SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio Szczecin przeprasza Magdalenę Filiks. KRRiT nie ukarze stacji

Robert Murawski, likwidator w Radiu Szczecin, przeprosił posłankę Koalicji Obywatelskiej Magdalenę Filiks za podanie pod koniec 2022 roku informacji pozwalających zidentyfikować jej dzieci jako ofiary pedofila. - Przeprosiny te składamy niezależnie od dalszych ustaleń dotyczących tego czy i ewentualnie w jakim zakresie osoby pracujące w Radiu Szczecin w jakikolwiek sposób mogły przyczynić się do tego dramatycznego w skutkach zdarzenia - podkreślił. 

W poniedziałek po południu na stronie internetowej Radia Szczecin pojawił się komunikat: “Radio Szczecin przeprasza poseł Magdalenę Filiks i jej rodzinę”. Podpisał go likwidator szczecińskiej rozgłośni, Robert Murawski. 

- W świetle ostatnich doniesień medialnych dotyczących potencjalnego wpływu Radia Szczecin na tragedię, która dotknęła Panią Posłankę Magdalenę Filiks i jej rodzinę, pomimo informacji przekazanej medialnie przez rzeczniczkę KRRiT, co do podjęcia decyzji o nieukaraniu Radia Szczecin za audycje i publikacje z grudnia 2022 roku, przepraszamy Panią Posłankę Magdalenę Filiks i jej rodzinę, wyrażając jednocześnie głębokie ubolewanie nad nieszczęściem jakie ich spotkało - czytamy w komunikacie. 

- Przeprosiny te składamy niezależnie od dalszych ustaleń dotyczących tego czy i ewentualnie w jakim zakresie osoby pracujące w Radiu Szczecin w jakikolwiek sposób mogły przyczynić się do tego dramatycznego w skutkach zdarzenia. Pozostawić to bowiem należy wyspecjalizowanym i powołanym do tego organom. Mamy jednak świadomość, że żadne działania podejmowane w chwili obecnej nie umniejszą tragizmu tej historii, ani też nie przywrócą życia tak młodemu i niewinnemu człowiekowi - podkreślił Robert Murawski. 

Jak zapewnił likwidator, rozgłośnia kończy “z dostrzeganą przez słuchaczy w ostatnich latach jednostronną narracją, stojącą w jaskrawej opozycji do zasad obiektywizmu dziennikarskiego i zachowania pluralizmu politycznego na antenie”. - Odbudowanie dobrego wizerunku nie będzie proste, lecz dołożymy wszelkich starań aby publikowane przez Radio Szczecin treści, w sposób możliwie najlepszy, realizowały misję publiczną powierzoną radiofonii, stosując przy tym najwyższe standardy dziennikarskie, etyczne i moralne - podkreślił Robert Murawski. 

Radio Szczecin i tragiczna śmierć syna posłanki

Pod koniec grudnia 2022 roku Tomasz Duklanowski, wówczas redaktor naczelny Radia Szczecin, opisał sprawę byłego współpracownika polityków PO ze Szczecina, który został skazany m.in. za czyny pedofilskie wobec dwójki nastolatków. W tekście na portalu internetowym rozgłośni podano, że matką jest posłanka KO z tego regionu. Zaraz po publikacji artykułu powtórzył to w programie Michała Rachonia na antenie TVP Info. 

Internauci szybko zidentyfikowali, o kogo chodzi, ponieważ tylko jedna posłanka KO z tego regionu, ma dzieci w tym wieku. 17 lutego ub.r. 15-letni syn posłanki PO Magdaleny Filiks popełnił samobójstwo. Okoliczności tej sprawy wyjaśnia Prokuratura Okręgowa w Szczecinie.

Pod koniec czerwca ubiegłego roku przewodniczący KRRiT, Maciej Świrski, poinformował że nie zdecyduje o nałożeniu kary na Radio Szczecin przed ukończeniem prokuratorskiego śledztwa. Skargę na działania radia wysłał do KRRiT w styczniu ubiegłego roku Krzysztof Luft.  Zarzucał w niej, że media publiczne - jego zdaniem - nie kierowały się odpowiedzialnością za słowa, gdy informowały o skandalu pedofilskim, podając przy tym informacje, które pozwoliły łatwo zidentyfikować ofiary. 

Czytaj także: Nerwowo w Radiu Rzeszów. Dziennikarze zbuntowali się, bo wróciły stare porządki

W piątek rzeczniczka prasowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Teresa Brykczyńska potwierdziła, że KRRiT nie nałoży w tej sprawie kary na Radio Szczecin ani TVP Info. - W toku postępowania ustalono, że upublicznienie problemu pedofilii wśród osób wykonujących ważne zadania administracji państwowej zmierzało do realizacji ochrony społecznie uzasadnionego interesu, jakim niewątpliwie jest wykrywanie przestępstw tego rodzaju, ich nagłaśnianie i napiętnowanie, tym bardziej jeśli zaistniały nieprawidłowości takie, jak przemilczanie tego tematu - uzasadniła w komunikacie.

Zapewniła, że treści dotyczące ofiar pedofila wyemitowane pod koniec grudnia 2022 roku przez obie stacje poddano „wnikliwej analizie i szczegółowej ocenie pod kątem zgodności działania nadawców z przepisami prawa medialnego z uwzględnieniem norm Konstytucji RP oraz Konwencji Rady Europy o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności”.

Dołącz do dyskusji: Radio Szczecin przeprasza Magdalenę Filiks. KRRiT nie ukarze stacji

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bujda na resorach
Przecież tą informację przekazał ktoś z PO...
odpowiedź
User
Pawel
MF niech przeprosi za obrazanie i wulgaryzmy pod adresem prawicy.
odpowiedź
User
***** ***
Przecież tą informację przekazał ktoś z PO...

Łajdak Duklanowski jest z PO? I dlatego zwiał do Afryki jak dojna zmiana przegrała wybory? A tu jescze taki kwiatek:

Do szczecińskiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Tomasza Duklanowskiego, byłego redaktora naczelnego Radia Szczecin. Duklanowski miał przywłaszczyć sobie sprzęt warty blisko 18 tys. zł. Grozi mu "cały szereg zarzutów" - informuje pełnomocnik Polskiego Radia Szczecin.
odpowiedź