SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio Wnet złożyło wniosek do KRRiT o koncesję w Warszawie i Krakowie. Skowroński: to będzie stacja autorska

W piątek, 10 sierpnia br. minął termin składania wniosków na częstotliwości w Warszawie (87,8 MHz) i Krakowie (95,2 MHz). W konkursie koncesyjnym weźmie udział m.in. Radio Wnet - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. - To nie będzie jeszcze jedno radio, podobne do tych, które znamy. Wprawdzie będzie to radio komercyjne - będzie miało reklamy, ale będzie radiem autorskim - zapowiada w rozmowie z nami Krzysztof Skowroński, redaktor naczelny Radia Wnet.

Krzysztof Skowroński, prezes SDP i Radia WnetArticle

W czerwcu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła konkurs na pasmo 87,8 MHz w Warszawie i 95,2 MHz w Krakowie. W piątek mija termin składania wniosków o przyznanie koncesji.

Już w czerwcu w rozmowie z nami Krzysztof Skowroński, założyciel i szef Radia Wnet, zapowiadał, że rozgłośnia jest zainteresowana wzięciem udziału w postępowaniu koncesyjnym. - Potwierdzam, do konkursu koncesyjnego szykujemy się właściwie od kilku miesięcy. Nadajemy od 9 lat, mamy pomysł i chcemy zbudować bardzo przyzwoite, dobre radio - stwierdził.

Radio Wnet w oparciu o zgodę na emisję okolicznościową nadawało już na częstotliwości 87,8 MHz w okresie od 16 października ubiegłego roku do 13 stycznia br. Po tym czasie stacja zgłosiła się z wnioskiem o zgodę na przeprowadzanie testów do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zgody na dalsze testy nie wyraził jednak przewodniczący KRRiT, Witold Kołodziejski (prezes UKE wydaje zgodę w porozumieniu z przewodniczącym KRRiT). Gdyby szef KRRiT zgodził się na dalsze testy - trwałyby do 3 czerwca br.

Skowroński: to będzie radio autorskie

Szef Radia Wnet w rozmowie z nami powiedział, że rozgłośnia, którą ma zamiar stworzyć będzie zawierała audycje publicystyczne, historyczne, muzyczne. - Będzie to radio autorskie, pełne niespodzianek, bardzo nowoczesne. Mam nadzieję, że zyska uznanie słuchaczy – stwierdził.

Dodał, że Radio Wnet to 117 godzin audycji w tygodniu, a każda godzina to „teatr rozmaitości". - Skoro są autorskie audycje, to oznacza, że każda z nich ma swoją specyfikę. Trudno o tym opowiedzieć jednym zdaniem. Mam za sobą 27 lat doświadczenia radiowego i w pełni z tego korzystam. Chcę stworzyć radio, którego będzie się przyjemnie słuchać - tak, by ktoś słuchając go - miał z tego radość i satysfakcję - stwierdził Krzysztof Skowroński w rozmowie z nami.

Wymogi stawiane przez KRRiT

W konkursie nadawcy mogli składać wnioski o udzielenie jednej koncesji na okres 10 lat, na rozpowszechnianie kanału radiowego o charakterze uniwersalnym. Chodzi o stację zawierającą różne gatunki i formy radiowe oraz różnorodną problematykę.

W stacji mają być audycje informacyjne, publicystyczne o tematyce społeczno-politycznej oraz wspólnotowo-twórcze, uwzględniające polską tradycję, historię i kulturę. Kanał ma być rozpowszechniany codziennie przez 24 godziny na dobę. Audycje słowne i inne przekazy mają stanowić nie mniej niż 30 proc. tygodniowego czasu nadawania w godzinach 6-23.

Krzysztof Skowroński na pytanie o wymogi stawiane przez Krajową Radę przedstawił wizję własnej rozgłośni. Dodał, że nie ma zamiaru stworzyć radia „podobnego do tych, które znamy”.

