrzyniaka bardzo często staje się polem walki ideologicznej, mającej niewiele wspólnego z „pulsem życia Wielkopolski” i problemami, którymi żyją mieszkańcy regionu.  Pod pismem podpisali się Anna Dolska, Małgorzata Dudzic-Biskupska, Rafał Dobek i Grzegorz Ganowicz.

Prezes Polskiego Radia: rada programowa podzielona w ocenach Wawrzyniaka

W odpowiedzi dwójka innych członków rady programowej - przewodniczący Piotr Lisiewicz i sekretarz Andrzej Manikowski - w oświadczeniu przekazanym TVP3 Poznań podkreślają, że „nazwanie dziennikarza o niekwestionowanym dorobku propagandystą jest dowodem braku obiektywizmu i właśnie uprawiania propagandy przez członków rady, z których trójka działa w partiach politycznych wyrażających poparcie dla protestów”.

Głos zabrał też prezes Radia Poznań Maciej Mazurek. - Ocena czterech członków rady programowej podzieliła ją. Myślę, że to bardzo istotne. Musimy też pamiętać, że w skład rady wchodzi 15 członków, zatem nawet nie jedna trzecia członków nie widziała nic nagannego w sposobie prowadzenia programu - przekazał TVP3.

Ponadto w oświadczeniu poinformowano, że "kierownictwo Radia Poznań nie zamierza podjąć żadnych kroków w związku z krytyką ze strony członków rady", a Roman Wawrzyniak dalej będzie prowadził dotychczasowe audycje. Oświadczenie pojawiło się w serwisie internetowym TVP3 Poznań, w tekście zatytułowanym „Krytykowany dziennikarz Radia Poznań z pełnym poparciem kierownictwa”. Nie zostało natomiast zamieszczone na portalu ani na profilach społecznościowych Radia Poznań

Wawrzyniaka skrytykowały REM i OMZRiK

Na początku sierpnia ub. roku skargę do KRRiT w sprawie wypowiedzi Wawrzyniaka o „tęczowej zarazie” zgłosili członkowie Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. W odpowiedzi Krajowa Rada poinformowała jednak, że po przeprowadzonym postępowaniu wyjaśniającym, szefostwo radia nie znajduje niczego nagannego w tej wypowiedzi. - Nadawca stwierdził m.in., że obowiązkiem Radia Poznań jako redakcji prasowej oraz jako nadawcy publicznego jest „informowanie o sprawach istotnych społecznie, a także przedstawianie stanowisk różnych środowisk, które to stanowiska są często ze sobą sprzeczne”- napisano w odpowiedzi na skargę.

W styczniu br. Rada Etyki Mediów uznała, że dziennikarz, mówiąc na antenie o „tęczowej zarazie”, naruszył zasady szacunku i tolerancji, zapisane w Karcie Etyki Mediów.

Roman Wawrzyniak przez kilka lat pracował w poznańskim ośrodku TVP. Był tam szefem informacyjnego „Teleskopu” (2016 - 2019 r). Pełnił też tam funkcję kierownika wydziału audycji informacyjnych i publicystycznych w wielkopolskim oddziale telewizji. Od 2016 roku zasiadał też w komisji etyki Telewizji Polskiej. W 2018 roku został powołany przez zarząd telewizji publicznej na kolejną, dwuletnią kadencję.

Według badania Radio Track średni dobowy udział Radia Poznań w rynku słuchalności w Poznaniu w drugiej połowie 2020 roku wyniósł 3,9 proc., po wzroście o 1,2 proc. w stosunku do II półrocza 2019 roku i I półrocza ub.r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dziennikarz mówiący o „tęczowej zarazie” z pełnym poparciem władz Radia Poznań

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Parasol
Przepraszam, skad to oburzenie, to juz nie mozna krytykowac "kolorowych"? Czy "teczowi" sa nietykalni? Ta metoda nie bedzie mozna powiedziec niczego bo obecnie ilosc przewrazliwionych na swoim punkcie osob jest ogromna - kazdy sie czyms oburza.
odpowiedź
User
Jw
Szacunek, powściągliwość, kultura wypowiedzi - to były kiedyś atrybuty Polskiego Radia. Dzisiaj niewiele z tego zostało. Najgorsze, że niewielu już to razi.
odpowiedź
User
Marek
Fundamentalistyczna religijnie zaraza coraz mocniej toczy ten kraj.
odpowiedź