- Wprawdzie będzie to radio komercyjne - będzie miało reklamy, ale będzie radiem autorskim. Muzyka będzie różnorodna, z niewielkim udziałem lub bez udziału komputera. Będzie słowo i muzyka, która towarzyszy słowom i będzie ją wybierał autor programu. Od muzyki klasycznej po ludową, ale też rockowa, country. To będzie najlepsze radio, jakie potrafię stworzyć - najlepsze z możliwych, oczywiście z mojego punktu widzenia - zapewnia.

Częstotliwości zwolnione po Radiu Bajka

Wcześniej z częstotliwości 87,8 MHz korzystało Radio Bajka, któremu cofnięto zezwolenie na nadawanie. Fundacja Bajka otrzymała koncesję na nadawanie programu adresowanego do dzieci (głównie w wieku od 2 do 7 lat) w grudniu 2010 roku. Niemal od razu decyzję tę zaskarżył jeden z wnioskodawców i sprawa trafiła do sądu. W 2015 roku stacja faktycznie zniknęła z eteru, a w grudniu ub.r. cofnięto jej koncesję.

W Krakowie na 95,2 MHz również nadawało Radio Bajka, które koncesję uzyskało w lipcu 2011 roku. W konkursie o częstotliwości Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci pokonała wtedy m.in. spółki Grupy Radiowej Agory, Hobby.net z Legionowa, Polish Sports Network z Lublina, Radio Top z Kielc, nadawcę programu Radio FaMa oraz spółkę Multimedia i Zet Premium.

Radio Wnet nadaje w internecie od 2009 roku

Radio Wnet powstało w 2009 roku jako pierwsze polskie radio internetowe. Stacja powstała z inicjatywy Krzysztofa Skowrońskiego oraz Grzegorza Wasowskiego, który jest również twórcą jej nazwy. Poranki Radia Wnet prowadzi Krzysztof Skowroński, w sezonie wakacyjnym stacja nadaje poranne audycje z różnych miejsc w Polsce. Rozgłośni można słuchać na stronie wnet.fm.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Radio Wnet złożyło wniosek do KRRiT o koncesję w Warszawie i Krakowie. Skowroński: to będzie stacja autorska

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nie
Super, brakuje w eterze kolejnej pisowskiej tuby... Może by tak znaleźć nadawcę, który chciałby uruchomić coś na kształt Radia Bajka, po którym odziedziczy te częstotliwości?
odpowiedź
User
Lipa
To w sumie będzie takie "bajkowe radio" - bajdurzenie "pisowszczyzną"... Szczególnie przed wyborami. Postać Pinokia zapewne również odegra w tym przedsięwzięciu ważną rolę.
Warto również odnotować: "nadajemy od 9 lat, chcemy zbudować dobre radio" oraz "chcę stworzyć radio, którego będzie się przyjemnie słuchać".
Nadają od 9 lat, ale radia jeszcze nie stworzyli? Czy radio ani dobre, ani "przyjemne" w odbiorze? Marnie to wygląda... (czytaj: z zupełnie nikomu nieznanych względów, "bez żadnego trybu", konferansjerki, ani również wstawiennictwa i zdjęcia z panią poseł, słynącej z jedzenia m.in. na sejmowej sali, jak i wielu innych całkowitych przypadków, jest prawdopodobnie duża szansa, że...).
odpowiedź
User
Swordfish
Mamy Polskie Radio Dzieciom w DAB+, więc jest stacja, która może zastąpić Radio Bajka. Radio Wnet założone przez ex-męża Moniki Olejnik jest tubą pisowską? Od kiedy? Olejnik na pewno nigdy nie wyszłaby za mąż za PiSiora.
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
"To będzie najlepsze radio, jakie potrafię stworzyć ..." Pełna zgoda. Widać po tym gniocie nadawanym w internecie, że to szczyt możliwości. A autorskie = autorem będzie biuro polityczne na Nowogrodzkiej. Każdy w stolicy i Krakowie marzy by słuchać przekazów dnia z Żoliborza.
Oni naprawdę już odlecieli do alternatywnej rzeczywistości.
odpowiedź
User
zed
Trzeba się pospieszyć, póki Partia Matka jest u władzy. Tylko za zasługi dla Partii mogą dać mu koncesję na to żenujące radyjko.
odpowiedź